در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی می بایست این مورد را در نظر گرفت که افراد با هر سلیقه و با هر طرز فکر و نگرش و با هر سنی مراجعه می کنند ، و طراحان برای طراحی می بایست همه این موارد را در نظر بگیرند تا یک محیط امن و عالی و سازگار با هر سلیقه ای بسازند.

در علم امروزه  زمینه پزشکی به‌طور مداوم در حال گسترش است و تغییر می‌کند. هم ازنظر علم پزشکی در هر شاخه‌ای هم درزمینه طراحی بخصوص طراحی داخلی مطب، زیرا تحقیقات جدید فهم جدید و پیش‌بینی جدید درزمینه طراحی را فراهم می‌کند. در طراحی مطب رشته‌های ارگونومی و طراحی هر دو به ما یاد می‌دهند که چگونه بر مردم تأثیر  گذاشت. باید دقت داشته باشیم امروزه طراحی مطب استانداردهای خاصی دارد که در مطب‌های پزشکان دیگر قابلیت کاری ندارد، به همین دلیل است که می‌بایست طراحی داخلی مطب دندانپزشکی باید بیشتر مردم‌پسند تر و جذاب‌تر و باروحیه تر از همه دفاتر و مطب‌ها باشد.

در مطب دندانپزشکی، با در نظر گرفتن تمام تجارب انسانی، تغییر آسان در ساخت‌وساز در دکور و طراحی به‌راحتی می‌توان یک طرح عالی و زیبا و مردم‌پسند به‌دست آورد تا طراحی  مطب را کاملاً  تجاری و تفریحی کرد. نکته بسیار مهم این است که آنچه که مردم در هنگام ورود به مطب دندانپزشکی می‌بینند، و تجربه می‌کنند مهم است، یک طراح برای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی  می‌توانند تمام تجربه خود را  بگذارد تا با یک ایده عالی همه را تحت تأثیر قرار دهد. این روند در طراحی مطب دندانپزشکی و  پیشرفت‌های طراحی باعث ایجاد امواج مثبت و شفابخش و آرامش‌بخش در دندانپزشکی می‌شود.

طراحی با استفاده از رنگ‌ها

 طراحی داخلی می‌بایست با یک رنگ خیلی روشن و انرژی‌بخش و داغ شروع شود،  یک طراح می‌تواند با استفاده از رنگ سفید دیوارها را پوشش دهد البته فقط رنگ سفید نیست که می‌تواند در طراحی داخلی مدرن  مؤثر باشد بلکه رنگ‌های شیری، کرم، زرد، پرتقالی، قرمز و سبز وکلا رنگ‌های روشن  می‌تواند تأثیرگذار باشند. البته در طراحی مطب  می‌توان از یک رنگ روشن به‌عنوان زمینه و رنگ‌های دیگر که بر روی رنگ روشن برجسته شده‌اند استفاده نمود. البته بهترین رنگ‌ها برای ایجاد برجستگی و زیبایی مطب دندانپزشکی رنگ‌هایی هستند که تضاد بسیار زیاد بارنگ زمینه داشته باشند مثلاً زمینه سفید با طرح برجسته پرتقالی و یا سبز و یا قرمز و …. نکته‌ای دیگر که می‌توان در این مورد گفت استفاده از رنگ‌های متالیک است که با استفاده از اکلیل و رنگ ساخته می‌شوند و جلوه‌ای بسیار زیبا به مکان می‌دهد.

طراحی دندانپزشکی و چراغ‌ها و وسایل روشنایی

یک نکته دیگر در مطب دندانپزشکی ، وسایل روشنایی در مطب دندانپزشکی می‌باشد که به همان اندازه که رنگ تأثیر دارد این لوازم روشنایی هم تأثیر دارند. روشنایی‌ها در  مطب دندانپزشکی می‌بایست مناطق خاصی مانند مناطق نشیمنگاهی، اتاق‌های بازی و محل پذیرش را روشن کنند،  این چراغ‌ها و وسایل روشنایی به‌طور چشمگیری جنبه تشویق و ترغیب و همچنین اعتماد بیمار را در سراسر مطب دندانپزشکی تعریف می‌کند. هر زمان نور و رنگ با یکدیگر کار می‌کنند،  ایجاد یک محیط پویا و فراموش‌نشدنی و عالی را  به افراد می‌دهد و این باید مدنظر طراحان در طراحی داخلی باشد. نور وقتی خوب و مناسب باشد افراد منتظر در نوبت می‌توانند با خاطری آسوده به مطالعه و سرگرمی‌های مخصوص خودشان بپردازند و ذهن آنها از انتظار خسته نمی‌شود.

به همین دلیل است که نور درست و ترکیبی می‌تواند بهترین ایده برای مطب دندانپزشکی باشد و این موضوع اگر درست انجام شود تفکر عالی طراح را می‌رساند. حتی می‌توان از تابلوهایی استفاده کرد که نور مستقیم بر آنها تابیده می‌شود و یک حس درون‌گرایی خوب را به افراد می‌دهد. در طراحی داخلی مدرن مطب دندانپزشکی می‌بایست به این نکات توجه ویژه کرد. در طراحی‌ها بودن نور کافی و چراغ‌های جذاب که حس لذت را برای افراد به‌کار اندازد بسیار قابل‌توجه می‌باشد، چراغ‌ها و وسایل روشنایی در  مطب دندانپزشکی باید موردتوجه قرار گیرد که بتواند ذهن افراد را درگیر کند تا گذشت زمان تسریع شود.

 چیدمان مطب در اتاق انتظار کودکان و سرگرمی کودکان

 یک موضوع دیگر که باید در طراحی داخلی موردتوجه قرار گیرد کودکان هستند، دندانپزشکی برای کودکان بسیار خاص می‌باشد و طراحان در مطب به این موضوع باید توجه داشته باشند که کودکان و خردسالان نمی‌توانند مانند بزرگ‌سالان خود را سرگرم مجله و صحبت کنند بلکه آنها نیازمند به سرگرمی‌های مخصوص خود هستند  در بسیاری از مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی از یک تلویزیون و در برخی موارد کمتر از یک بازی برای کودکان استفاده می‌کنند که این مورد در طراحی داخلی دندانپزشکی توسط طراحان دیگر انجام نمی‌شود. هم اکنون عنصر سرگرمی برای کودکان به یک دغدغه اساسی برای طراحی مطب دندانپزشکی ایجاد کرده که طراحان این بخش هم با استفاده از دکوراسیون‌ها و اتاق‌های بازی به این موضوع زیبایی بخشیده‌اند. در  مطب دندانپزشکی  برای کودکان از سیستم‌های بازی و ماشین‌ها و بازی‌های سبک و همچنین اتاق نقاشی استفاده می‌کنند. سرگرمی برای کودکان و همچنین بزرگ‌سالان در مطب دندانپزشکی به جزء برجسته طراحی مدرن  تبدیل شده است.