در طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف، سبک‌های زیادی وجود دارد. که به دلیل شاخص‌هایش طرفداران خود را دارد. هرکدام از سبک‌های معماری برای طراحی فضا، هدف خاصی را به دنبال دارد. مثلاً برخی به دنبال سادگی و برخی بامنظور نشان دادن قدرت، طراحی می‌شوند. یکی از این سبک‌ها، سبک مینیمال است. دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی، طرفداران خاص خود را دارد. ما در این مقاله قصد داریم شمارا با سبک مینیمال و دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی آشنا کنیم.

تعریف سبک مینیمال

سبک مینیمال یکی از سبک‌های ساده و درعین‌حال سخت در معماری است. شعار این سبک (کمتر، بیشتر است) است. این سبک باحالت مختلف و استایل های گوناگون، نظر بیننده را به خود جذب می‌کند. در سبک مینیمال فضا به‌دوراز پیچیدگی و شلوغی، کاملاً ساده و باظرافت طراحی می‌شود. از طرفی طراح باید بتواند در کنار این سادگی جذابیت بنا را نیز حفظ کند. در این سبک تمام سطوح صاف و بدون تزئینات و جزئیات هستند. هدف این سبک حفظ و تأکید بر سادگی و بی‌آلایشی است. در این سبک ممکن است از رنگ‌های تیره و یا خیلی روشن استفاده شود.

مشخصات دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی

برای دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی، باید جزئیات را حذف کنید و به کلیات دقت کنید. در این سبک از طراحی در طراحی هیچ جیز نباید زیاده‌روی کنید. اشکالی که در این سبک استفاده می‌شود، اشکال شناخته‌شده و محکمی مانند مربع، مستطیل و دایره است. ظاهر همه‌چیز ساده و بدون پیچیدگی است. سبک مینیمال تمرکز خود را بر فرم، رنگ، جنس و … نگه می‌دارد.

نمونه هایی از دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی

از آنجایی که هنر مینیمال فقط به منازل و وسایل آن محدود نمیشود. طراحان در مراکز پزشکی و درمانی نیز به استفاده از این سبک پرداختند. در اینجا به دو نمونه از دکوراسیون مینیال در مطب دندانپزشکی اشاره میکنم. تا با این سبک بیشتر آشنا شوید.

کلینیک دندانپزشکی سفید: این درمانگاه ارتودنسی در شهر کاتانیا در ایتالیا قرار دارد. طراح این کلینیک با، ایده از سفیدی دندان ها، تمامی فضاها و حتی وسایل و مصالح موجود در کلینیک را به رنگ سفید طراحی کرده است. از آنجایی که رنگ سفید نشان دهنده، تمیزی و بهداشت است و تو تمیزی و بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. یکی دیگر از دلایل انتخاب رنگ سفید، می‌تواند القای تمیزی و بهداشت به محیط باشد.

طراح در این کلینیک به منظور شاخص و خاص بودن رنگ سفید در فضا، با کمی رنگ طوسی در مبلمان کنتراست جانبی در کلینیک ایجاد کرده است. هدف دیگر رنگ سفید در این کلینیک ایجاد احساس رهبری و پیشروی به سوی آینده است. همچنین احساس درمان کامل را در بیمار، پرورش میدهد. از جذابیت‌های این کلینیک، وجود نورهای خطی که در سقف فضا طراحی‌شده است. راهنمای حرکت به بخش‌های مختلف برای مراجعه‌کننده است.

  • کلینیک دندانپزشکی در ترکمنستان : نمونه‌ای دیگر از دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی در کشور ترکمنستان است. در این کلینیک علاوه بر فضای انتظار و اتاق پزشک، اتاق استراحت پزشک، آبدارخانه، اتاق تأسیسات، سرویس بهداشتی، رختکن پرسنل و اتاقی برای مشاوره نیز در نظر گرفته‌شده است. نکات مثبت این پروژه:
  • جدا بودن فضای انتظار از بخش درمانی، به‌منظور کاهش استرس بیماران
  • ارتباط میز منشی و فضای انتظار
  • جلوگیری از سروصدا در فضای انتظار، از طرف اتاق درمانی.

رنگ سفید و تأثیر آن در دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی

رنگ سفید از ساده‌ترین و پرطرفدارترین رنگ‌ها در بین طراحان است. از طرفی این رنگ، رنگی خنثی است. بنابراین از آن در طراحی‌های داخلی زیاد استفاده می‌شود. در فضاهای درمانی محبوبیت این رنگ چند برابر می‌شود. با کمتر فضایی روبه‌رو خواهید شد که، حداقل یک یا دو دیوار آن سفید نباشد.

طراحان مینیمال علاقه‌ای ویژه به رنگ سفید دارند. علت آن‌هم وجود سادگی در کنار جذابیت بالای این رنگ است. ازآنجایی‌که رنگ سفید قابلیت خطای دید در بزرگ کردن، فضا را دارد. از جهتی رنگ سفید با تمام‌رنگ‌ها قابل‌ترکیب و ست کردن است. برای فضاهای کوچک و کم‌نور استفاده از رنگ سفید، بسیار کارآمد است. رنگ سفید برای مطب بسیار مناسب است. زیرا در مدت طولانی خسته‌کننده نیست. از طرفی موجب تمیز نشان دادن فضا می‌شود. همچنین این رنگ قدیمی‌ترین رنگ برای استفاده در مطب‌هاست و بر فضا غالب می‌شود. برای طراحی دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی، سفید می‌تواند مناسب‌ترین رنگ باشد، برای خاص بودن فضا کافی است، یک تک‌رنگ در کنار آن استفاده کنید و جذابیت بصری آن را مشاهده کنید.

چند تن از هنرمندان سبک مینیمال

دیوید اسمیت، ارنست تروآ، کارال آندره، دونالد جاد، سول لویت، دن فلاوین، رونالد به لادن، رابرت رایمن و ریچارد سرا، از طراحان برجسته و شاخص این سبک هستند. اگر قصد دیدن نمونه‌های دکوراسیون مینیمال در مطب دندانپزشکی رادارید. می‌توانید آثار آنها را دنبال کنید.