چند دلیل منطقی برای اینکه داروخانه ها پرسود ترین بیزینس های جهان هستند

آیین نامه تاسیس داروخانه با دقت و توجه به خواسته‌ داروخانه‌دار‌ها و افراد متقاضی تنظیم شده. این روز‌ها به دلیل تغییراتی که در کاربری داروخانه‌ها اعمال شده، راه‌اندازی و اداره این نوع فروشگاه، به‌ چالشی برای دارندگان این شغل تبدیل شده. اغلب دراگ‌استورها در کنار فروش دارو، محصولات بهداشتی و مکمل‌های غذایی رو هم به فروشگاهشون اضافه کردن.

در چند دهه اخیر مردم به سلامتی خودشون و افراد خانواده اهمیت بیشتری میدن. به همین دلیل استفاده از مکمل‌های غذایی برای رسیدن به سلامتی و بالا بردن سیستم ایمنی رواج بیشتری پیدا کرده.

ظاهر افراد هم یکی دیگه از مواردی هست که این روز‌ها مردم خیلی بهش اهمیت میدن. وجود تعداد بالای محصولات بهداشتی آرایشی نشون میده که مشتری‌های زیادی برای خرید اون‌ها وجود داره. البته اغلب افراد به دکوراسیون داروخانه هم برای خرید این محصولات اهمیت میدن! به همین دلیل هنگام اجرای طراحی داروخانه باید به قفسه محصولات آرایشی توجه ویژه بشه.

در این مطلب ابتدا در مورد هزینه‌هایی که برای راه‌اندازی داروخانه نیازه توضیحاتی داده میشه و سپس نکات مهم برای تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰ رو بیان می‌کنیم. اگه شرایط لازم برای راه‌اندازی داروخانه رو دارید با ما همراه باشید.

هزینه‌های افتتاح داروخانه

امروزه برای راه‌اندازی هر نوع بیزینس، مطالعه در مورد اون حرفه و داشتن سرمایه لازمه. اما برای راه‌اندازی بعضی مشاغل داشتن مدرک تحصیلی مرتبط هم از واجباته! یکی از اون فروشگاه‌هایی که بدون داشتن مدرک تحصیلی، وزارت کار اجازه فعالیت نمی‌ده، افتتاح داروخانه هست.

به همین دلیل دکتر داروساز برای شروع کار باید یه سری کارها رو انجام بده و در چند مورد سرمایه‌گذاری کنه. بعضی از این هزینه‌ها مثل پروانه کسب خیلی سنگینه و در مقابل، طراحی داخلی داروخانه که می‌تونه تاثیر زیادی در سود کلی داشته باشه، هزینه بالایی نداره.

به‌دست آوردن پروانه کسب

در قوانین مربوط به تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰، تمام افرادی که در رشته‌های داروسازی یا شیمی تحصیل کرده‌اند می‌تونن مجوز دریافت کنن. البته تعداد امتیاز‌ها در ثبت‌نام و پیشرفت مراحل کار تاثیر داره.

تقریبا حدود ۹۰٪ هزینه‌های افتتاح داروخانه مربوط به گرفتن پروانه کسب میشه! این مورد رو میشه به‌صورت آزاد خریداری کنید که در این صورت بسته به شهر محل زندگی و موقعیت داروخانه، قیمتش متغیره. بعضی از متقاضی‌ها هم ترجیح میدن در نوبت بمونن و با توجه به جدول امتیاز‌بندی جواز کسب بگیرن.

اجاره یا خرید ملک تجاری مناسب

برای راه‌اندازی هر بیزینسی یک محل مناسب مورد نیازه. در آیین نامه تاسیس داروخانه قوانینی برای محل و مساحت فروشگاه اومده، فاصله بین دو داروخانه، و حداقل مساحت تعیین شده و برای خرید یا اجاره که باید این فاکتورها در نظر گرفته بشه. قوانینی هم برای دکوراسیون داروخانه تعیین شده که با توجه به نوع ملک می‌تونه متفاوت باشه.

تهیه دارو

هر داروخانه باید لیست کاملی از داروهای مورد نیاز مردم رو در فروشگاه داشته باشه. کامل بودن داروها تاثیر زیادی در سود داروخانه و جذب مشتری داره. البته خرید از شرکت‌های معتبر هم در اعتبار فروشگاه و اعتماد مردم مؤثره.

پرداخت دستمزد پرسنل

افرادی که به راه‌اندازی داروخانه فکر می‌کنن، بهتره پرسنل خودشون رو از بین افراد دوره‌دیده و آگاه به مسائل دارویی انتخاب کنن. این‌کار باعث کیفیت بالای داروخانه در تحویل به‌موقع و صحیح دارو میشه. دستمزد تکنسین‌های دوره‌دیده نسبت به افراد عادی بیشتره ولی باعث بالا رفتن اعتبار دراگ‌استور و درنتیجه سود بیشتر میشه.

۴ نکته کلیدی برای تبدیل داروخانه به بیزینسی پرسود

افتتاح داروخانه مثل هر کار دیگه‌ای به مطالعه و رعایت برخی موازین و اصول نیاز داره. در این بین آیین نامه تاسیس داروخانه هم رعایت بعضی از قوانین رو برای افراد واجد شرایط الزامی کرده. البته این قوانین طوری تنظیم شدن که از حقوق مردم و داروخانه‌دار‌ها حمایت می‌کنن. در کنار همه این موارد، استفاده از نکات زیر می‌تونه سود داروخانه رو تا حد زیادی بالا ببره.

استفاده از داروهای بدون تجویز پزشک

تهیه بعضی از داروها نیازی به ارائه نسخه و تجویز پزشک نداره. اصولا این داروها برای درمان علائمی مثل تب، اسهال، آلرژی و دردهای جزئی استفاده میشن. متاسفانه این نوع داروهای مسکن استفاده‌کننده‌های زیادی دارن و مردم بیش از حد از این داروها استفاده می‌کنن که البته برای داروخانه می‌تونه نکته مثبتی باشه چون فروش این داروها سود بالایی برای داروخانه داره.

فروش محصولات زیبایی

این روزها در بیشتر دراگ‌استور‌ها محصولات آرایشی به‌وفور دیده میشه. اگه برای اجرای دکوراسیون داروخانه از طراح باتجربه استفاده کرده باشن، و لوازم بهداشتی رو در قسمت مناسب و قابل دید قرار بدن، فروش این محصولات می‌تونه سود داروخانه را تا حد زیادی بالا ببره. وجود نشیمن داروخانه برای انجام مشاوره هم در فروش بهتر مؤثره.

وجود قرص‌ها و مکمل‌های غذایی

در چند سال اخیر بیشتر مردم به اهمیت استفاده از مکمل‌های غذایی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن، پی بردن. انتخاب برند‌های معروف و معتبر در کنار مدرن بودن طراحی داروخانه در بخشی که این مکمل‌ها قرار دارند، می‌تونه سود خوبی نصیب فروشگاه بکنه.

استفاده از افراد متخصص برای طراحی داروخانه

به‌تازگی بیشتر افراد قبل از وارد شدن به هر فروشگاه، نیم‌نگاهی هم به ظاهر اون می‌ندازن. در این بین حساسیت مردم در مورد داروخانه‌ها بیشتر از سایر موارده. به همین دلیل بهره بردن از طراح خوب و کاربلد، تاثیر زیادی در جذب مشتری و سود بیشتر داره.

کلام پایانی

تمام داروخانه‌های دنیا به عنوان فروشگاهی برای ارائه محصولات و داروهای پزشکی دیده میشن. یکی از دلایل تمایل دانشجوها به تحصیل در رشته داروسازی، پرسود بودن این رشته تحصیلی در بازار کاره.

اهمیت اقتصادی این بیزینس به‌قدری بالاست که اخیرا رشته‌ای به‌نام اقتصاد دارویی در بعضی دانشگاه‌های دنیا تدریس میشه!

اما برای موفقیت و به‌دست آوردن سود بالا در این‌کار، هزینه کردن در چند مورد بااهمیت مثل دکوراسیون داروخانه و نشیمن داروخانه اهمیت زیادی داره.

آیین نامه تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰، به مواردی برای بالا بردن سطح داروخانه‌ها نسبت به مشاغل دیگه پرداخته. یکی از مواردی که به اون اهمیت داده شده، طراحی داروخانه به بهترین نحو در حداقل مساحت تعیین‌شده از طرف وزارت بهداشت هست.

رعایت تمام مواردی که در این مقاله پیشنهاد شد، میتونه این شغل رو به یکی از پرسودترین مشاغل دنیا تبدیل کنه.

امتیاز دهی