ارائه دکوراسیون برای مطب های کوچک، یکی از مهم‌ترین بخش از طراحی فضای درمانی، در معماری است. علت هم این است که، در مطب‌های کوچک امکان مانور در طراحی فضا کمتر است. از طرفی بیماران مراجعه‌کننده به مطب‌های درمانی، بهتر است که ازنظر روحی نیز احساس خوبی را در مطب داشته باشند.

ازآنجایی‌که فضای مطب برای بیماران، به‌طور ناخودآگاه فضایی استرس‌زا می‌باشد. دقت و ظرافت در دکوراسیون آن می‌تواند، بسیار کمک‌کننده باشد. در این مقاله قصد داریم چند راهکار به شما ارائه دهیم، که با استفاده از آن بتوانید بهترین دکوراسیون برای مطب های کوچک را خودتان انجام دهید.

امروزه با توجه به تعداد بالای مطب‌های پزشکی، آن‌طور که باید به دکوراسیون مطب‌های کوچک پرداخته نمی‌شود. درصورتی‌که در مطب‌ها به دلیل مراجعه افراد بیمار و تقریباً باروحیه پایین، بیشتر باید به این موضوع اهمیت داده شود.

بهترین دکوراسیون برای مطب های کوچک و هدف آن

اهمیت دکوراسیون در مطب‌های کوچک، یک دغدغه مهم برای طراحان آن است. به‌این‌علت که مطب پزشک باید به بیمار، احساس امنیت و آرامش را القا کند. همچنین می‌تواند موجب اعتماد بیمار به پزشک شود. چگونگی آن را به شما توضیح خواهیم داد.

اول اینکه با استفاده از نورپردازی، استفاده از رنگ‌های مناسب، استفاده از متریال های مختلف در جای درست و استفاده از طرح و سبک‌های به‌جا، می‌تواند به شما کمک کند تا، بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک را ایجاد کنید. به این خاطر که، زمانی که بیمار برای اولین بار وارد مطب شما می‌شود. فضای مطب و دکوراسیون آن می‌تواند به او این احساس را بدهد. که دکتر باتجربه و متخصصی را انتخاب کرده یا خیر. از طرفی چیدمان و دکوراسیون مطب‌ پزشکی باید، به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر شلوغ نشدن فضا، تمام وسایل و تجهیزات قابل‌دسترس پزشک باشد.مطب پزشک باید به‌گونه‌ای دکوراسیون شود. که به بیمار این احساس را بدهد که، امید به بهبودی بسیار زیاد است.

ایجاد بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک با استفاده از نورپردازی

نورپردازی در تمام فضاهای معماری، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فضاهای درمانی و مطب‌های پزشکی نیز، از این قاعده مستثنا نیستند. نور در مطب‌ها باید به‌طور غیرمستقیم و ملایم باشد. وجود نورها به‌صورت نقطه‌ای و موضعی نیز می‌تواند به دنج و آرام شدن فضای مطب کمک کند.

همان‌طور که کم بودن نور موجب اذیت افراد می‌شود. زیاد بودن آن‌هم آزاردهنده است. رنگ نورها نیز بسیار مهم است. بهتر است از ترکیب، نورهای سفید و زرد در مطب‌ها استفاده شود. وجود نورهای رنگی مانند قرمز، باعث ایجاد استرس در زمان انتظار می‌شود.

نور در دکوراسیون مطب
بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک به کمک رنگ

رنگ یک کمکی بسیار، مؤثر در ایجاد بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک است. با توجه به کاربری اختصاصی مطب، باید از رنگ‌ها در مطب استفاده کرد. مثلاً در مطب تخصصی کودکان باید مطب را باب میل و سلیقه، کودکان رنگ‌آمیزی کرد. حتی از رنگ‌های شاد باید، برای رنگ مبلمان و وسایل پزشک استفاده کرد.

برای فضای انتظار و اتاق پزشک مناسب‌ترین رنگ‌ها سفید و سبز روشن است. زیرا فضا را تمیز و مرتب‌تر نشان می‌دهد. همچنین موجب احساس آرامش در افراد می‌شود.

چیدمان مطب کوچک
بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک به‌وسیله فضاسازی

درست است که، دکوراسیون اتاق پزشک برای بیمار و پزشک بسیار مهم است. اما وجود فضای انتظار برای بیماران بسیار حائز اهمیت است. به این دلیل که بیماران در اتاق پزشک، در حال درمان هستند. اما در فضای انتظار عملاً هیچ کاری ندارند تا زمانی که نوبتشان شود. بنابراین فضای انتظار باید موجب آرامش و رفع کلافگی بیمار شود.

دکوراسیون فضای انتظار مطب بسیار دقت و ظرافت می‌طلبد. استفاده از مبلمان و رنگ آنها می‌تواند به رفع استرس بیماران کمک کند. وجود کتابخانه و تلویزیون می‌تواند در فضای انتظار، بسیار کمک‌کننده و سرگرم‌کننده باشد. استفاده از کتابخانه، علاوه بر جنبه علمی و آشنایی بیماران با بیماری می‌تواند برای بیمار سرگرم‌کننده باشد.

برای جلب اعتماد بیماران بهتر است، لوح‌ها و مدارک مرتبط به پزشک با قاب شکیل در فضای انتظار نسب شود. همچنین استفاده از گل و گیاهان می‌تواند به بیماران احساس آرامش بدهد.

ایجاد بهترین دکوراسیون برای مطب‌های کوچک به‌وسیله تفاوت متریال ها

استفاده از دو یا سه متریال در مطب می‌تواند از کلافگی و کسل شدن فضا کم کند. اما باید توجه داشته باشید، که استفاده از این متریال ها زیاد نشود و اینکه متریال های استفاده‌شده کاملاً باهم خوانایی داشته باشند. هدف از استفاده از چند متریال کم کردن احساس کسلی در مطب است. با استفاده از متریال های نامناسب نه تنها، این احساس از بین نمی‌رود. بلکه موجب شلوغ شدن فضا و احساس استرس بیماران نیز می‌شویم. با انتخاب دو یا سه متریال هماهنگ به مرتب شدن فضا هم کمک می‌کنید.