خلاصه:هیچ دلیلی برای اینکه کودکان حق داشتن یک فضای زیبا نداشته باشند وجود ندارد ، حتی زمانی که آنها به پزشک متخصص اطفال مراجعه می کنند.دکوراسیون مطب اطفال می بایست دارای شادی و اطمینان باشد تا ترس کودک از پزشک را از بین ببرد .تیم های طراحی با استفاده از همین موضوع حداکثر تلاش خود را برای بهبود این وضع انجام می دهند تا به نتایج عالی برسند.

  • دکوراسیون مطب اطفال

دکوراسیون مطب کودکان را می توان در فعالیت هایی که برای مراقبت های بهداشتی کودکان، در نظر گرفته می شود را دسته بندی کرد.کودکان بزرگسالان آینده هستند ، پس باید به سبک و روش خودشان باید به آنها احترام گذاشت.در طراحی  مطب اطفال، شخص طراح باید بتواند با روحیات کودکان کاملا آشنا باشد ، یعنی خود یک کودک بازیگوش باشد ، تا بتواند با چشم و گوش و ذهن یک کودک یه فضا را طراحی کند. وقتی یک کودک همراه با والدین خود وارد یک فضای پزشکی یا مطب پزشک می شود  ، از نظر کودک ، او وارد یک محیط ترسناک شده که باید حتما در آن محیط ترسناک درد آمپول و …. را تحمل کند ، همواره در ذهن یک کودک یک مکان پزشکی دارای فریاد از درد، گریه، ترس از داروهای تلخ و … می باشد ، پس دکوراسیون مطب اطفال  برای یک طراح کمی مشکل می باشد . نیازها و ادراکات کودکان، در مورد بیماری و  مراقبت های بهداشتی در محیط های پزشکی برای کودکان قابل فهم و درک نیست ، این هنر طراحان و مهندیسن و مشاورهای دکوراسیون مطب اطفال  می باشد  طراحی منحصر به فرد خود را در این زمینه ارائه دهند.این موضوع یعنی تخصص و تجربه همراه با هنر.

اطفال 2

  • فضا و حریم خصوصی و اتاق انتظار در دکوراسیون مطب اطفال

در دکوراسیون مطب اطفال ضروری است که حتما طراحی یک اتاق انتظار با مقدار زیادی فضای باز برای کودکان فعال، را داشته باشیم. کودکان در حال بازی و محیط سرگرم کننده در مکان انتظار . نکته مهم این است که فضای کافی در اختیار خانواده ها باشد که بتوانند با کودکانشان در کنار هم بمانند ، این مورد حس اطمینان به کودک می دهد که در کنار پدر و مادر خودش قرار دارد .در دکوراسیون مطب اطفال باید جایی باشد که خانواده ها کنار هم نباشند تا برخوردی بین کودکان نیز به وجود نیاید.کودکان همواره در حال بازی هستند و با هم کشمکش دارند ، اگر خانواده ها زیادی نزدیک هم باشند ممکن است سر و صدای کودکان نظم را به هم بزند و همچنین ممکن است بیماری از کودکی به کودک دیگر سرایت کند. فضای محدود کننده موجب اضطراب کودک می شود. فضایی را طراحی کنید که در آن کودک یا والدین محدودیتی نداشته باشد .

در طراحی دکوراسیون مطب اطفال باید این نکته را در نظر داشت که برخی والدین همراه با کالسکه به مطب می آیند.

  • نظم و پاکیزگی طراحی دکوراسیون مطب اطفال

در هنگام طراحی دکوراسیون مطب اطفال، نظم و پاکیزگی بسیار مهم هست، چون این دو مشخصه شاخص های قوی برای بیماران، والدین و بازدیدکنندگان  و برای سلامت کودکان نیز مهم است. مهم است که یک اتاق انتظار تازه، تمیز و خوب نگه داشته شود. مبلمان پایدار و مواد قابل نگهداری باید در طراحی اتاق مورد توجه قرار گیرد. این مواد باید تمیز و ضد عفونی شوند. مهم است که در طول طراحی دکوراسیون مطب اطفال ، کنترل عفونت را همواره داشته باشید ، پس محیطی را باید طراحی کنید که بتوانید به راحتی ضد عفونی کنید.

عامل اصلی و مهم در طراحی دکوراسیون مطب اطفال ، انتخاب صندلی های مخصوص کودکان و  والدین آنها می باشند و در انتخای صندلی ها عامل مهم راحتی است.  شما می خواهید هم کودکان و هم همراهانشان در شرایطی که معمولا ناراحت  هستند  ولی عملا در مطب احساس راحتی کنند. مطالعات نشان داده اند که افزایش احساس حمایت اجتماعی باعث افزایش سلامتی بیماران می شود. در طراحی دکوراسیون مطب اطفال  می توان از انواع صندلی های یک یا دو نفره بهره گرفت و برای کودکان نیز از صندلی های مخصوص با ابعاد و شکل های جالب می تواند محیطی زیبا و دلنشین را برای کودک تداعی کند.

  • آکوستیک در طراحی مطب اطفال

آکوستیک در طراحی دکوراسیون مطب  می تواند فضای آرام  را ایجاد کند. سیستم پوشش و پخش صدا با کیفیت  خوب می تواند در اتاق های انتظار کودکان بسیار خوب باشد و یک محیط شاد را درست کنند.می توان در طراحی دکوراسیون مطب اطفال از کاشی ها و کفپوش هایی استفاده کرد که ذهن کودک را به بازی بگیرد ، در طرح کاشی ها و کفپوش ها می توان از شکل حیوانات و قهرمان های داستان های انمیشن استفاده کرد.

  • مشارکت و فناوری در طراحی مطب اطفال

استفاده از انمیشن و تصاویر دیجیتال در  دکوراسیون مطب اطفال حس بسیار خوبی را به کودکان می دهد که این حس ذهن کودک را آماده پذیرش پزشک می کند.

برخی از طراحان در طراحی دکوراسیون مطب اطفال از آکواریوم های  با ماهی های زنده استفاده می کنند این یک ایده  فوق العاده هست ، و مطالعات نشان می دهد که بودن یم آکواریوم با ماهی زنده می توانند به طور قابل توجهی کاهش اضطراب و ناراحتی را برای کودکان رقم بزند.

تم های خلاقانه باعث ایجاد کنجکاوی برای کودکان می شود . این که در مطب اطفال بشود ذهن کودکان را به تخیل مثبت  سوق داد یک هنر است و این هنر با استفاده از تم های خلاقانه بر روی در و دیوار پدید می آید.تم هایی که ایجاد می شود می توانند آغازگر مکالمه بین پزشک و کودک باشند – سطح راحتی کودک را با ارتباط با شخص دیگری بخصوص پزشک، از طریق شخصیت محبوب کودک مورد تفسیر قرار می گیرد.

اطفال 3

امتیاز دهی