پروژه داروخانه آفتاب

پروژه داروخانه دکتر سلحشوری
8 دی , 1397

نام پروژه: داروخانه آفتاب   موقعیت:اصفهان،خیابان دشتستان   زمان و مدت اجرا:پاییز 97،دو ماه   مجری:گروه معماران شهرآرا
پروژه داروخانه آفتاب به مساحت تقریباً 150 مترمربع متعلق به آقای دکتر صمد زاده که سابقه‌ی 60 ساله در این زمینه داشتند و این سابقه را وجه تمایزی میان سایر داروخانه‌ها می‌دانستند و تمایل داشتند که تغییر دیگری ایجاد کنند و تصمیم بر جابه‌جایی و  تغییر دکوراسیون گرفتند.
با توجه به مذاکرات اولیه و تکمیل فرم صورت‌وضعیت توسط جناب دکتر، فضاهایی که نیاز داشتند در طراحی لحاظ شود: انبار، فضا برای داروهای ساختنی، فضا برای محصولات آرایشی و بهداشتی، صندوق و فضای کافی برای نشیمن مراجعه‌کنندگان.
یکی از مشکلات این پروژه محدود بودن زمان بود و اینکه کاربری قبل محل خریداری‌شده فروشگاه بوده، پس برای طراحی باید دقت بیشتری به خرج داده می‌شد تا فضا کاملاً مطابق با استاندارهای داروخانه طراحی و اجرا شود.
با توجه به سلیقه کارفرما و بودجه، طراحی فضا را به سمت مکانی آرام‌بخش برای مراجعه‌کنندگان و همچنین فراهم شدن فضای مناسب جهت تعبیه‌ی محصولات بیشتر، بردیم.
برای حل مشکل محدود بودن زمان در اجرا کار را به چند قسمت تقسیم کردیم و در پروژه گروه‌های مختلف همزمان مشغول کار بودند. و یکی دیگر از چالش‌ها در طراحی وجود فضاهای پرت ملک بود که کاربری  نداشتند و با طراحی و اجرای مناسب توانستیم از پرتی بیش اندازه جلوگیری و تبدیل به قفسه های قابل‌استفاده بکنیم.

برای نورپردازی داروخانه آفتاب 1700 عدد لامپ LED برای زیباسازی فضا و همچنین تامین نور کافی در ساعات مختلف شبانه روز استفاده شد.

در این پروژه موقعیت ملک به‌صورتی بود که دارای دو جداره‌ی شفاف در دو سمت بود، و به‌گونه‌ای طراحی شد که ازیک‌طرف به‌عنوان قفسه استفاده شود و سمت دیگر که به‌طرف خیابان اصلی بود به‌عنوان فضای تبلیغاتی، که علاوه بر معرفی داروخانه محلی برای تبلیغات برندهای مختلف و همچنین کسب درآمد برای داروخانه آفتاب باشد.