داروخانه که در بسیاری از کشورهای خارجی به آن دراگ استور گفته می‌شود، جزء یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌ها در کشورهای مختلف جهان می‌باشد که مهمترین مورد تاثیر گذار در فروش این فروشگاه ها، دکوراسیون داروخانه می باشد. در ایران نیز داروخانه‌ها جزء پردرآمدترین فروشگاه‌هایی به شمار می‌روند که در داخل کشور به فروش داروها و اقلام مختلف پزشکی می‌پردازند.

تأسیس داروخانه‌ها هزینه‌های مختلفی را بر دوش مؤسسان تحمیل خواهد نمود اما در عوض در مدت‌زمانی کوتاه باعث می‌شود تا هزینه صرف شده بازگشت یافته و داروخانه وارد دوره سوددهی شود. مدت‌زمان رسیدن به این دوره سوددهی در مقایسه با بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی سریع‌تر می‌باشد به همین دلیل تأسیس داروخانه‌ها توجیه اقتصادی مناسبی خواهد داشت.

عوامل زیادی وجود دارند که در موفقیت داروخانه و یا دراگ استور ها نقشی کلیدی خواهند داشت. اما متأسفانه مواردی نیز وجود دارد که مؤسسین و صاحبان داروخانه‌ها کمتر به آن توجه دارند و این باعث می‌شود فروش در برخی از داروخانه‌ها مورد رضایت نباشد و ورود به دوره سوددهی داروخانه‌ها به اختلال روبرو شود.

از میان عوامل مختلفی که در موفقیت داروخانه‌ها مؤثرند به جرات می‌توان گفت که نمای این مراکز جزء یکی از مهم‌ترین مواردی خواهند بود که مؤسسین در هنگام تأسیس داروخانه‌ها به آن توجه داشته باشند. در ادامه تصمیم گرفته‌ایم شما را با طراحی نمای داروخانه‌ها آشنا نماییم.

طراحی نمای داروخانه

طراحی نمای خارجی داروخانه

بسیاری از افراد قبل از این‌که به داروخانه‌ها وارد شوند و یا حتی اتومبیل خود را در کنار آن پارک کنند به بررسی ظاهر داروخانه‌ها می‌پردازند چون این اولین چیزی است که افراد می‌توانند آن را مورد بررسی قرار دهند و باتوجه‌به آن خرید داروها و محصولات بهداشتی موردنظر خود از مرکز موردنظر بپردازند.

برای این‌که ظاهر داروخانه‌ها در نگاه اول بتواند باعث جلب‌توجه مشتریان شود مهم‌ترین اقدامی که می‌توان انجام داد این است که به طراحی حرفه‌ای نمای داروخانه‌ها پرداخت. طراحی نمای داروخانه‌ها باتوجه‌به اصولی که وجود دارد باعث خواهد شد تا وجه تمایزی میان داروخانه و فروشگاه‌های اطراف آن به وجود آید و مشتریان بتوانند به‌راحتی داروخانه موردنظر را در خیابان‌ها و گذرگاه‌های مختلف پیدا کنند.

طراحی نمای داروخانه باید باتوجه‌به طراحی داخلی آن صورت گیرد تا مشتریان بتوانند حس یکپارچگی را احساس کنند. سبکی که در طراحی داخلی داروخانه مورداستفاده قرار گرفته است باید به‌دقت مورد بررسی قرار گیرد؛ چون هرگونه تعارض در طراحی داخلی با طراحی نمای داروخانه باعث ایجاد احساس متضاد و به نقش کشیدن فضای غیرحرفه‌ای برای مشتریان خواهد شد.

به‌طورکلی بدون درنظرگرفتن طراحی داخلی ساختمان باید بدانید که امروزه سبک‌های مختلفی وجود دارد که برای طراحی نمای ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. از میان این سبک‌ها می‌توان به سبک مدرن، سبک کلاسیک و ترکیبی اشاره نمود که هرکدام باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارند باید مورد انتخاب قرار گیرند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب سبک طراحی نمای داروخانه‌ها باید به آن توجه داشت این است که طراحی به سبکی باشد که باعث ایجاد تمایز در ذهن مشتریان شود و پیامی منحصربه‌فرد را به مخاطبان ارائه دهد.

در حال حاضر طراحی نمای خارجی داروخانه‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی انجام می‌شود. این موضوع باعث خواهد شد تا مشتریان بتوانند قبل از اجرای پروژه به مشاهده دقیق نمای داروخانه بپردازند و نظرات خود را در مورد اصطلاح قسمت‌های مختلف ارائه دهند.

در طراحی نمای ساختمان به‌تمامی جزئیات دقت خواهد شد به‌طوری‌که در این مرحله حتی نورپردازی‌ها نیز مورد طراحی قرار خواهند گرفت تا بتوان تمامی اجزا را در کنار یکدیگر مشاهده نمود و به بررسی آن‌ها پرداخت. حتی این امکان وجود دارد تا قبل از اجرای پروژه طرح را به مشتریان نهایی ارائه داد و به نظرسنجی از آنان پرداخت.

یکی از چالش‌هایی که طراحان در زمان طراحی نمای داروخانه با آن روبرو خواهند بود این است که پلنی را مورد طراحی قرار دهند که با سازه حداکثر تناسب را داشته باشد. تناسب نمای طراحی شده با سازه باعث خواهد شد تا هزینه اجرای آن به طرز قابل‌توجهی کاهش یابد و بتوان در مدت‌زمان کمتری به اجرای پروژه پرداخت.

طراحی پلان داروخانه

اجرای نمای داروخانه مدرن

برای اجرای نمای داروخانه‌های مدرن مهم‌ترین مرحله بعد از طراحی، انتخاب متریال‌های مناسب به شمار خواهد رفت. امروزه متریال‌های گوناگونی وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای اجرای نمای داروخانه‌های مدرن بهره برد. هرکدام از این متریال‌ها مزایا و معایب خاص خود را خواهند داشت و علاوه بر زیبایی بصری ویژگی‌های خاصی دارند که باید موردتوجه قرار گیرند.

کامپوزیت یکی از رایج‌ترین متریال‌هایی است که در حال حاضر در ساخت نمای داروخانه‌های مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از کامپوزیت می‌توان طرح‌های بسیار پیچیده‌ای را در نمای داروخانه‌ها مورد اجرا قرارداد و به زیبایی هر چه بیشتر آن را طراحی نمود. کامپوزیت علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد خود از مقاومت بالایی نیز برخوردار است و در گذر زمان تغییر شکل نمی‌دهد.

نماهای شیشه‌ای، چوبی و آجری از دیگر نماهایی هستند که در ساخت آن‌ها از متریال‌های گوناگون استفاده می‌شود و امروزه در پروژه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.
زمان و هزینه اجرای نمای داروخانه‌ها در پروژه‌های مختلف متفاوت خواهد بود و به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت که در مطالب آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

طراحی پلان داروخانه

شهرآرا یکی از معدود شرکت‌هایی است که باتوجه‌به اصول حرفه‌ای و متدهای روز دنیا به طراحی پلان داروخانه‌ها می‌پردازد. در طراحی پلان داروخانه‌ها تمامی فضاها به‌طوری طراحی خواهند شد تا مشتریان بتوانند از تجربه‌ای فوق‌العاده در هنگام خرید بهره‌مند شوند.

طراحی پلان داروخانه‌ها باید طوری انجام شود تا بتوان از فضای موجود به بهترین نحو استفاده نمود و چالش‌های مختلف داروخانه‌ها را به حداقل ممکن رساند.
در بسیاری از فضاها، با طراحی حرفه‌ای پلان داروخانه‌ها می‌توان این امکان را به وجود آورد تا مشتریان در هنگام ورود به داروخانه به‌خوبی به قسمت‌های موردنظر هدایت شوند و کلیه مراحل تهیه دارو را با آسودگی هر چه بیشتر طی نمایند.