دکوراسیون داخلی آزمایشگاه ازمهم ترین عوامل در برندن شدن آن می باشد ،ازآنجایی‌که تعداد آزمایشگاه‌های مطرح روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کنند توجه به نکات خاص و ویژه درزمینه مختلف می‌تواند دربرند شدن آزمایشگاه بسیار مؤثر باشد. ازجمله  دیگر عوامل مهم که دربرند شدن و یا شناخته شدن یک آزمایشگاه توسط بیماران و مراجعه‌کنندگان تأثیر زیادی دارد می‌توان به عوامل تخصصی درزمینه جواب دهی دقیق، نمونه‌گیری مناسب و گستره فعالیت‌های تخصصی اشاره کرد. به‌طور خاص می‌توان گفت یکی از عواملی که به‌عنوان عامل اولیه و مهم در دید مراجعه‌کنندگان تأثیر شایانی دارد دکوراسیون داخلی آزمایشگاه موردنظر می‌باشد.

هنگامی‌که مراجعه‌کنندگان اقدام به انتخاب یک آزمایشگاه جهت نمونه‌برداری می‌کنند بدون آن‌که در مورد آن تحقیق کرده باشند اولین موردی که ازنظر آنها در اولویت قرار می‌گیرد ویژگی‌های ظاهری و دکوراسیون داخلی آزمایشگاه می‌باشد. هنگام مراجعه به آزمایشگاه پاکیزگی وسایل و چیدمان مناسبی که بتواند استرس و نگرانی را از بیماران دور کند حائز اهمیت می‌باشد و امر چیدمان و طراحی داخلی تخصصی که بتواند به بهترین شکل ممکن به بیماران آرامش را القا کند تنها توسط یک تیم تخصصی و مجرب درزمینه دکوراسیون داخلی امکان‌پذیر است.

عناصر موجود در آزمایشگاه که به لحاظ بصری تأثیری عمیق بر بینندگان می‌گذارند می‌توانند ازنظر حسی و ذهنی اثری ماندگار بر مراجعه‌کنندگان داشته باشند ازاین‌رو دربرند شدن آزمایشگاه این عناصر ذهنی بسیار مهم هستند.

عوامل تاثیرگذار در برند شدن آزمایشگاه

برای برند شدن آزمایشگاه بی‌نقص بودن همه عواملی که در آزمایشگاه . جود دارند مهم است اما یکی از عواملی که نقشی مهم در این امر ایفا می‌کند رفع ایرادات ظاهری آزمایشگاه و تبدیل آن به محیطی امن می‌باشد که بتواند امنیت و آرامش را القا کند. استفاده از رنگ‌بندی مناسب در طراحی و دکوراسیون داخلی آزمایشگاه برای درودیوارها همین‌طور برای سقف و کف‌پوش‌ها می‌تواند به لحاظ روان‌شناختی تأثیری مثبت دربرند شدن یک آزمایشگاه داشته باشد. به همین ترتیب می‌توان با فضاسازی مناسبی که با استفاده از پارتیشن‌بندی حرفه‌ای ایجاد می‌شود یک محیط خصوصی و امن سرشار از آرامش را برای مراجعه‌کنندگان به هنگام انتظار در آزمایشگاه مهیا کرد.

استفاده از تجهیزات مناسب که با چیدمان صحیح و بهداشتی در محیط داخلی آزمایشگاه قرار دارند احساس پاکیزگی و سلامت وسایل و اشیا ضروری در آزمایشگاه ایجاد می‌شود که در نظر مراجعه‌کنندگان بسیار اهمیت دارد و سبب تبلیغ آزمایشگاه به‌صورت دهانی به سایر افراد می‌گردد که نتیجه آن برند شدن آزمایشگاه به شکلی ساده و مناسب است.

احساس اعتمادی که از جداسازی درست فضا و همین‌طور تغییر دکوراسیون داخلی آزمایشگاه به وجود می‌آید سبب مناسب به نظر رسیدن فضای داخلی آزمایشگاه خواهد شد. با یک دکوراسیون مناسب و منحصر به فرد در محیط آزمایشگاه می‌توان ارتباطی درست بین کارکنان و مراجعه‌کنندگان و همین‌طور در قسمت پذیرش به وجود آورد که درنهایت این ارتباط مؤثر سبب می‌شود که مراجعه‌کنندگان در دفعات بعدی نیز به همین آزمایشگاه مراجعه کنند.

نقش دکوراسیون داخلی در برند شدن آزمایشگاه

آزمایشگاه‌های معتبر علاوه بر دایر شدن در قسمت‌های مناسبی از شهر و توجه به‌ویژگی ساختاری به‌ویژه طراحی داخلی اهمیت بسیار زیادی می‌دهند به‌گونه‌ای که بتوانند به نحو احسنت خدمات مناسب را ارائه نمایند. آزمایشگاه‌هایی که برای تفکیک قسمت‌های مختلف نمونه‌گیری و انجام آزمایش با طبقه‌بندی مناسب از پارتیشن‌های خاص از دکوراسیون داخلی و طراحی مطلوب استفاده می‌کنند در جلب نظر مراجعه‌کنندگان بسیار مؤثر عمل می‌کنند. تمایز و تفکیک قسمت‌های داخلی آزمایشگاه به‌نحوی‌که بتواند درروند کار تأثیری مثبت داشته باشد تنها به‌وسیله افراد متبحر امکان پذیر است و درنهایت ارائه خدمات مناسب که راحتی و آسایش مراجعه‌کنندگان را به همراه داشته باشد دربرند شدن یک آزمایشگاه تأثیر گذار است.

در قسمت انتظار و نمونه‌گیری می‌توان از چیدمانی تخصصی که استرس را تا حد ممکن کاهش می‌دهد استفاده کرد به‌گونه‌ای که رنگ‌های غالب برای مبلمان و وسایل جزئی‌تر در آزمایشگاه برای نمونه‌گیری نیز رنگ‌هایی ملایم و آرام باشند. دربرند شدن آزمایشگاه با یک دکوراسیون صحیح سبب می‌شود درنهایت محیطی آرام و سالم وجود داشته باشد. اختصاص فضای کافی به مراجعه‌کنندگانی است که دارای شرایط خاص می‌باشند ازجمله آنها کودکان و سالمندان مهم است. اختصاص فضای کافی جهت استراحت برای افرادی که نمی‌توانند شلوغی را تحمل کنند و ترجیح می‌دهند در زمان انتظار در مکانی خلوت وقت خود را سپری کنند بسیار اهمیت دارند. توجه به نکات ریزودرشت در طراحی داخلی آزمایشگاه‌ها به‌اندازه‌ای مهم است که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. هنگام طراحی حرفه‌ای برای فضای داخلی که کمک شایانی به برند شدن آزمایشگاه می‌کند نیاز به یک تیم متخصص و کارشناس است تا هیچ نکته‌ای از قلم نیفتد.