خلاصه


برای طراحی آزمایشگاه استاندارد باید به تمام ویژگی و مشخصات آن توجه شود. مهم‌ترین ویژگی آزمایشگاه در نظر گرفتن ابعاد استاندارد برای هر بخش از آزمایشگاه است. همچنین تجهیزات مورداستفاده در آزمایشگاه باید طراحی‌شده در فضا قرار گیرد. استفاده از سطوح قابل تمیز کردن از ویژگی‌های بسیار مهم در طراحی آزمایشگاه‌ها است. این محتوا به‌منظور آشنایی با ویژگی یک آزمایشگاه استاندارد، نگارش شده است.


آزمایشگاه‌ها ازجمله مکان‌هایی می‌باشند. که در طراحی آنها باید حتماً به ویژگی آزمایشگاه استاندارد توجه شود. زیرا ازجمله مکان‌هایی است که ایمنی کارکنان و مراجعه‌کنندگان آن باید کاملاً در نظر گرفته شود. تمامی تجهیزات در طراحی آزمایشگاه ها باید به‌طوری جایگذاری شوند که دسترسی به آنها در هنگام بررسی نمونه‌ها به‌راحتی انجام شود. در ادامه قصد داریم شمارا با ویژگی‌های استاندارد در طراحی آزمایشگاه بیشتر آشنا کنیم.

آزمایشگاه 1024x410 1

دکوراسیون داخلی درطراحی آزمایشگاه های استاندارد

توجه به فضای آزمایشگاه، نحوه چیدمان و طراحی فضا ها، انتخاب تجهیزات در آزمایشگاه و …. از مواردی هست که در طراحی آزمایشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد. برخی از استاندارد هایی که در طراحی آزمایشگاه ها باید به آنها توجه داشت را به طور مختصر بررسی خواهیم کرد.

فضای آزمایشگاه: یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در طراحی آزمایشگاه استاندارد باید به آن توجه نمود. وجود فضای کافی برای احداث آزمایشگاه می باشد. فضای آزمایشگاه باید از حداقل فضای استاندارد در طراحی آزمایشگاه ها برخوردار باشد. با توجه به تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه متراژ فضا مشخص می شود. ارتفاع سقف آزمایشگاه باید سه تا سه و نیم متر باشد. برای آزمایشگاه‌ها باید حداقل دو ورودی و خروجی در نظر گرفته شود. برای انبار مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه باید انباری مناسبی در نظر گرفته شود. که ارتباط مستقیمی با مراجعه‌کنندگان نداشته باشد. محل مناسبی برای قرارگیری تأسیسات باید تعبیه شود.

ایمنی در آزمایشگاه: ازآنجایی‌که افرادی که نمونه‌ها را بررسی می‌کنند. ممکن است زمان زیادی را در آزمایشگاه بگذرانند. باید صندلی‌هایی برای نشستن آنها در نظر گرفته شود. که احتمال آرتروز، کمردرد، خستگی زودرس، انحنای ستون فقرات و …. را به حداقل برساند. نورپردازی آزمایشگاه باید کاملاً استاندارد باشد. همچنین پنجره‌ها باید بافاصله ۱ متری از زمین قرار گیرند. از طرفی شیشه پنجره‌ها باید دو جداره باشد و تا حد امکان غیر بازشو باشد. تا از ورود هرگونه آلودگی به درون فضای آزمایشگاه جلوگیری شود.نورهای مناسب برای فضای آزمایشگاه، نورهای مهتابی می‌باشند. تجهیزات باید به‌گونه‌ای باشد که دمای هوا درون آزمایشگاه ۲۵ درجه سانتی‌گراد ثابت شود. رطوبت هوا نیز باید ۶۵ درصد باشد. متریالی که در طراحی آزمایشگاه ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. باید کاملاً قابلیت تمیز و ضدعفونی شدن داشته باشند. همچنین کف فضاها باید به‌طور مجزا دارای کف شوی باشند.در توزیع برق این فضا باید از شبکه توزیع برق و پریزهای دارای اتصال به زمین استفاده شود. لوله های فاضلابی مورد استفاده در این مکان باید ضد چربی و ضد اسیدی باشد. رنگ مورد استفاده در تمامی بخش های مختلف آزمایشگاه باید تا حد امکان از رنگ های روشن انتخاب شود. حداقل فضایی که برای فضاهای مختلف  آزمایشگاهی در نظر گرفته می شود، ۱۷ تا ۲۰ نفر پرسنل می باشد.

امکانات آزمایشگاه: کابینت‌های آزمایشگاهی که به جهت نگهداری تجهیزات  مورداستفاده قرار می‌گیرد باید کاملاً مطابق با استاندارد باشد. این کابینت‌ها باید دارای درزگیر باشد تا احتمال انتقال آلودگی و گردوغبار بیرونی به درون کابینت‌ها را به حداقل برساند. برای فایل‌ها، مواد شیمیایی و خطرناک، نمونه‌ها و … کابینت‌های مجزا در نظر گرفته شود. شیرآلات مورداستفاده در فضاهای آزمایشگاهی باید چشمی و یا حسی باشند. تا احتمال انتقال آلودگی میان افراد را به حداقل برساند. تهویه هوا در آزمایشگاه‌ها از امکاناتی است که باید در طراحی آزمایشگاه ها حتماً به آن توجه شود. زیرا  سم و بخار برخی از مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه از طریق آن دفع می‌شود.

0fdb5c3dd1a4ed421240e084a0a13302

نقش عناصر بصری در طراحی آزمایشگاه ها

ازآنجایی‌که طراحی آزمایشگاه ها هرچقدر که مطابق با استانداردها پیش برود. فضایی کاملاً سرد و بی‌روح   است. استفاده از گیاهان طبیعی می‌تواند جلوه بصری تأثیرگذاری در فضای آزمایشگاه باشد. استفاده از گل و گیاه‌های طبیعی می‌تواند فضای آزمایشگاه را از حالت سرد و بی‌روح آن تا حدودی دور نماید. همچنین برخی از  گیاهان به‌منظور استفاده در محیط‌های درمانی در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از آنها در فضای آزمایشگاه    می‌تواند در سلامت جسمی و روحی پرسنل نیز مؤثر واقع شود.

از تجهیزات بسیار حائز اهمیت و قطعی در فضای آزمایشگاه‌ها میز پذیرش، کابینت‌ها و فضای انتظار مراجعه‌کنندگان می‌باشد. استفاده از طرح‌های زیبا و خاص برای این تجهیزات می‌تواند در زیبایی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه‌ها بسیار مؤثر واقع شود. همچنین در طراحی آزمایشگاه ها استفاده از متریال های زیبا می‌تواند دکوراسیون داخلی فضا را قوی‌تر نشان دهد. همچنین از خستگی و سرد بودن فضای آزمایشگاهی کم کند.

قرارگیری تجهیزات در بخش‌های مختلف در آزمایشگاه باید به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که، رفت‌وآمد و دسترسی به تجهیزات دیگر را مختل نکند. همچنین ارتباط‌های مستقیم و غیرمستقیم میان بخش‌های مختلف باید مطابق با استانداردهای آزمایشگاهی طراحی و اجرا  شود.

امتیاز دهی