به‌طورکلی برای خلق فضایی روح‌بخش و با طراوت در کلینیک‌ها با توجه به کیفیت طراحی و دکوراسیون فضای داخلی آن اهمیت بسزایی دارد و نوع بازسازی فضای کلی می‌تواند تأثیر مستقیم بر نحوه فعالیت پزشکان، روحیه بیماران و ایجاد اعتماد آنها برای مراجعات بعدی داشته باشد. به‌منظور طراحی داخلی مطب با هر نوع تخصصی که پزشک مربوطه دارد و یا ایجاد تغییرات دکوراسیون داخلی باید یادآور شد که هدف از انجام این امر در یک مطب تنها بهبود وضعیت بصری و ظاهری فضای کلی ساختمان نیست بلکه هدف از بازسازی و ارائه ایده‌های مناسب درزمینه دکوراسیون داخلی، سازگار کردن محیط داخلی با کاربری مناسب آن و درنهایت جذب مشتری و ایجاد احساسی متفاوت در آنها می‌باشد.

طراحی داخلی مطب روندی عملکردی و زیبایی‌شناختی می‌باشد که برای رسیدن به اهداف موردنظر ازجمله ایجاد احساس آرامش در روحیه بیماران، افزایش بازدهی کار پزشکان و ایجاد محیطی جذاب و امن در نظر گرفته می‌شود و برای تحقق این امر از افراد متخصص درزمینه طراحی و دکوراسیون داخلی بهره می‌گیرد. داشتن تبحر و تجربه کافی درزمینه طراحی داخلی مطب و آشنایی با روحیات مشتریان و مراجعه‌کنندگان درنهایت می‌تواند کمک شایانی به جذب بیشتر مشتری نماید.

نکات مهم در طراحی مطب

به‌منظور طراحی داخلی صحیح و استفاده از طرح‌های خلاقانه در فضاهای درمانی و زیبایی به‌خصوص مطب‌های زیبایی ایجاد فضایی باکیفیت و کاربردی که از هر نظر زیبایی چشمگیری داشته باشد حائز اهمیت است. مهم‌ترین نکته‌ای که در طراحی تخصصی مطب موردتوجه افراد ماهر این امر قرار می‌گیرد ایجاد محیطی گرم و دل‌باز برای ایجاد آرامش بیماران و برقراری ارتباط درست از طریق محیط موردنظر با آنها می‌باشد.

یکی از ایده‌های جالب برای طراحی و دکوراسیون داخلی یک مطب استفاده از آثار هنری و یا چیدمانی می‌باشد که در حین زیبایی انعکاسی از سرگرمی‌ها و روحیات پزشک را برای بیماران به نمایش می‌گذارد. طراحی داخلی با بهره‌گیری از نقش عناصری که در محیط وجود دارند سبب می‌شود فضایی دل‌بازتر خلق شود و درنتیجه مراجعه‌کنندگان به مطب احساس بهتری داشته باشند. در دکوراسیون داخلی مطب که روزانه با افراد زیادی سروکار دارد بهتر است به رنگ و نوع چیدمان در طراحی داخلی این مرکز توجه شود.

در معماری حرفه‌ای برای این اماکن بهتر است رنگ‌ها و لوازم چیدمان را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که حس آرامش بخشی را ایجاد کنید. مطالعات مختلف ثابت کرده است که استفاده از رنگ سفید برای غالب لوازم کاربردی در مطب که نمادی از طراوت و شفافیت می‌باشد احساس امنیت را در بیماران ایجاد می‌کند و رنگ آبی و یا فیروزه‌ای اگر به‌عنوان رنگ اصلی و غالب در محیط به‌کار رود فضایی آرام را ایجاد می‌کند زیرا استفاده از رنگ آبی موجب کاهش فشارخون و استرس می‌شود. استفاده از رنگ‌های ملایم دیگر ازجمله رنگ زرد، بنفش، سبز و صورتی اگر بارنگ وسایل به‌کار گرفته‌شده در طراحی داخلی مطب هماهنگی داشته باشد احساس آرامش و انرژی مثبت را در بیماران ایجاد می‌کند. در مطب هایی که بیماران آنها کودکان هستند استفاده از رنگ های شاد و یک چیدمان متنوع می تواند احساس خوبی را در کودکان به وجود آورد و حس ترس را در آنها از بین ببرد و از استرس و نگرانی آنها کم کند.

عناصر کاربردی در طراحی داخلی مطب

در اتاق انتظار یک مطب بهتر است از گیاهان سرسبز و طبیعی استفاده کنید. بر اساس تحقیقات انجام‌شده گیاهان قادرند حس زندگی و احساس امنیت را افزایش دهند. سلامت گیاهان نشانه‌ای از احساس فداکاری پزشک در فضای مطب زیبایی می‌باشد. به‌کارگیری میز چوبی که دارای طراحی ساده و مدرنی می‌باشد و بر روی آن مجلات و کتاب‌های زیبایی و جذاب قرارگرفته است می‌تواند فضایی ایده آل را برای افراد مراجعه‌کننده به مطب خلق کند. به هنگام طراحی دیوارها و کف‌پوش های داخل مطب استفاده از متریال چوب به‌اندازه مناسب حس خوبی را به مراجعه‌کنندگان منتقل می‌کند و درنتیجه فضا را از حالت یکنواختی بیرون می‌آورد.

استفاده از وسایل چوبی در ایجاد فضایی زیبا و آرام تأثیر بسزایی دارد.   هماهنگی مناسب در چیدمان وسایل و تجهیزات برای یک طراحی حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد و عناصر ناهمگون نه تنها از زیبایی محیط کم می‌کنند بلکه احساس هرج‌ومرج و شلوغی و ناآرامی را در بیماران و مراجعه‌کنندگان به وجود می‌آورند. آخرین موردی که برای طراحی مطب با هر نوع کاربری بهتر است موردتوجه قرار گیرد توجه به‌سلامتی بیماران می‌باشد. بدین منظور استفاده از وسایل وینیلی با طراحی مدرن برای اثاثیه اتاق نشیمن بیماران موجب افزایش اطمینان بیماران از فضایی امن و پاکیزه خواهد شد.