داروخانه ها با دارا بودن فضای وسیع بازهم نتوانسته‌اند از فضا به خوبی استفاده کنند. این در حالی است که اهمیت طراحی و چیدمان در داروخانه کوچک دوچندان است. ما در این مقاله به ۶ فن می‌پردازیم تا به‌کارگیری آن‌ها از فضای کم نهایت استفاده را ببرید.

مراقبت از فضای داروخانه در درازمدت موجبات موفقیت مالی را فراهم می‌سازد. بنابراین، چگونگی استفاده بهینه از فضاهای کوچک داروخانه به‌عنوان یک مسئله مهم در طراحی مطرح می‌گردد. بسیاری از مالکین داروخانه وقتی به شرکت ما مراجعه می‌کنند که از نحوه چیدمان و استفاده بهینه از فضاها کاملاً ناامید و سردرگم شده‌اند و قصد دارند هزینه زیادی را صرف بازسازی یک‌باره کنند. این در حالی است که طی یک نگاه اجمالی و رعایت برخی نکات می‌توان داروخانه را به بهترین نحو ممکن طراحی کرد.

ما در این مقاله ۶ فن جهت چگونگی استفاده بهینه از فضاهای کوچک در داروخانه معرفی می‌نماییم. این مسئله شاید در نخستین نگاه ظاهری به نظر برسد اما جزء عناصر حیاتی طراحی است.

 بودجه را ذخیره کنید

طراحی بد و عدم استفاده صحیح از فضاهای داروخانه ممکن است داروسازها و کارکنان داروخانه را عصبانی کند. ازاین‌رو، اکثر مالکان داروخانه طی یک تصمیم ناگهانی تصور می‌کنند بازسازی راه‌حل مشکلشان است. این در حالی است که بازسازی علاوه بر زمان‌بر بودن بودجه زیادی می‌خواهد. در طول مدت بازسازی فضای داروخانه تخلیه‌شده و تمام کارکنان بیکار می‌شوند. بنابراین، راه‌حل مشکل شما بازسازی نیست. ابتدا با یک طراح متخصص وارد مذاکره شوید. احتمالاً نظرهای کارشناسی او بر روی طراحی داخلی داروخانه شما تأثیر بسزایی خواهد گذاشت. علاوه بر این، چنین فردی با به‌کارگیری برخی نکات ساده شمارا با کمترین هزینه ممکن به خواسته‌هایتان می‌رساند.

 

 فضای ذخیره‌سازی دارو را سازمان‌دهی کنید

بر اساس تجارب ما، اکثر داروخانه‌ها از کمبود فضای ذخیره‌سازی دارو رنج می‌برند. این مسئله به چگونگی سازمان‌دهی داروها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی مرتبط است. گاها بسیاری از کارکنان داروها و محصولات را طوری کنار هم قرار می‌دهند که حتی موقع پیدا کردن آن‌ها خودشان هم گم می‌شوند! این در حالی است که گاهی اوقات آن‌ها برای دسترسی بهتر و سریع‌تر همه محصولات را در یک قفسه می‌چینند.

سازمان‌دهی و چیدمان صحیح امری است که بدون دخالت مشاورین متخصص به طول می‌انجامد. بنابراین، اگر قصد دارید خودتان دکوراسیون داروخانه را سازمان‌دهی کنید، راه طولانی در پیش دارید. ابتدا اصول اولیه چیدمان را بیاموزید و سپس چگونگی استفاده بهینه از فضاهای کوچک داروخانه را بررسی نمایید. توجه داشته باشید، داروها و محصولات آرایشی بهداشتی باید جدا اما در مجاورت هم چیده شوند. حتی اگر فضای داروخانه‌تان کوچک باشد! سیستم چیدمانی را طراحی کنید که همه محصولات را هوشمندانه جای دهد.

برای نسخه‌های تجویزی سیستم بایگانی توسعه بدهید

بر اساس نکات فوق، یکی از موارد اصلی مختل‌کننده طراحی داروخانه تلنبار کردن نسخه‌های تجویزی است! اطمینان حاصل کنید که از ظرفیت کافی به‌منزله بایگانی و ذخیره نسخه‌های تجویزی برخوردار هستید. اگر سؤالتان این است که راه‌حل چیست، باید بگوییم ابتدا به کارکنان آموزش بدهید تا پرونده‌ها را درست بایگانی کنند و نسخه‌های تجویزی داخلی را باطل کنید. نسخه‌های قدیمی را پاره کنید تا اطلاعات محرمانه آن‌ها درز پیدا نکند اما هر طور شده از آن‌ها خلاص شوید و جای بیشتری را بازکنید!

قفسه‌بندی داروخانه را مرتب کنید

به‌جای آنکه داروهای روز بخرید، تنوع محصولات آرایشی و بهداشتی خود را به حد اعلاء برسانید و آن‌ها روی‌هم بچینید، تلاش کنید با استفاده از فضای کنونی و طراحی داروخانه آن‌ها درست جایگذاری کنید. بدین ترتیب، شما از حداقل فضا حداکثر بهره را برده‌اید.

سعی کنید با در نظر گرفتن فضای کلی داروخانه، اگر جای اضافی ندارید از خریدن داروها و محصولات اضافی پرهیز نمایید. اگر قادر نیستید تا چنین امری را متحقق کنید، از مشاورین متخصص و طراحان مبتکر بهره‌مند شوید. آن‌ها با رعایت نکات طراحی و معماری داخلی تلاش می‌کنند شمارا راهنمایی کرده و از فضاهای کوچک داروخانه استفاده بهینه ببرند.

 از طراحی مدرن الهام بگیرید

بیشتر نکات طراحی مدرن مطابق با فضاهای کوچک شکل‌گرفته‌اند. این بدان معناست حتی اگر فضای کلی داروخانه شما کوچک باشد، با پیاده‌سازی استانداردهای ممکن قادر خواهید بود بهترین و زیباترین طراحی را اجرا کنید.

حتماً تابه‌حال پیش‌آمده که بسیاری از ما درگیر مشکلات و بیماری‌هایمان به داروخانه‌های قدیمی مراجعه کنیم و با دکوراسیون بد آنجا مواجه شویم. تأثیر چنین دکوراسیون‌هایی در نگاه نخست به‌قدری زیاد است که گاها تمایل به خرید هم نداریم. اگرچه فروش بسیاری از داروخانه‌ها درگذشته قربانی طراحی بد و چیدمان نامرتب می‌شد اما داروخانه‌های امروزی با الهام از دکوراسیون مدرن از بازاریابی بهتری نیز برخوردار هستند.

طراحی مدرن باعث شده تا برخی قفسه‌ها، ویترین‌ها و استندهای نگه‌دارنده تولید و عرضه گردند. این قفسه‌ها و استندهای ایستاده با تعبیه بر روی دیوارهای داروخانه هم فضای کوچک را بزرگ‌تر نشان داده و هم دسترسی مشتریان را به محصولات بیشتر کرده است. بنابراین می‌توان گفت تکنولوژی روز طراحی مدرن را مطابق خواسته‌های شما پیش می‌برد.

 مدیریت موجودی

بررسی کنید و ببینید چقدر فضا برای داروهای تاریخ انقضاء گذشته و کم‌فروش در نظر گرفته‌اید و این فضاها را صرف چیدمان محصولات کم‌فایده خودکرده‌اید؟ استفاده و بهره‌گیری از یک سیستم کنترل موجودی باعث گردیده تا با اطمینان بیشتری فضاها را تخصیص نمایید. این موضوع به‌تنهایی باعث جلوگیری از هدر رفتن فضاها و هزینه‌های اضافی می‌شود.