چه نکاتی را باید در طراحی مطب کودکان لحاظ کرد؟

احتمالاً بتوان گفت مهم‌ترین بخش طراحی مطب کودکان حصول اطمینان از راحتی این قشر از جامعه محسوب گردیده است. بسیاری از پزشکان و پرستاران بر این باورند که رعایت نکات بهداشتی کفایت کرده و طراحی مطب کودکان چندان اهمیت ندارد. این در حالی است که با لحاظ چندین نکات ساده اما کاربردی قادر خواهید بود تا امید و بهبودی را برای خردسالان و کودکان به ارمغان آورید.

اگر سری به بخش زایمان بیمارستان‌ها بزنید، توجه شما به‌سوی ویلچر و صندلی‌های مخصوص بانوان باردار جلب می‌شود. بنابراین، طی یک برآورد ساده می‌توان تصور کرد کودکان قشر حساس‌تر جامعه هستند که نیازمند مطب ویژه خود بوده و فراهم آوردن امکانات و تسهیلات برای آنان هیچ‌گونه استثنائی هم ندارد. در ذیل به برخی نکات مهم حول طراحی دکوراسیون مطب اطفال می‌پردازیم.

کودک

حواس کودکان را زیرکانه پرت کنید!

مراجعه به کلینیک، درمانگاه، بیمارستان و مراکز درمانی حتی برای بزرگ‌سالان خوشایند نیست. ابتلا به بیماری و حتی آسیب‌های جزئی دوره موهوم و وحشت‌زایی برای کودکان محسوب شده و چنین مراکز درمانی را برایشان به اماکن عجیب‌وغریبی تبدیل می‌کند. ازاین‌رو باید در امر طراحی مطب کودکان امکانات و تسهیلاتی را قائل نمود تا حواس آن‌ها از وضعیت دور شود.

طراحی مطب کودکان باید به‌گونه‌ای باشد که تنها مناسب سن آن‌ها باشد و به‌اصطلاح به آنان این امکان را بدهد تا همچنان در آن وضعیت ناخوشایند بچگی کنند.

یکی از راه‌های پیشنهادی ما برای حواس‌پرتی کودکان ترکیب بازی و سرگرمی از طریق هنر تعاملی است. برخی از بازی‌ها و سرگرمی‌ها نظیر مکعب‌های عروسکی و پازل‌ها قادرند تا کودکان را در اتاق‌های انتظار سرگرم نگه‌دارند.

طراحی برای همه!

یکی از چالش‌های طراحی مطب کودکان که تقریباً تمام طراحان با آن سعی در مقابله دارند این است که حتی افراد بزرگ‌سال و سالمند هم هنگام مراجعه به چنین مراکز درمانی واکنش مثبتی داشته باشند. از آنجا که مطب کودکان غالباً پذیرای بیماران اطفال کمتر از یک ماهه تا سنین بالاتر حتی تا ۱۸ سال هستند، طراحی آن نقش بسزایی خواهد داشت. بسیاری از طراحان باید مراقب باشند تا طراحی بیش‌ از حد کودکانه جلوه نکند، زیرا این امر حتی بر روی بازاریابی تأثیر می‌گذارد.

طراحان با استفاده از رنگ‌های روشن و صرف‌نظر از برخی رنگ‌های جنسیتی سعی بر آن دارد تا محیطی خنثی و پرانرژی خلق کند.

ما پس از انجام تحقیقات ساده متوجه شدیم، استفاده برخی تم‌های الهام گرفته از طبیعت نظیر پانل‌های حیوانی و یا پروانه‌ای نظر کودکان و حتی همراهان آنان را جلب می‌نماید.

کودکان

از پنل آکوستیک بهره ببرید

اکثر بیمارستان‌ها به‌خصوص بیمارستان‌های کودکان می‌توانند جزء اماکن پرسروصدا باشند. سروصدای اضافی ممکن است به اضطراب کودکان بیمار دامن زده و حتی بیماران نیازمند به آرامش و استراحت را آزار دهد. ازاین‌رو بسیاری از طراحان باید با در نظر داشتن سروصدا به‌خصوص در برخی فضاهای مشترک نظیر راهرو، لابی و… از پنل آکوستیک بهره ببرند.

پنل آکوستیک سقف و دیوار یکی از پنل‌های حائز اهمیت در طراحی مطب کودکان شمرده‌شده که تا حد زیادی از سروصدا جلوگیری کرده و آن را کاهش می‌دهد. البته در نظر داشته باشید، کیفیت پنل آکوستیک مسئله بسیار قابل‌توجهی بوده که طراحان ما آن را نادیده نگرفته‌اند.

گاهی می‌توان پنل‌های آکوستیک را با تعامل هنر طراحی در طراحی مطب کودکان استفاده نمود، درست مانند این پنل‌های آکوستیک برگ مانند که علاوه بر زیبایی بخشی از ایجاد سروصدا تا حد زیادی می‌کاهند.

به سایز مبلمان توجه کنید

مبلمان یکی از عناصر طراحی مطب کودکان به شمار رفته که باید متناسب با جمعیت غالب آنجا انتخاب شود. اگرچه مبلمان مطب کودکان باید متناسب با سایز کودکان در هر رده سنی تعبیه شود اما از مبلمان متناسب با همراهان بزرگ‌سال آن‌ها غافل نشوید. همراهان نباید در اتاق انتظار بایستند تا نوبت کودکانشان فرابرسد!

اگرچه مبلمان شما به‌صورت صندلی‌های کوچک و بامزه باشند، از گذاشتن یک میز کوچک میان آن‌ها چشم‌پوشی نکنید. چنین میزی این امکان را به کودکان داده تا در وقت انتظار نقاشی بکشند و خودشان را با چنین تفریحاتی سرگرم نمایند.

امکانات ارتباطی فراهم کنید

مطالعات نشان داده بیمارانی که در ارتباط بیشتری با اعضای خانواده‌شان هستند، سریع‌تر از دیگر بیماران بهبود می‌یابند، بنابراین طراحان با تلاش کنند تا با ایجاد فضای مناسب برای همراهان کودکان بیمار این ارتباط را بینابین آن‌ها حفظ نمایند. بنابراین می‌توان گفت حفظ تعامل و همچنین تجهیز به امکانات ارتباطی جزء طراحی مطب کودکان است.

یکی از شیوه‌های افزایش ارتباط این است که برای بزرگ‌سالان نیز مبلمان مناسب تعبیه شود. ما با چنین کاری اعضای خانواده را به همراهی بیشتر کودک بیمار تشویق می‌کنیم. همچنین با مبلمان تختخواب‌شو، ایستگاه‌های شارژ تلفن همراه و چراغ‌های مطالعه قابل تنظیم شرایطی را فراهم می‌آوریم تا والدین بیمار از انجام فعالیت‌های روزمره خود غافل نشوند.

چنین امکاناتی حتی به کودکان این اجازه را می‌دهد تا گاهی با دوستان خود صحبت کنند و یا تکالیف خود را حتی از راه دور پیگیری کنند. بدین‌وسیله، تعامل افراد در مطب کودکان هم حفظ می‌شود.

دسترسی به فضا و امکانات شخصی یکی از نکات مهم در طراحی مطب کودکان به شمار می‌رود. فقط به این دلیل که بیماران خردسال هستند، نمی‌توان از حقوق آن‌ها نظیر فضای شخصی و دسترسی به برخی امکانات چشم‌پوشی کرد. بسیاری از کودکان دارای وسایل شخصی هستند و تمایل دارند از نور و دمای دلخواه بهره ببرند و کانال تلویزیون خود را به میل خود عوض کنند!

مطب کودکان

امتیاز دهی