در طراحی داخلی مراکز درمانی ازجمله طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی توجه به موارد استاندارد و ویژه‌ای ضروری می‌باشد. با توجه به اینکه کلینیک‌های زیبایی روزانه با تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان سروکار دارند توجه به نوع رنگ‌آمیزی و متریال غالب کاربردی همین‌طور نوع چیدمان داخلی کلینیک می‌تواند فضایی آرامش‌بخش و متفاوت را برای بیماران ایجاد کند.

یک طراحی متفاوت توأم با حفظ موارد اصولی و مهم، احساس اطمینان را در مراجعه‌کنندگان بیشتر می‌کند و درنهایت امکان مراجعه بعدی بیشتر خواهد شد.

اولین قسمتی که در هنگام مراجعه به کلینیک زیبایی به چشم می‌خورد و موردتوجه قرار می‌گیرد قسمت پذیرش است. به همین منظور طراحی استاندارد این قسمت در زیباتر به نظر رسیدن فضای کلی اهمیت زیادی دارد. طراحان حرفه‌ای ما با آگاهی از اصول استاندارد درزمینه طراحی محیط‌های کاری می‌توانند فضایی لذت‌بخش و مطلوب را برای همه افرادی که به‌گونه‌ای با این مکان‌ها سروکار دارند ارائه نمایند.

موارد مهم در طراحی اصولی کلینیک زیبایی

توجه به جزییات ازجمله طراحی میز پذیرش مهم است و باید مطابق با اصول استاندارد ارگونومی انجام گیرد.
استفاده از بهترین مواد مصرفی از دیگر موارد حائز اهمیت برای خلق فضایی مناسب می‌باشد.
برای بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی بهتر است تماماً از چوب استفاده نشود تا فضا یکنواخت نشود ولی برای طراحی میز پذیرش می‌توان با استفاده از چوب ام دی اف فضای سالن انتظار را از حالت یکنواختی و سادگی بیرون آورد.

استفاده از یک فرم زیبا به‌عنوان محلی برای نشستن بیماران در سالن انتظار می‌تواند کلینیک زیبایی را از فضاهای مشابه خود متمایز کند.

نوع رنگ‌آمیزی غالب در فضای کلی کلینیک از مهم‌ترین مواردی است که در طراحی و بازسازی کلینیک زیبایی موردتوجه معماران و طراحان حرفه‌ای قرار می‌گیرد. رنگ‌هایی که مناسب محیط داخلی کلینیک زیبایی می‌باشند معمولاً رنگ‌های روشن هستند. رنگ سفید در رأس رنگ‌های مناسب و کاربردی قرار دارد. رنگ سفید به دلیل اینکه نور را به خوبی بازتاب می‌دهد و نمادی از طراوت و شفافیت می‌باشد اولین رنگی است که کارشناسان طراحی برای دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌کنند. استفاده از رنگ‌های ملایم دیگر در کنار رنگ سفید می‌تواند حالت سرد ظاهر کلینیک را از بین ببرد و با ایجاد کنتراست ساده فضایی سرزنده و متفاوت را خلق کند. این نکته باید در نظر گرفته شود که رنگ‌های تند برای معماری داخلی و کلینیک مناسب نیستند.

Clinic1

توجه به جزییات مهم در طراحی داخلی کلینیک زیبایی

در طراحی سالن انتظار باید نوع فعالیت‌هایی که بیماران در این قسمت انجام می‌دهند نیز برای طراحی مطلوب موردتوجه قرار گیرد تا احساس کسالت و خستگی از انتظار در بیماران به وجود نیاید. وجود مجله، بروشور و کتاب در این قسمت همراه با طراحی دیوارها با تابلوهای مناسب تا حدود زیادی احساس آرامش را در بیماران ایجاد می‌کند.

اتاق پزشک که قسمتی مهم در ایجاد اطمینان و آرامش برای بیماران می‌باشد باید به لحاظ نورپردازی از استانداردهای لازم برخوردار باشد. نورپردازی فضای داخلی اتاق باید مطابق با اصول صحیح همراه با نور کافی صورت گیرد. استفاده از تم سفید برای نورپردازی کلینیک زیبایی انتخابی مناسب و اصولی می‌باشد. نور باید در محلی مناسب و در جهتی تابیده شود که روشنایی لازم به‌منظور معاینه بیمار فراهم شود.

به‌منظور تفکیک فضای راهرو، قسمت پذیرش و انتظار می‌توان بدون کاربرد دیوار و یا پارتیشن با استفاده از رنگ و متریال مناسب فضا را تفکیک کرد. به‌طورکلی می‌توان گفت برای طراحی مطب و کلینیک‌ها استفاده از جزییاتی که در عملکرد فضا نقشی ندارند توصیه نمی‌شود.

ازآنجایی‌که افراد به‌منظور لذت بردن از اوقات فراغت خود به کلینیک زیبایی مراجعه نمی‌کنند و درواقع کلینیک زیبایی مکانی است که برای برخورداری از خدمات در صورت لزوم به آنجا مراجعه می‌شود بنابراین با طراحی داخلی مناسب و رعایت استانداردهای ضروری می‌توان فضایی مدرن و آرامش‌بخش را ایجاد کرد و دست کارکنان را برای استفاده بهینه از فضای داخلی باز گذاشت بدین ترتیب از ایجاد اغتشاش و شلوغی اضافی در کاربرد تجهیزات داخلی جلوگیری می‌شود.
رنگ‌های به‌کار گرفته‌شده برای تغییرات دکوراسیون کلینیک زیبایی بهتر است با وسایل به‌کار گرفته‌شده در سالن انتظار و قسمت‌های دیگر هماهنگی داشته باشد تا فضایی ایده آل و مدرن خلق شود.

در یک طراحی حرفه‌ای و ایده آل برای کلینیک زیبایی از حداکثر فضای ممکن استفاده می‌شود و طراحان متخصص در این زمینه بهره‌وری محیط را با توجه به متراژی که مکان موردنظر دارد بالا می‌برند. بنابراین فرقی نمی‌کند که کلینیک زیبایی کوچک یا بزرگ باشد تیم تخصصی ما درزمینه طراحی داخلی با ارائه راهکارهای صحیح و استاندارد می‌توانند خارق‌العاده‌ترین ترفندها را برای بهینه شدن فضای داخلی به‌کار ببرند.

امتیاز دهی