بازسازی مطب و ضرورت بازنگری دراماکن درمانی

بازسازی مطب و اماکن درمانی از مهمترین عوامل برای صمیمیت فضا و اثربخشی  است .در حدود چند دهه قبل و پیش از ورود طراحی‌های مدرن به عرصه و انواع شیوه‌های بازسازی مطب و داروخانه یا اماکن درمانی دیگر فرد بیمار با ورود به بیمارستان‌ها یا مطب و کلینیک‌های تخصصی دچار نوعی تشویش و دلهره بیمار می‌شد. امروزه با پیشرفت‌هایی که در خصوص هنر معماری و طراحی دکوراسیون از قبیل طراحی دکوراسیون داروخانه و در حوزه بازسازی مطب حاصل‌شده است دیگر این فضاهای کسالت‌آور و یکنواخت جای خود را به دکوراسیون‌ها و دیزاین های داخلی پیشرفته‌ای داده، که به گروه دکوراسیون داروخانه، مطب یا کلینیک‌ها تقسیم می‌شود. حس صمیمیت و آسودگی خاطر فرد را در پی دارد. بهره‌گیری از فضاهای خالی و چیدمان مدرن فضای مراکز درمانی را متحول کرده است.

 

طراحی و بازسازی مطب

وجود کارشناسان دکوراسیون و طراحی و نیز تیم‌های مجرب معماری توانسته است. بستر مناسبی برای خلق ایده‌ها و نوآوری در اماکن درمانی و کلینیک‌های مختلف یا بازسازی و طراحی دکوراسیون مطب پزشکی فراهم نماید.

دکوراسیون موجود در این کلینیک‌ها به واحدهای پذیرش، آبدارخانه، اتاق معاینه و سرویس‌های بهداشتی محدود می‌شد. ولی در طراحی اخیر با حذف انواع دیواره‌ها یا پنل های موجود پنل های جدید دیگری معمولاً در هارمونی جدیدی به‌صورت ایستاده یا معلق با توجه به نوع چیدمان در نظر گرفته‌شده است. در دکوراسیون مدرن که در کلینیک‌های تخصصی یا بازسازی داروخانه و مطب نیز موردتوجه قرار می‌گیرد کانترها، قفسه‌ها یا شلف های ام دی اف و رنگ‌بندی متنوع و شاد آرام‌بخش توانسته است به جذب بیشتر مراجعین بیفزاید. استفاده از فضاهای یا جداره‌هایی که به‌منظور قرارگیری انواع گل و گیاه غالباً در لابی این کلینیک‌ها مشاهده می‌شود بر زیبایی فضای داخلی افزوده است.

مطمئناً غیر از بیماری که به اتاق معاینه مراجعه می‌کند لازم است تا پزشک نیز هماهنگ با محیط عمل کند بدین معنی که غیر از رنگ‌بندی اتاق معاینه پنل های دیگری نیز به‌منظور استراحت پزشک طراحی شود. مواد و مصالح به‌کاررفته در طراحی و بازسازی اماکن درمانی کلینیک‌ها، مطب یا دکوراسیون داروخانه‌ها از جنس چوب ، شیشه یا سرامیک می‌باشند.

اصول ۶ گانه طراحی و بازسازی

البته در کنار تمام ویژگی‌هایی که یک چیدمان مدرن و شگفت‌انگیز باید داشته باشد موارد شش‌گانه زیر را هم باید رعایت کرد تا بیمار بتواند ضمن اعتماد به خدمات کلینیک گزینه‌های انتخابی دیگر برای مراجعه را کنار بگذارد.
۱- نور، رنگ را بازتاب می‌دهد.
۲- امکانات را تدارک ببینید در غیر این صورت بیمار فرار می‌کند.
۳- نقش مبلمان لابی را در دکوراسیون جدی بگیرید.
۴- دسترسی به سرویس‌های بهداشتی، حتماً!!
۵- رنگ‌ها را بشناسید.
۶- بازسازی و نوسازی کنید.

بازسازی مطب

۱- نور، رنگ را بازتاب می‌دهد

وجود نورهای ملایم در  طراحی و بازسازی اماکن درمانی می‌تواند بر روحیه فرد بیمار تأثیر گذاشته.و آمادگی وی را برای تداوم درمان بالاتر ببرد. این نور معمولاً به‌صورت مخفی در سقف قرارگرفته و می‌تواند با توجه به وسعت لابی مربوطه از چندین محل مورداستفاده قرار گیرد. نور ملایم شیری‌رنگ که بتواند رنگ‌های اشیاء موجود غالباً بارنگ خنثی در شعاع خود بگیرد یا هر نوع نورهایی از طیف رنگ‌های مختلف می‌توانند مؤثر واقع شوند. فراموش نکنید رنگ‌های گرم و نورهای تند و مستقیم باوجود نوردهی مناسب در طراحی‌های مدرن جایگاهی ندارند. این نورها در بازسازی داروخانه و مطب نیز مورداستفاده قرار نگرفته و در سایر دکوراسیون‌ها به‌خصوص دکوراسیون داروخانه در شکل جدید خود حذف‌شده.

۲- امکانات را تدارک ببینید در غیر این صورت بیمار فرار می کند.

تصور کنید بیماری را یک ساعت یا کمی بیشتر منتظر اتمام کار بیمار دیگری در اتاق معاینه یا درمان دندانپزشک باشد. فکر می کنید چقدر می تواند دوام بیاورد و تحمل کند؟

لابی خالی و بدون هرگونه قفسه کتاب یا هر چیز سرگرم کننده ای که جذابیت نداشته باشد. مثلا مجله های تاریخ گذشته و قدیمی یا کتاب های جدول کهنه می تواند حال بیمار را بگیرد. حتی وجود جزئیات دیگری مثل یک دستمال کاغذی پاره و بدون جعبه نیز در مراجعات بعدی بیمار تاثیر دارد. اگر موسیقی ملایمی پخش شود واکنش بیمار البته مثبت خواهد بود. اثر بخشی رنگ و موزیک کاملا به اثبات رسیده است و اگر یک تابلوی بزرگ هنری هم در دیوار لابی باشد.به شرطی که اصل باشد و یک ماه بعد رنگش عوض نشود، می تواند بیمار را بیشتر از این مدت و بدون احساس خستگی هم در سالن لابی منتظر بگذارد.

 

۳- نقش مبلمان لابی در طراحی و بازسازی اماکن درمانی را جدی بگیرید.

U از حروف محبوب انگلیسی محسوب می‌شود که به صمیمیت بیشتر منجر می‌شود.

این حالت در چینش مبلمان لابی کلینیک‌ها ضمن ایجاد قرابت بیشتر و ارتباط بیماران با یکدیگر می‌شود.

جنس مبلمان موجود غالباً از چرم بوده و می‌تواند با توجه به نوع طراحی کارشناسان دکوراسیون در هر نقطه‌ای از سالن انتظار قرار گیرد. این نکته در خصوص بازسازی داروخانه و مطب نیز رعایت می‌شود. رنگ مبلمان تابع رنگ به‌کاررفته در دکوراسیون موجود کلینیک‌ها می‌باشد و اغلب در رنگ‌های شاد یا خنثی و آرام‌بخش از قبیل آبی یا سفید قرار می‌گیرند.

۴- دسترسی به سرویس های بهداشتی، حتما!!

مراجعین به این کلینیک ها معمولا در طی درمان خصوصا در کلینیک های دندانپزشکی نیاز فوری به این سرویس ها پیدا می کنند.

در بازسازی و طراحی مطب نیز معمولا محل این سرویس ها طوری قرار می گیرد که فرد بیمار بتواند در اسرع وقت به آنجا دسترسی داشته باشد.

یادتان باشد حتی یک فوم ساده دستشویی و ملزومات بهداشتی آنجا هم می تواند به چشم بیاید. در این شرایط از جیب مایه بگذارید و منتظر نتیجه باشید. این مورد از چشم طراحان دور نمانده و قطعا با نوآوری های دیگری در بازسازی داروخانه و مطب نیز رعایت می شود.

 

۵- رنگ‌ها را بشناسید.

رنگ‌های پرکاربرد در طراحی و بازسازی اماکن درمانی را بشناسید. از رنگ‌های مورداستفاده در طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک‌ها می‌توان به رنگ سفید یا قهوه‌ای اشاره کرد البته در مواردی رنگ زرد هم به‌صورت ترکیبی و مکمل در این طیف قرار می‌گیرد. رنگ سفید غیرازاین که رنگ سلامت و شفابخشی برشمرده می‌شود همچنین می‌تواند فضا را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان دهد که کارکرد روانی آن بی‌نظیر است. رنگ قهوه‌ای نیز یک رنگ مدرن محسوب می‌شود که بسیار پرکاربرد و محبوب است. این رنگ در بازسازی و طراحی مطب پزشکان و یا در دیزاین و دکوراسیون داروخانه‌ها نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

۶- بازسازی و نوسازی کنید.

بازسازی لزوماً به معنای تخریب کلی نیست بلکه می‌تواند با نوسازی نیز همراه باشد به این معنی که برداشتن یک دیوار در وسط یک سالن یا لابی و قرار دادن یک پنل زیبا که با کلینیک یا دکوراسیون داروخانه هارمونی و جذابیت داشته باشد ضمن بازسازی داروخانه و مطب یا کلینیک مربوطه یک نوع نوسازی نیز انجام‌گرفته است. قرارگیری یک جداره طولانی از گیاهان و گل‌های زیبا در لابی یک نوسازی و نوآفرینی است.

بازسازی مطب و ایجاد فضای مینیمال

به طراحان دکوراسیون و معماران بومی و ایده هایشان باور داشته باشید.