آیین نامه جدید تاسیس داروخانه چه تاثیری در دکوراسیون داشته است؟

آیین‌ نامه تاسیس داروخانه بر مبنای حمایت از حق مردم و ارتقای سلامت اقشار مختلف تنظیم شده. این روز‌ها اغلب افراد جامعه اهمیت زیادی به سلامتی خود و افراد خانواده میدن. حساسیت مردم روی خوراکی‌ها بیشتر شده و قبل از استفاده به شرکت تولید‌کننده، مواد تشکیل‌دهنده، تاریخ مصرف و موارد دیگر توجه می‌کنن.

این حساسیت در مورد دارو‌های مصرفی بیشتر از موارد دیگه‌ست. اغلب افراد قبل از خوردن دارو‌های تجویزی از جانب پزشک بروشور مربوطه رو مطالعه کرده و مقدار مصرف، عوارض، موارد منع مصرف، تداخل دارویی و… رو بررسی می‌کنن.

سازمان غذا و دارو هم در سال‌های اخیر توجه و دقت بیشتری بر حوزه اختیارات خود داشته و قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در آیین نامه‌های خود تصویب می‌کنه. یکی از این موارد، قوانینیه که برای تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰ نوشته شده.

در این مقاله تاثیر آیین نامه داروخانه‌ها بر طراحی داخلی داروخانه و ویژگی‌های داروخانه مدرن و ایده‌آ‌ل بررسی میشه. با ما همراه باشید…

شرایط تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰

اصولا برای تاسیس داروخانه قبل از هر چیز باید امتیازات مورد نیاز که شامل مدرک تحصیلی مرتبط، سابقه کاری و مکان تاسیس هست را در اختیار داشت. امروزه تغییرات زیادی در نمای ظاهری و خدمات عرضه شده از سوی داروخانه‌ها نسبت به گذشته می‌بینیم.

فروش تجهیزات پزشکی و محصولات آرایشی در کنار عرضه دارو، موردیه که در تمام دراگ‌استور‌های جدید به‌چشم می‌خوره. این تغییرات به چالشی برای داروسازان و مؤسسان داروخانه‌ها تبدیل شده و در تنظیم اساس‌نامه مربوط به این واحد‌های صنفی نیز تاثیر‌گذار بوده.

آخرین آیین‌نامه تنظیم شده از سوی وزارت بهداشت، شرایط و ظوابطی برای ایجاد فضای مشاوره، نوع تابلو سردر، نصب پوستر‌های تبلیغاتی، مقررات ساختمانی و موارد دیگه تعیین کرده. این مقررات تاثیر مستقیمی بر دکوراسیون داروخانه‌ها داشته که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

تاثیر زیربنای داروخانه بر کیفیت و راندمان کار

یکی از پرچالش‌ترین مقررات تاسیس داروخانه، تعیین حداقل فضا برای این نوع فروشگاهه. طبق مقررات جدید، داروخانه باید فضای کافی برای چیدمان صحیح دارو‌ها و موارد دیگر داشته‌ باشه. به‌صورتی که قفسه‌بندی دارو‌ها دور از دسترس مشتریان بوده و به‌هیچ وجه امکان برداشتن اون‌ها توسط مراجعین وجود نداشته باشه.

از طرفی با توجه به وجود برخی محصولات که فروش اون‌ها نیاز به مشاوره داره، فضایی برای انجام مشاوره‌های دارویی و درمانی نیازه که در طراحی داروخانه باید لحاظ بشه.

در دسترس بودن برخی اجناس برای دسترسی بهتر و آسان‌تر مشتری‌ها و هم‌چنین انتخاب صحیح، هم از مواردیه که نیاز به فضای کافی داشته و در زیربنا و دکوراسیون داروخانه مؤثره. به این ترتیب در نظر گرفتن موارد یاد شده، ارتباط مستقیمی با سود داروخانه داشته وکیفیت و راندمان کار را بالا می‌بره.

داروخانه‌های مدرن

این روزها اغلب افراد قبل از ورود به داروخانه، نیم‌نگاهی به نمای ظاهری و بیرونی اون می‌کنن. در بعضی موارد، اگه نمای بیرونی خیلی قدیمی باشه و ظاهر تمیز و زیبایی نداشته باشه، امکان اینکه مشتری به یه داروخانه دیگه مراجعه کنه زیاده. اگه داروخانه‌های شهرتون رو با دقت بیشتری نگاه کنید، می‌بینید که بیشتر اون‌ها ظاهری مدرن به خودشون گرفتن و البته در اغلب موارد شلوغ‌تر از موردای قدیمی هستن.

به همین دلیل بیشتر داروخانه‌دارها یا اونهایی که به فکر افتتاح داروخانه هستن، به نمای بیرونی و طراحی داروخانه اهمیت زیادی می‌دن. آیین نامه تاسیس داروخانه هم برای بالا بردن کیفیت این واحد‌های صنفی که البته ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارن، قانون‌هایی وضع کرده که اجرای اون‌ها، بر طراحی داروخانه تاثیر می‌گذاره.

دکوراسیون داروخانه اگه بر طبق اصول و زیر نظر کارشناس‌های این رشته انجام بشه کمک می کنه تا در همون ماه‌های اول افتتاح داروخانه به سود برسه.

ویژگی‌های داروخانه ایده‌آل

همانطور که پیشتر گفتیم در سال‌های اخیر اغلب مردم ترجیح میدن که از داروخانه‌هایی خرید کنن که علاوه بر کامل بودن لیست داروها، از فضای مناسبی هم برخوردار باشه. در این بخش از مقاله شما رو با چند مورد از مهم‌ترین خصوصیاتی که یه داروخانه ایده‌آل باید داشته باشه آشنا می‌کنیم:

  • داروخانه باید ارگونومیک باشه یعنی مواردی مثل سلامت پرسنل و کارمندان، بار کاری ذهنی، چیدمان و دکوراسیون داروخانه، تقسیم‌بندی زمان‌های کاری و مواردی از این دست در نظر گرفته بشه.
  • از فن‌آوری روز دنیا در طراحی داروخانه استفاده بشه و برای هر بخش از کار سیستم‌های کامپیوتری به‌کار گرفته بشه. استفاده از پیجر برای صدا زدن بیمار هم از جمه اقداماتیه که به مشتری اطمینان بیشتری میده.
  • دکوراسیون داروخانه و چیدمان دارو‌ها باید به‌صورتی باشه که تکنسین نسخه‌پیچ دسترسی راحت‌تری به داروهای پرکاربرد داشته باشه.
  • اختصاص درصد بالایی از مساحت کل فروشگاه برای نشیمن داروخانه و استفاده از صندلی‌های چرمی و راحت برای زمان انتظار هم از مواردیه که برای مشتری‌ها خیلی اهمیت داره.
  • نورپردازی مناسب و حرفه‌ای برای تمام قسمت‌ها برای خواندن بروشور یا اسامی داروها. این‌کار از خطای انسانی برای تحویل داروی اشتباه جلوگیری می‌کنه.
  • استفاده از نیروی کار متخصص و تقسیم صحیح کار‌ها برای تحویل سریع دارو به مشتری.
  • استفاده از رنگ‌های شاد و ملایم در دکوراسیون داروخانه که به جلب بیشتر مشتری کمک می‌کنه.

کلام پایانی

در سال‌های اخیر تعداد داروخانه‌ها به‌طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده. اما اگه خوب دقت کنیم هیچ‌وقت دو یا چند تا داروخانه رو کنار هم‌دیگه نمی بینیم. چون پراکندگی این نوع فروشگاه که دارو‌های مورد نیاز مردم رو به دستشون می‌رسونن، تابع آیین نامه تاسیس داروخانه هست. یعنی فاصله بین دو داروخانه و حتی فاصله انبار رو هم قانون تعیین می‌کنه.

قوانین تنظیم شده برای راحتی و آسایش بیمار‌ها و هم‌چنین داروساز‌ها و پرسنل داروخانه‌ها هستند. رعایت قوانین وضع شده در کنار طراحی داخلی داروخانه توسط افراد مجرب، باعث میشه افراد بیشتری برای تهیه داروها، مشاوره‌ و موارد دیگه مراجعه کنن.

5/5 - (1 امتیاز)