خلاصه: داروها را می‌توان به شکلی دسته‌بندی نمود که به‌راحتی بتوان آنها را یاد گرفت و در محل اصلی و مخصوص خودشان در فروشگاه‌های دارویی قرارداد. بهترین روش دسته بندی دارو  را باید به‌صورت یک دستورالعمل و الگو در جامعه پزشکی پیشنهاد داد و در این مورد با افراد متخصص و باتجربه مشورت کرد تا بهترین نتیجه‌گیری را گرفت و در آینده بتوان با این روش‌های منظم بهترین سیستم پزشکی را در جامعه شاهد بود. باید تجارب و همچنین تخصص افراد مدنظر قرار گیرد.

بهترین روش طبقه بندی داروها

بهترین روش دسته بندی دارو را می‌توان در یک داروخانه مدرن ببینید وقتی وارد یک داروخانه می‌شوید و قفسه بندی داروخانه را می‌بینید، این موضوع را درک خواهید کرد که این کار توسط افراد زبده و با تخصص انجام‌شده، دقت کنید بهترین روش دسته بندی دارو را می‌توان در قفسه‌بندی داروخانه‌ها مشاهده کنید، وقتی داروها را می‌بینید متوجه خواهید شد که داروها انواع مختلفی دارند. بااین‌حال، توجه داشته باشید که برخی از داروها (به‌ویژه نادر یا غیرمعمول) فقط در یک نوع آمده است. همچنین برخی ممکن است در یک نوع مؤثرتر از دیگری عمل کنند.

طبقه بندی داروها

بهترین روش دسته بندی دارو و آماده‌سازی داروها

داروها در چند نوع هستند و ماهیت داروها در چند بخش می‌باشد:

دسته بندی دارو برای شربت‌های مایع

داروهای مایع را به‌عنوان شربت نیز می‌شناسند ، این داروها را به این دلیل مایع می‌سازند که جذب آن به بدن راحت‌تر و آسان‌تر باشد، چون قسمت فعال دارو با مایع ترکیب‌شده است . این نوع داروها را معمولاً در شیشه قرار می‌دهند و در مواردی هم در بطری‌های پلاستیکی، بهترین روش دسته‌بندی دارو برای این نوع داروها همسان‌سازی آنها باهم می‌باشند که در یک قفسه‌بندی مطمئن و دور از نور گذاشته شوند. دسته‌بندی داروها به این شکل هم بر اساس مشخصات و نوع دارو مشخص می‌شوند.

“گروه معماران شهرآرا متخصص در اجرا دکوراسیون داروخانه و مراکز پزشکی”

تماس با کارشناسان گروه معماران شهرآرا جهت دریافت مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داروخانه
۲۶۱۴ ۶۹۹ ۰۹۱۳

با تکمیل فرم درخواست مشاوره، کارشناسان ما با توجه به درخواست ارسالی، با شما تماس خواهند گرفت.
فرم درخواست مشاوره

دسته‌بندی دارو  برای قرص‌ها و کپسول‌ها

انواع مختلف قرص وجود دارد، قرص‌های قابل‌حل که می‌توان آنها را با آب مخلوط کرد یا جویدنی، یا قرص‌های معمولی، که معمولاً به شکل جامد هستند و بیضی‌شکل یا دایره‌ای شکل می‌باشند.

در داروخانه‌ها در مورد قرص‌ها به این شکل می‌باشد که قرص‌ها معمولاً به‌صورت ورق‌های ده عددی یا کمتر و در جعبه‌های کوچک ده عددی که در هر جعبه ده ورق می‌باشد که به‌صورت چیدمان طبقه‌ای بروی هم گذاشته می‌شود، نیاز به محیط ایمنی خاصی هم ندارد چون شکستنی نیستند. بنا به نیاز هر مشتری به‌راحتی می‌توان با توجه به دسته‌بندی‌هایی که در داروخانه می‌باشند استفاده نمود.قرص‌هایی که در جعبه‌ها وجود دارند را می‌توان در قفسه‌های جلویی داروخانه در کنار شیشه‌های شربت قرارداد که تضاد شیشه و کاغذ جعبه یک محیط زیبا را بسازد. برخی از انواع قرص‌ها هم در قوطی‌هایی قرار داده می‌شود که به‌صورت فلزی می‌باشند و آنها هم نیاز به داشتن ایمنی چندانی ندارند و به‌راحتی می‌توان در قفسه‌های بالایی داروخانه آنها را قرارداد. برای چیدمان قرص‌ها در داروخانه‌ها و در دستورالعمل بهترین روش دسته‌بندی دارو ، این توضیحاتی که داده‌شده بسیار مهم می‌باشد.

در کپسول ها مواد فعال دارو درون یک پوسته پلاستیکی قرار دارد که به‌آرامی در معده حل می‌شود. برخی از کپسول‌ها را می‌توان از هم جدا کرد تا محتویات با یک غذای موردعلاقه مخلوط شوند. برخی دیگر باید به‌صورت کامل بلعیده شوند کپسول‌ها هم همانند قرص‌ها دربسته بندی‌های ده عدد می‌باشند و می‌توان در دستورالعمل بهترین روش دسته‌بندی دارو آنها را در نقاط بالا، در داروخانه‌ها قرارداد البته می‌توان بنا به نیاز و مصرف مشتریان تعدادی را در معرض دید گذاشت.کپسول‌ها دارای رنگ‌های متعدد هستند و می‌توان از ترکیب رنگ آنها جهت بهینه‌سازی و زیباسازی قفسه‌های داروخانه استفاده نمود.

دسته بندی داروها

دسته‌بندی دارو برای داروهای موضعی

داروهای موضعی را می‌توان در کرم‌ها، لوسیون ها یا پمادها خلاصه کرد داروهایی که به‌طور مستقیم بر روی پوست اعمال می‌شوند. آنها بسته به نوع دارو به لوله‌ها، بطری‌ها یا تیوپ‌هایی تقسیم می‌شوند. در موارد بسیارکم برخی از این لوسیون ها و پمادها و کرم‌ها شیشه‌ای هستند، پس باید در چیدمان آنها دقت اعمال شود تا آسیبی نبینند. همچنین می‌توان این موارد را در بخش اقلام و لوازم بهداشتی داروخانه ها قرارداد که جلوه‌ای زیباتر به داروخانه‌ها می‌دهد.

دسته‌بندی دارو برای قطره

داروهایی که عمومیت مردم از آنها استفاده می‌کنند. در این نوع داروها بخش فعال دارو به‌طور مستقیم به منطقه آسیب‌دیده می‌رسد. قطره ها معمولاً برای چشم و گوش و بینی استفاده می‌شوند. در دسته بندی داروها برای قطره‌ها می‌بایست آنها را در کنار هم و با دسته‌بندی مجزا برای گوش و چشم و بینی در کنار هم گذاشت و رعایت موارد ایمنی برای این نوع داروها به‌صورت نسبی می‌باشد چون معمولاً قطره‌ها در بطری‌های پلاستیکی قرار دارند.بهترین روش دسته‌بندی دارو برای داروهای آنالایزر را هم می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

داروهای آنالایزر داروهایی هستند که قسمت فعال دارو تحت‌فشار مستقیم به ریه‌ها آزاد می‌شود. در ایران به آنها اسپری می‌گویند . در بهترین روش دسته بندی دارو می‌توان این داروها را در کنار قطره‌ها قرارداد و چون انواع مختلف با کاربردهای مختلف دارند به‌راحتی در طبقات میانی داروخانه‌ها آنها را جای داد.همچنین بهترین روش دسته‌بندی دارو برای داروهای تزریقی را این‌گونه می‌شود تعریف کرد که انواع مختلفی از تزریق وجود دارد که در نحوه و نوع تزریق متفاوت است. بهترین روش دسته‌بندی دارو برای این نوع داروها به علت حساسیت آنها به نور و دما این است که آنها را از دمای زیاد و نور زیاد دور نگهداشت و همچنین برای اینکه بتوان آنها را در داروخانه استفاده کرد باید نکات ایمنی را در نظر گرفت این نوع داروها تقریباً گران و بسیار حساس به ضربه هستند.