راه موفقیت همواره پر از ابهام و ایهام بوده است. بسیاری از افراد همچنان در زندگی خود سردرگم هستند و مطمئن نیستند این راه را چگونه طی کنند.

۱۲ اُم ژوئیه ۲۰۰۸ جهان استعداد باورنکردنی را از دست داد. مایکل دی‌بیکی، پزشک متخصص و پیشگام، پدر جراحی قلب باز و شاید بهترین جراحی که تابه‌حال زندگی کرده بود، در ۹۹ سالگی بَنا به علل طبیعی درگذشت. او به معنای واقعی کلمات قوانین بازی را تغییر داد و با ارائه برخی تحقیقات و دستگاه‌های پیشگامان و پیشرفته، جان هزاران نفر را در روز نجات داد. ما از زندگی و حرفه مایکل دی‌بیکی چه می‌آموزیم؟ راه موفقیت او چه بود؟

 در راه موفقیت نام تجاری خودتان را بسازید

مایکل دی‌بیکی با حرفه‌ای که به بیش از ۷۰ سال به طول انجامید، نام تجاری خود را درراه اعتبار ساخت. بیماران او از افراد معمولی گرفته تا رهبران جهان بودند. رئیس‌جمهور کندی، جانسون و نیکسون، بوریس یلتسین، شاه حسین اردن، شاه اسبق ایران و تورگوت اوزال افرادی بودند که او را به‌کار گماشتند.

آیا نام تجاری شما آن‌قدر باثبات هست که حتی اگر مرکز درمانی‌تان را ترک کردید، همکاران و بیماران بدون شما دچار مشکل شوند؟ اگر چنین است درراه موفقیت هستید!

کارشناس صنعت و یک رهبر متفکر باشید

دکتر دی‌بیکی بیش از ۱۰۰۰ گزارش پزشکی، مقالات پژوهشی، کتاب‌ها و فصل‌های مرتبط با پزشکی قلب و عروق را منتشر کرد. علاوه بر این، بزرگ‌ترین و معتبرترین مخزن بایگانی پزشکی در کتابخانه ملی پزشکی از آن ِ وی بود. او نقش بسزایی را در سازمان‌دهی سیستم مرکز تخصصی پزشکی به‌منزله درمان سربازان بازنشسته جنگ ایفا کرد. این سیستم در حال حاضر مرکز پزشکی اداره کل جانبازان است. وی در طول سال‌ها مدال‌ها و جوایز متعددی دریافت کرد. راه موفقیت اگرچه دشوار اما نیازمند تمایزات این‌چنینی است.

 اساس دانش شما تا چه حد از دیگران متمایز است؟ آیا به‌اندازه کافی برای بایگانی و به اشتراک‌گذاری دانشتان مفید هستید؟

 دست از یادگیری نکشید

دکتر دی‌بیکی به‌عنوان کودک قرض گرفتن کتاب از کتابخانه را ضروری قلمداد می‌کرد. حتی تا پیش از دبیرستان کل دانشنامه بریتانیکا را خوانده بود. او هیچ‌گاه دست از یادگیری نکشید و تا سن ۹۰ سالگی همچنان به جراحی پرداخت و سفر می‌کرد تا دانسته‌های خود را طی سخنرانی به اشتراک بگذارد. شاید فکر کنید چه کسی می‌خواهد یک جراح ۹۰ ساله او را عمل کند؟ پاسخ این است کسی که بیش از ۶۰۰۰۰ جراحی قلب انجام داده بود.

آیا شما هم برای یادگیری مادام‌العمر اهمیت قائل هستید و یا فکر می‌کنید با افزودن دانسته‌ای به دانسته‌های پیشین بازی تمام‌شده است؟ درراه موفقیت دست از یادگیری نکشید!

ریسک بیشتر، موفقیت بیشتر

دکتر دی‌بیکی بیشتر دوران درمان خود را با ریسک کردن گذراند. خطراتی که بیشتر پزشکان موفق هم مایل به انجام آن‌ها نبودند. اما دکتر دی‌بیکی با خریدن برخی خطرات به جان توانست به موفقیت‌هایی دست یابد که تقریباً هیچ‌کس تا آن زمان به آن‌ها نرسیده بود. برخی نوآوری‌های وی حتی مورد تمسخر سایرین قرار گرفت اما بااین‌حال بعدها از آن‌ها استفاده شد.

او یکی از پیشگامان بخیه زدن عروق خونی بود که این کار را ابتدا با چرخ‌خیاطی همسرش آزمایش کرد اما بعدها این روش به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار گرفت.

به یاد داشته باشید کسانی که مایل به ریسک نیستند، جهان را تغییر نمی‌دهند. اگر از ترس شکست ریسک نمی‌کنید، بهتر است روی خودتان تحول ایجاد کنید. زیرا راه موفقیت ملزوم به ریسک‌پذیری بیشتر است.

 رؤیاهایتان را از دست ندهید!

دکتر دی‌بیکی از داروخانه پدرش علاقه‌مند به رشته پزشکی شد؛ جایی که چندی از متخصصان داشتند صحبت می‌کردند. بعدها او درحالی‌که در مدرسه درس می‌خواند، پمپ غلتکی را اختراع کرد. این جزء به‌ظاهر کوچک توانست بسیاری از مسائل را در جراحی قلب باز حل کند. زنده نگه‌داشتن این رؤیا باعث شد تا از وی به‌عنوان پدر جراحی قلب باز یاد شود.

مهم این است که درراه موفقیت قلب، ذهن و روحتان را با رویایتان یکی کنید تا همه سیلندرها را به آتش بکشید. آیا حرفه‌تان راه را برای رسیدن به رویایتان هموار کرده و یا حاضرید رویایتان را قربانی زندگی روتین کاری و شخصی‌تان کنید؟

 عاشق کارتان باشید

عشق به‌کار و استفاده از نبوغ در حرفه راه رسیدن به موفقیت است. دکتر دی‌بیکی گفت: من کارم را به‌شدت دوست دارم. کارم را به‌قدری دوست دارم که هیچ‌چیز را به آن ترجیح نمی‌دهم.

عشق به‌کار و رضایت از آن استفاده از نبوغ را به دنبال دارد. این موضوع باعث افزایش استقلال شده و تعهدتان را نسبت به‌کار افزایش می‌دهد. همین‌طور رشد فردی را تحریک کرده و کار را به گونه یک سرگرمی القا می‌کند.

آیا کارتان را با شوق انجام می‌دهید و یا به دنبال راه فرار هستید؟ اگر قرار است راه موفقیت را طی کنید، اشتیاق را چاشنی کارتان کنید.

احساسات را باانضباط و تمرکز انطباق دهید

دکتر دی‌بیکی در طول دوران کاری خود به‌عنوان کارمند از استانداردهای بالا برخوردار بود. او از انضباط و تمرکز فوق‌العاده‌ای برخوردار بود. بسیاری از جراحان قلب که تحت نظر او آموزش‌دیده بودند، بر این باورند که او به دنیای دیگری تعلق داشت. زیرا نگه‌داشتن و حفظ تعادل بین احساسات و تمرکز کاری بس دشوار است که او حین بزرگ‌ترین جراحی‌ها انجام می‌داد.

شما چطور هستید؟ درراه موفقیت و در دنیای رقابت احساسات را قاتی انضباط می‌کنید و تمرکزتان را از دست می‌دهید؟ یا آن‌قدر منضبط و متمرکز هستید که غرق در دنیای بی‌رحمانه خود مشتریان را از یاد می‌برید؟

میراثی الهام‌بخش به یادگار بگذارید

در دورانی که نسل‌های آینده از طریق تحصیل، مشاوره و کمک‌های مبتکرانه رشد می‌یابند، گذاشتن یک میراث الهام‌بخش می‌تواند یادگاری از شما باشد. چه میراثی دارید که پس از خود به یادگار بگذارید؟ به یاد داشته باشید که دکتر دی‌بیکی یک استثناء نیست. او یاد گرفت چطور از نبوغ خود استفاده کند. او در طول دوران کاری خود میراث‌های مهم بر جای گذاشت و الهام‌بخش افراد زیادی بود. اطمینان از داشتن چنین میراثی یعنی نیمی از راه موفقیت را پیموده‌اید.