آیین نامه داروخانه‌ها در کشور‌های مختلف، موارد مشترک زیادی داره و دکوراسیون داروخانه و کاربری اون هم در بیشتر کشورها به هم شبیهه. امروزه در تمام کشور‌های دنیا داروخانه‌هایی وجود داره که کار پیچیدن نسخه بیمار‌ها رو به‌عهده دارن اما در کنار همه این موارد برخی از آن ها را تحت عنوان داروخانه های عجیب و غریب میشناسیم، چرا؟ در ادامه بهتون خواهیم گفت.

بیشتر این فروشگاه‌های فروش دارو شبیه به هم هستن و در ساخت اون‌ها نکات مشابهی در نظر گرفته میشه. به عنوان مثال نصب و اجرای تهویه ی داروخانه در تمام او‌ن‌ها اجباریه و باید برای جلوگیری از فاسد شدن بعضی داروها، دمای محیطی که داروها در اون قرار دارن ثابت بمونه.

بعضی از داروخانه‌ها برای جلب مشتری بیشتر یا عشقی که به کار خودشون دارن، دکوراسیون داخلی داروخانه رو با استفاده از طراحی‌های خاص و مدرن، به مکانی جذاب و دیدنی تبدیل کردن. متاسفانه این مقاله گنجایش عنوان کردن تمام این مکان‌ها رو نداره اما سعی می‌کنیم معروف‌ترین و جذاب‌ترین‌ها رو در این مقاله عنوان کنیم. با ما همراه باشید…

عجیب‌ترین داروخانه‌ تهران

قبل از این‌که در کشور‌های مختلف دنیا چرخی بزنیم و از داروخانه های عجیب و غریب کشور‌های دیگه بگیم، بهتره سری به داروخانه‌ی خانم دکتر ترابی در لاله‌زار بزنیم. این داروخانه که بیش از نیم قرن از ساخت اون می‌گذره، تا امروز به همون شکل قبلی مونده و به فعالیت خودش ادامه میده. یعنی دکوراسیون داروخانه نسبت به قبل هیچ تغییری نکرده.

بنایی با سبک معماری قدیمی و سقف‌های بلند که در نوع خودش بی‌نظیره. با این‌که تمام فروشگاه‌های اطراف با معماری جدید ساخته شدن و خودنمایی می‌کنن و خانم دکتر هم توانایی تبدیل فروشگاهش به یک داروخانه ی مدرن رو داشته، ولی این ‌کار رو نکرده. این‌ حرکت موجب خاص بودن این داروخانه شده، به‌صورتی که این محل به یه مکان توریستی تبدیل شده. در بین بازدید‌کننده‌هایی که به این داروخانه اومدن، عده‌ای توریست از کشور ژاپن هم بودن که برای صاحب داروخانه جالب بوده. برخی از اهالی تهران هم گاهی برای دیدن این داروخانه که کاملا سبک قدیمی و کلاسیک خودش رو حفظ کرده میان.

معرفی داروخانه های عجیب و غریب

pharmacies 24

داروخانه‌های سیار هائیتی

یکی از کشور‌هایی که فروش دارو در اون خیلی عجیبه، کشور هائیتیه. در این کشور داروخانه‌های سیاری وجود داره که اغلب مردم برای خرید دارو‌های مورد نیازشون به اون‌ها مراجعه می‌کنن.

در این کشور خبری از دکوراسیون داروخانه به‌صورت اصولی نیست. فروشنده‌ها داروها رو در تشتی می‌چینن و برای فروش در محله‌های مسکونی راه میرن! با این حساب تهویه  برای این داروخانه های عجیب و غریب هم بی‌معنی میشه.

وزارت بهداشت هم آیین نامه مخصوص برای فروش قانونی دارو ارائه کرده اما اجرا نمیشه. بیشتر داروها از چین وارد میشن و مقداری هم داروهای تاریخ‌گذشته‌ایه که از جمهوری دومینیکن به‌صورت قاچاق وارد این کشور میشن. به این ترتیب جون مردم این کشور به دلیل نوع فروش دارو توسط افراد ناآگاه و مصرف بی‌رویه اون در خطره.

pharmacies 26

بزرگ‌ترین داروخانه دنیا

داروخانه‌های زنجیره‌ای اشلکر یکی از مواردیه که به دلیل تعداد بسیار بالای فروشگاه و گردش مالی شگفت‌آور در سطح اروپا معروف و خاص شدن. آقای اشلکر با افتتاح حدود ۱۴۰۰۰ داروخانه، هفتاد درصد داروخانه‌های آلمان رو به خودش اختصاص داده! طراحی دکوراسیون این داروخانه‌ها بر طبق آیین نامه انجام شده و تمام موارد لازم مثل تهویه ی داروخانه، طبقه‌بندی استاندارد و موارد لازم دیگه لحاظ شده.

داروخانه‌ای با طراحی عجیب

یکی دیگه از داروخانه‌های عجیب دنیا، فروشگاهی در اسپانیاست که طراحی متفاوت اون برای ارائه خدمات به مشتری‌ها، اون رو خاص و جالب کرده.

این داروخانه که در فضایی ۶۰۰ متری ساخته شده، بخش‌های مختلفی برای فروش دارو، محصولات آرایشی بهداشتی، مکمل‌های غذایی و… داره. یک قسمت بسیار مدرن و جذاب هم برای مشاوره در نظر گرفته شده. تا اینجای کار همه چیز عادی به نظر میاد اما فضایی که برای بازی بچه‌ها در نظر گرفته شده و صدای جیغ و داد اون‌ها که به محض ورود به گوش می‌رسه، بیشتر مشتری‌ها رو شگفت‌زده می‌کنه. در قسمتی از فروشگاه تخت‌هایی برای خواب بچه‌ها هم تعبیه شده که در صورت نیاز مشتری می‌تونه از این تخت‌ها برای خوابوندن فرزندش استفاده کنه.

مورد جالب دیگه‌ای که دکوراسیون داروخانه رو جذاب و خاص کرده، چوب‌های معلقیه که در قسمت‌های مختلف قرار دارن! این چوب‌ها دو تا کاربرد دارن که جداسازی بخش‌های مختلف از هم‌دیگه اولین مورده. جالبی این چوب‌ها صداهای گوش‌نوازیه که در صورت ضربه زدن به اون‌ها تولید میشه! اغلب مواقع بچه‌ها موقع بازی با ضربه زدن به این چوب‌های معلق صداهایی ایجاد می‌کنن که شنیدنش در زمان حضور در داروخانه می‌تونه جالب و لذت‌بخش باشه و این داروخانه رو به موردی خاص تبدیل کرده.

زیباترین داروخانه دنیا

تمام داروخانه‌ها در همه نقاط دنیا یک کار مشترک می‌کنن و اون فروش دارو به بیمار‌هاست. در سال‌های اخیر فروش مکمل‌های غذایی و محصولات آرایشی به لیست بلندبالای دارو‌ها اضافه شده. اغلب از سیستم‌های مشابه برای تهویه داروخانه استفاده می‌کنن و خدمات مشابهی به مراجعه‌کننده‌ها میدن.

اما دلیل معروف شدن بعضی از داروخانه‌ها، خاص بودن معماری اون‌هاست. این روزها داروخانه‌های زیادی در دنیا با طراحی‌های عجیب ساخته شده که یکی از اون‌ها داروخانه مولکر در تایچونگ تایوانه. اسم این داروخانه از ترکیب کلمه مولکول و کر تشکیل شده که به معنای طبیعت در آزمایشگاهه. این داروخانه یکی از مجهز‌ترین داروخانه‌های دنیا به‌شمار میره.

مساحت این داروخانه ۱۲۰ متر مربعه و بیشتر شبیه یک گلخانه بسیار زیبا و سرسبزه. قفسه‌ها ترکیبی از شیشه و ورقه‌‌های مسی هست. در بخش مرکزی این داروخانه یک میز مرکزی وجود داره که از چوب درخت صد ساله ساخته شده و از شیشه برای پوشش و قرار دادن گیاهان و خزه‌های زنده و قابل رشد استفاده شده.

روشنایی این داروخانه توسط آویز‌های مسی تامین میشه که با شاخه‌های معلق تزیین شدن. پلکان مارپیچ موجود در این داروخانه که از شکل DNA الهام گرفته شده هم از بخش‌های جالب و دیدنی این فروشگاهه.

pharmacies 23

سخن پایانی

در عصر حاضر داروخانه‌های زیادی در دنیا وجود داره که کار فروش و عرضه دارو و محصولات بهداشتی رو انجام میدن. طبق آیین نامه مشترکی که برای هر داروخانه ی مدرن در دنیا در نظر گرفته شده، تمام این مراکز فروش دارو ویژگی‌های مشترکی دارن.

فروش دارو و لوازم بهداشتی در سال‌های اخیر به یک بیزینس پرطرفدار با سود زیاد تبدیل شده. به همین دلیل رقابت بین صاحبان این بیزینس حسابی داغ شده! راه‌های زیادی برای برنده شدن در این رقابت وجود داره که مهم‌ترین اونها ساخت بناها و طراحی‌ داروخانه های عجیب و غریب و دادن خدمات متفاوته. اما بخش مهم کار رعایت استاندارد‌هایی مثل اهمیت دادن به تهویه ی داروخانه و دکوراسیون داروخانه هست که اون رو به یک داروخانه ی مدرن با مراجعین زیاد تبدیل می‌کنه.

امتیاز دهی