بازسازی داروخانه را با روش‌های اصولی انجام دهید.

– داروخانه‌های شلوغ و نمور شهر و لزوم بازسازی آن‌ها

اغلب داروخانه‌های شهر را مغازه‌هایی تشکیل می‌دهند که به‌شدت بی‌سلیقه چیده شده‌اند و بیش‌تر به محلی برای انبار دارو و وسایل آرایشی می‌مانند. با این اوصاف عجیب نیست اگر همه‌ی ما در مواجه با چنین مکان‌هایی آرزو کنیم مراحل خرید، هرچه زودتر به‌پایان برسد تا بتوانیم هرچه سریع‌تر داروخانه را ترک کنیم.

همه‌ی این موارد با بازسازی اصولی داروخانه قابل‌حل است و می توان یک داروخانه‌ی قدیمی و شلوغ را به داروخانه‌ای مدرن تبدیل کرد.

متأسفانه گاهی دیده می‌شود اشتباهات رایجی در بازسازی داروخانه‌ها اتفاق می‌افتاد که تنها کوهی از هزینه را روی دست صاحب‌ملک می‌گذارد و اوضاع را پیچیده‌تر از قبل می‌کند. در ادامه به بعضی از اشتباهات رایجی که در بازسازی داروخانه‌ به وقوع می‌پیوندد، می‌پردازیم.

– بایدونبایدها در بازسازی داروخانه

۱- یکی از رایج‌ترین اشتباهات در بازسازی داروخانه، پر کردن همه‌ی فضا به ویژه‌فضاهای مشرف‌به پنجره‌های اصلی با قفسه‌های رنگارنگ است. با این کار نه‌تنها توجه مراجعه‌کنندگان را جلب نمی‌کنید بلکه با سردرگمی آن‌ها باعث می‌شوید هرچه سریع‌تر از داروخانه فرار کنند!

پیشنهاد می‌کنیم بخشی از داروخانه را به قفسه‌های محصولات آرایشی و بهداشتی اختصاص دهید. توجه داشته باشید که بهتر است این قسمت، از بخش دارویی مجزا باشد. برای ایجاد احساس صمیمیت و آزادی عمل بیش‌تر می‌توانید این قفسه‌ها را مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاملاً در دسترس مشتریان قرار دهید تا بتوانند با خیال راحت و با کمک کارشناسان بخش، محصول موردنظر خود را از میان قفسه‌ها انتخاب کنند.

مطمئن باشید این کار از چیدن قفسه‌های متعدد در ویترین داروخانه مؤثرتر است.

۲- تنظیم نور از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در هنگام بازسازی داروخانه به وقوع بپیوندد. بهتر است از نورهای مخفی برای روشن کردن فضا استفاده کنید تا فضایی یکدست و روشن ایجاد کنید.

همچنین توجه داشته باشید که قرار دادن قفسه‌های حاوی وسایل آرایشی و داروها در ویترین و در معرض نور مستقیم خورشید در بازسازی داروخانه کار کاملاً اشتباهی است. این کار علاوه بر اینکه محیط را از بیرون شلوغ نشان می‌دهد، باعث پایین آمدن عمر محصولات و جدایی فاز محصولات نیز می‌شود.

 

۳- انتخاب رنگ مناسب یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازسازی داروخانه است. استفاده از رنگ سفید می‌تواند فضای آرامش بخشی را ایجاد کند، اما افراط در آن فضایی بی‌روح را به وجود می‌آورد، برای جلوگیری از این امر می‌توانید در کنار رنگ‌های روشن از المان‌هایی با رنگ‌های گرم استفاده کنید.

۴- انتخاب جنس وسایل از دیگر اشتباهات رایج در بازسازی داروخانه است. برای مثال قفسه‌های چوبی نسبت به قفسه‌های شیشه‌ای انتخاب عاقلانه‌تری به نظر می‌رسد. قفسه‌های شیشه‌ای علاوه بر اینکه زود کثیف می‌شوند و گردوخاک و لک را به خوبی بازتاب می‌دهند، اگر در معرض نور شدید قرار بگیرند باعث ایجاد سایه بر روی اجناس می‌شوند؛ بنابراین در بازسازی داروخانه به انتخاب اجناس مناسب توجه کنید.

۵- توجه کنید در بازسازی داروخانه قسمتی که داروسازان در آن فعالیت می‌کنند را از قسمت پذیرش جدا کنید، با این کار در هنگام ازدحام جمعیت تمرکز داروسازان حفظ می‌شود.

۶- در هنگام بازسازی داروخانه قفسه‌ها را طوری تعبیه کنید که دسترسی به آن‌ها راحت باشد و برای برداشتن اجسام نیازی به خم شدن یا از استفاده از نردبان‌های بلند نباشد.

 

۷- درنهایت نکته‌ی مهمی که باید در بازسازی داروخانه‌های قدیمی موردتوجه قرار گیرد تعبیه‌ی مکانی برای استراحت مراجعه‌کنندگان در زمان انتظار است. توجه کنید که مبلمان استفاده‌شده در این مکان باید کاملاً راحت طراحی شود، باور کنید نشستن روی صندلی‌های فلزی بی‌قواره کار کاملاً کسالت باری است!

بنابراین با بازسازی داروخانه‌های قدیمی به روش اصولی و با کمک طراحان مجرب می‌توانید، فضای جذابی را به وجود آورید و مشتریان را خوشحال و راضی به خانه بفرستید و درنهایت درآمد خود را به‌طور چشم‌گیری افزایش دهید.