مراکز درمانی – ساختمان‌های پزشکی به دلیل برخی محدودیت‌های خاص از طراحی و انتخاب متریال یا مصالح ساختمانی برخوردار می‌باشند. می‌توان گفت با تکنولوژی روز انتخاب از میان گزینه‌های پیش رو چندان دشوار نیست. انتخاب متریال مراکز درمانی به دلیل انواع، کاربرد و مرغوبیت متعدد از اهمیت بسزایی در یک سازه پزشکی برخوردار است.

متریال مراکز درمانی همان مصالح ساختمانی هستند که در ساختمان‌های پزشکی به‌کار می‌روند. ساختمان‌های پزشکی اعم از مطب‌ها، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و سایر مراکز درمانی از این قبیل بسیار خاص و ویژه هستند. این خاص بودن نه تنها به پوشش دادن افراد آسیب‌پذیر و بیماران بازمی‌گردد، بلکه به پوشش دادن تجهیزات پزشکی حائز اهمیت نیز مرتبط است.

درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و برخی مراکز درمانی تعداد زیادی از تجهیزات پزشکی ارزنده حیاتی و گران‌قیمت را در خود جای‌داده‌اند. به‌طوری‌که حتی در کوچک‌ترین جراحی‌های پزشکان و پرستارهای خانه از این تجهیزات استفاده می‌شود. بنابراین، هرگونه متریال که در ساختمان‌های پزشکی به‌کار گرفته می‌شود باید به‌قصد محافظت و نگهداری از افراد و تجهیزات حساس استفاده گردد. می‌توان به جرات گفت متریال مراکز درمانی جزء بهترین متریال‌ها و مصالح ساختمانی هستند که در بالاترین رده از حد معمول دسته‌بندی‌شده‌اند.

متریال مراکز درمانی جدا از دیوارها در پوشش سقف و کف‌پوش‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. ما در این مقاله به این دو نوع متریال اصلی می‌پردازیم تا پرکاربردترین و مرغوب‌ترین آن‌ها را معرفی کنیم.

متریال مراکز درمانی برای سقف سازی چگونه انتخاب می‌شوند؟

اگرچه زیباسازی یکی از مباحث حائز اهمیت برای چگونگی طراحی دکوراسیون مطب، بیمارستان، درمانگاه و سایر مراکز درمانی به شمار می‌رود اما مباحث فنی ساختمان‌سازی مسئله‌ای است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و پیش نبرد.

هیچ‌یک از کارکنان دوست ندارد حین کار در مراکز درمانی با یک نشتی از سقف دست‌وپنجه نرم کند. نشتی یکی از تهدیدات سقف مراکز درمانی است که علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن نمای یک مرکز درمانی جزء مشکلات جدی به شمار می‌رود. حتی یک نشتی کوچک در سقف قادر است تمام تجهیزات پزشکی را درخطر جدی قرار دهد. به‌خصوص که این تجهیزات ارزنده جزء مراقبت‌های پزشکی حیاتی به شمار می‌روند.

علاوه بر این، رایانه‌ها و پرونده‌های مهم بیماران از دیگر عناصری هستند که در معرض چنین خطری قرار می‌گیرند. درواقع می‌توان گفت آسیب به هرکدام از موارد فوق سلامت و حیات بیماران را تحت تأثیر جدی قرار داده و برای آنان یک تهدید به شمار می‌رود.

سقف مسطح یا تخت باعث یکی از نگرانی‌های مهم در نشتی شده و یا حداقل به ایجاد چنین مسئله‌ای در درازمدت دامن می‌زند. در مقابل، استفاده و بهره‌برداری از برخی متریال‌های روز مانند غشای ضد آب PVC به معنای حفاظت مطلوب جزء اصول ساختمان‌سازی پزشکی محسوب می‌گردد.

برخی از متریال مراکز درمانی مدرن که یکی از نمونه‌های خارجی آن RESITRIX نام دارد، جزء غشای فشرده دسته‌بندی‌شده که در برابر گاز و اشتعال را از بین می‌برد و یک محیط کاری امن‌تر پدید می‌آورد.

از این نوع پوشش‌های سقفی می‌توان حتی در بام سازی روف گاردن نیز استفاده نمود. بنابراین می‌توان حدس زد که وجود و به‌کارگیری آن‌ها تا چه حد برای مراکز درمانی مناسب و ضروری است. این نوع سقف‌ها از تضمین بالایی به‌منزله ماندگاری برخوردار می‌باشند. گاها تا مدت ۴۰ سال دوام و ماندگاری برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است. از سوی دیگر، انتخاب این نوع پوشش سقفی جایگزین خوبی برای پنل‌های خورشیدی و روف لایت هستند.

باوجوداین مسائل، حتی سقف‌ها و متریال مراکز درمانی عالی هم نیاز به تعمیرات دارند. منتها تعمیرات سقف مراکز درمانی باید به‌گونه‌ای باشد که با حداقل تأثیر روی امکانات و تجهیزات پزشکی نظیر تخت بیماران صورت بگیرد. می‌توان گفت پوشش‌های سقف PVC از تعمیرات ساده‌تری نیز برخوردار هستند. بدین ترتیب، وجود و به‌کارگیری آن‌ها برای مراکز درمانی و حتی برخی اماکن حساس نظیر خانه سالمندان نیز واجب و ضروری است.

 

کف‌پوش مراکز درمانی بر چه اساسی انتخاب و نصب می‌گردند؟

تعبیه کف‌پوش مناسب به‌عنوان متریال مراکز درمانی یکی از مسائل ایمنی برای بیماران و ساکنین خانه‌های سالمندان به شمار می‌رود. زیرا اکثر بیماران و سالمندان به دلیل مشکلات خاص قادر به ایستادن روی پا نیستند و از ناپایداری برخوردارند. بنابراین، یک لرزش و لغزش منجر به افتادن بیمار و سالمند شده و خسارات جبران‌ناپذیری بار می‌آورد.

می‌توان گفت متریال مراکز درمانی در کف باید به‌گونه‌ای باشد که اگر بیمار یا سالمند درخطر افتادگی باشد، از کمترین آسیب برخوردار شود. همین‌طور کف مراکز درمانی باید به‌طور مرتب و مکرر تمیز شود. باید بتوان کف‌پوشی را انتخاب کرد که از نظافت آسان برخوردار باشد. علاوه بر این، باید متحمل بار و وزن سنگین تجهیزات پزشکی بوده و در برابر آن‌ها مقاومت داشته باشند.

یکی دیگر از مسائل که چندان فنی نبوده و بیشتر بصری است، رنگ کف‌پوش‌هاست. بسیاری از درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها ترجیح می‌دهند متریال مراکز درمانی را به‌گونه‌ای انتخاب کنند که ازنظر رنگ هم احساس آرامش را به ارمغان بیاورد. رنگ یکی از نکات کلیدی برای تنظیم خلق‌وخوی بیمار و سالمند است.

با در نظر گرفتن مسائل فنی و بصری فوق باید گفت کف‌پوش وینیل جزء پرکاربردترین و مرغوب‌ترین متریال مراکز درمانی به شمار رفته که تقریباً از تمام مزایای ذکرشده برخوردار است. این کف‌پوش‌ها با پوشش دادن تمام‌رنگ‌ها، ضد لغزش و ضربه بوده و در برابر رطوبت عایق است. همین‌طور از مقاومت بالایی هم برخوردار است. بنابراین، با نصب چنین کف‌پوش‌هایی علاوه بر مسائل فنی تمام جزئیات حرفه‌ای را در نظر گرفته‌اید.