تفکیک فضای درمانی کودکان و بزرگ‌سالان به چه علت حائز اهمیت است؟

ازآنجاکه کودکان جزء گروه‌های حساس جامعه محسوب شده و در سنین رشد به سر می‌برند، مسئله اهمیت تفکیک فضای کودکان و بزرگ‌سالان پررنگ می‌شود. ازآنجاکه بدن کودکان همچنان در حال رشد است، می‌توان گفت بیش از سایر گروه‌های سنی و به‌خصوص بزرگ‌سالان در معرض آلاینده‌های محیطی هستند. این موضوع باعث گردیده تا کودکان بیشتر خطر را احساس کنند. بنابراین، رعایت این موضوع در محیط‌های حساس دیگری اعم از مراکز درمانی مهم‌تر جلوه کرده است.

آلاینده‌ها و هرگونه آلودگی در مراکز درمانی و سایر اماکن عمومی ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری را برای کودکان ایجاد کنند. یک کودک نوپا با بازی در محیط آلوده ممکن است دچار مسمومیت شود. و یا یک کودک مبتلابه آسم ممکن است با خطرات آلودگی هوا دچار حمله آسم شود. این بدان معنا نیست که خطرات محیط‌زیست تنها در فضای خارجی تعریف شود؛ بلکه بسیاری از اماکن عمومی به‌خصوص مراکز درمانی، مدرسه‌ها و حتی خانه‌ها شامل این خطرات هستند. ازاین‌رو، اهمیت تفکیک فضای کودکان و بزرگ‌سالان در برخی جاها پررنگ‌تر است.

کودکان نیازمند پزشکان متخصص اطفال و تجهیزات مجزا هستند

بسیاری از متخصصان اطفال، پرستاران کودک با نوزادان، نوپایان، کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان جوان برخورد دارند. درحالی‌که مأموریت تمام این افراد متخصص در مراقبت از این گروه‌های سنی خلاصه‌شده، ممکن است یک اشتباه کوچک منجر به ایجاد مشکل بزرگ شود. هدف از مراقبت کودکان رشد سالم، به‌جا و خوشحالی آنان است. امروزه بسیاری از مسئولین مراکز درمانی به اهمیت تفکیک فضای درمانی کودکان واقف شده و مراکز و کلینیک‌های پزشکی اطفال را ساخته‌اند تا خانواده‌ها با درک موضوع حقوق اطفال بتوانند از تسهیلات و مراقبت‌های ویژه این گروه سنی برخوردار شوند.

اگر فضای درمانی کودکان و بزرگ‌سالان از هم تفکیک نشوند، یک برخورد یا تماس ناسالم ممکن است به خطری غیرقابل‌جبران منجر شود. روزانه بزرگ‌سالان زیادی بَنا به علل پزشکی به مراکز درمانی مراجعه کرده که اگر یک کودک مبتلابه آن بیماری شود، درمان آن تا مدت‌های مدید به طول می‌انجامد. ازاین‌رو، هر کودک سزاوار بهترین مراقبت‌های پزشکی است. تفکیک فضای کودکان و بزرگ‌سالان باید به‌گونه‌ای باشد که این گروه سنی از پزشکان متخصص، پرستاران ماهر و تجهیزات پزشکی مهم بهره ببرند.

 

کودکان نیازمند چه مراقبت‌های ویژه‌ای هستند؟

متخصصان اطفال نیازهای بهداشتی نوزادان، کودکان و نوجوانان را درک می‌کنند. برخی از کلینیک‌ها و مراکز درمانی کودکان برای حل مشکلات آنان و خانواده‌شان آموزش ارائه داده و به درمان و پیگیری مراقبت می‌پردازند. این مسئله از اهمیت تفکیک فضای کودکان شمرده‌شده که در مراکز درمانی بزرگ‌سالان کمتر دیده‌شده است.

برخی از این کلینیک‌های تخصصی اطفال با در نظر گرفتن فضاهای مجزا برای کودکان سعی بر آن دارند تا خدمات رادیولوژی و آزمایشگاهی ویژه‌ای ارائه بدهند. زیرا آنان به رفتار متفاوت با کودکان، مراقبت‌های ویژه و شرایط خاص‌تر واقف هستند. به‌طور مثال، این خدمات بهتر است در زمان بازدیدهای کمتر به کودکان ارائه گردد تا آن‌ها راحتی و آسایش بیشتری را احساس کنند.

 ارائه برخی هماهنگی‌ها و مراقبت‌های خاص

یکی از اهمیت‌های تفکیک فضای درمانی کودکان و بزرگ‌سالان در ارائه هماهنگی‌های لازم و مراقبت‌های خاص خلاصه‌شده است.

نه همه کلینیک‌ها و مراکز درمانی اطفال اما برخی از آن‌ها در صورت نیاز کودک و خانواده، تجهیزات پزشکی موردنیاز کودکان را به خانه و یا امکان مدنظر برده و به هماهنگی مراقبت‌های لازم می‌پردازند. گاهی اگر کودک نیازمند مراقبت‌های خاص باشد، پرستاری ماهر که آموزش‌های ویژه دیده باشد به محل موردنظر اعزام‌شده و به آموزش‌ها و برخی درمان‌های مختص بیمار می‌پردازد.

گاهی حتی برخی از کودکان بیمار دارای شرایط خاص مجبور هستند تا به سفر بروند و مسافت طولانی‌ای را طی کنند. برخی از این کلینیک‌ها حتی خدماتی در خصوص مراقبت‌های ویژه در طول سفر ارائه می‌دهند تا مشکلی برای فرزندتان پیش نیاید.

 انتخابی سالم در خصوص شرایط حاد کودکان

گاهی اوقات کودکان بیمارمان در شرایط حادتر از تصور ما به سر می‌برند. اگرچه این شرایط برای ما به‌عنوان والدین نیز دشوار و غیرقابل‌تحمل است اما کودکان را تحت تأثیر روند تصمیم‌گیری ما قرار می‌دهد. درحالی‌که بسیاری از والدین تصور می‌کنند کلینیک کودکان با کلینیک بزرگ‌سالان چندان متفاوت نیست، آن‌ها رو به مکان آلوده‌تری سوق می‌دهند.

کودکان دارای حقوق بهداشتی و پزشکی خاص هستند و ازاین‌رو، اهمیت تفکیک فضای درمانی کودکان یکی از مسائل مهم به شمار رفته است. در شرایط سخت، این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم چه چیزی برای فرزندمان مناسب‌تر است و تصمیم‌گیری هوشمندانه ما بر روی سلامتی او تأثیر بسزایی دارد.

بردن کودک که فضای مختص به او یک کمک بزرگ محسوب شده که هدف بزرگ‌تری هم‌پشت آن نهفته است. مسئولین کلینیک‌های پزشکی علاوه بر در نظر گرفتن مسائل طراحی، افراد متبحری را به‌کارگماشته‌اند تا مسئول رفاه و سلامتی کودکتان باشند. آن‌ها علاوه بر در نظر داشتن مسائل مطرح پزشکی اطفال سعی بر آن دارند تا با تفکیک فضای کودکان با بزرگ‌سالان اهمیت این گروه سنی حساس را به شما یادآوری کنند و این امر را مطابق با صبر، حوصله و روحیه فرزندانتان پیش ببرند.