نورپردازی بخش اساسی هر فضایی است اما اگر آن را جزئی از تجهیزات پزشکی در نظر بگیریم، تأثیرات بسزایی بر روی سلامت عمومی، بهبودی و درمان بیمار دارد. مدیران توسعه و بازاریابی خدمات درمانی غالباً معتقدند که طراحی مراکز درمانی نیازمند نورپردازی عمیق و قوی است و این روشن‌سازی فضا باید با استفاده از کارآمدترین تجهیزات روز صورت گیرد. به‌طورکلی، نورپردازی بر روی زندگی افراد تأثیر عمیقی دارد و ما نمی‌توانیم با به‌کارگیری برخی از تجهیزات دمده در مراکز درمانی ریسک کنیم.

 وقتی نورپردازی مرگ یا زندگی را رقم می‌زند

در بخش اورژانس و یا اتاق عمل، هر ثانیه شمارش می‌شود و کوچک‌ترین جزئیات منجر به مرگ یا زندگی می‌گردد. پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمانی نیازمند کسب مهارت‌های بیشتر نیستند، بلکه آنان نیازمند شرایط مطلوب هستند تا بهترین خدمات را ارائه دهند.

 نورپردازی قطعه‌ای از پازل است

آیا اتاق شامل تجهیزات پیشرفته تصویربرداری اعم از MRI یا CT می‌باشد؟ آیا این اتاق مختص معاینه است یا عمل جراحی؟ آیا بیماران اطفال در این اتاق بستری می‌شوند و یا بیماران مبتلابه بیماری آلزایمر؟ این سؤالات اساسی بخش مهم طراحی نورپردازی را شکل می‌دهند.

گاهی اوقات اگر بیمار به بخش CT مراجعه کند و با مشکلی درروند چکاپ مواجه شود، بیماری او تشخیص داده نمی‌شود. بنابراین، یک خطا در نورپردازی فنی ممکن است به مرگ بیمار بیانجامد. می‌توان گفت پرسیدن سؤالات صحیح، درک پاسخ آن‌ها و عملی کردن ایده‌ها یکی از مهم‌ترین مسائل نورپردازی مراکز درمانی است.

 اتاق عمل یکی از مناطق اساسی هر بیمارستان است. این فضاها دارای انواع تجهیزات الکترونیک اعم از تجهیزات مانیتورینگ و جراحی می‌باشد. این تجهیزات با نورپردازی استاندارد سازگار نیستند. مسائل مربوط به تداخل فرکانس یکی از اساسی‌ترین جزئیات نورپردازی مراکز درمانی است. این‌چنین سیستم‌ها با تداخل فرکانس نیاز به فیلتر یا انطباق سازی با نورپردازی دارند تا عملکرد خود را انجام دهند. به‌طور مثال، سیستم‌های امنیتی نوزادان در بخش مراقبت‌های ویژه نمونه از این سیستم‌ها هستند که در محدود فرکانسی مشابه با عناصر نورپردازی کار می‌کنند. این موضوع منجر به سروصدا کردن آلارم‌ها شده و تداخل ایجاد می‌کند. کادر مراکز درمانی باید اطمینان حاصل کنند که این اتفاق رخ نمی‌دهد.

 علم نورپردازی و تأثیر آن بر بدن

مسئله نورپردازی در حرفه پزشکی که به مراقبت بیماران مرتبط است، مسئله‌ای مهم به شمار می‌رود. تابه‌حال، مطالعات زیادی حول ساعت بدن، ارتباط آن با سلامت عمومی و تأثیر نورپردازی انجام‌گرفته است. ممکن است بیماران با نورپردازی درمان نشود اما کیفیت زندگی و روند بهبود آن‌ها تا حد زیادی متأثر از روشنایی می‌باشد.

 چگونه فناوری LED بازی را تغییر داده است؟

تکنولوژی LED تغییرات مثبتی در صنعت روشنایی مراکز درمانی پدید آورده و ازاین‌رو، می‌توان گفت تجهیزات روشنایی LED یکی از عناصر حائز اهمیت در صنعت درمانی به شمار رفته است.

امروزه بسیاری از افراد به‌خصوص کادر مراکز درمانی برای ذخیره انرژی اهمیت قائل هستند. روشنایی‌های LED مزایای دیگری در این خصوص ارائه می‌دهند که از آن‌ها باید به تولید حرارت کم حین کار اشاره کرد. تولید حرارت کم به کنترل ساده دمای اتاق منجر می‌گردد. علاوه بر این، این روشنایی‌ها کم‌هزینه‌تر از فلورسنت و هالوژن هستند. می‌توان گفت تکنولوژی LED ازنظر فنی انتخاب عالی برای مراکز درمانی هستند.

تنها موردی که حین انتخاب و نصب روشنایی LED باید در نظر داشته باشید این است که در تداخل با تجهیزات پیچیده پزشکی شما نباشد. برای این امر سعی کنید از متخصصان نورپردازی و طراحی مراکز درمانی کمک بگیرید. آن‌ها حتی سخت‌ترین شرایط نظیر امکان انتقال و برخی از نیازهای خاص بیماران بخش را در نظر می‌گیرند.

منابع LED منابع نور منعطفی هستند. اگرچه در ۵ تا ۶ سال گذشته تکنولوژی LED تکمیل‌نشده بود و ازاین‌رو، روشنایی‌های آن در بسیاری از برنامه‌ها مورداستفاده نبودند. پس از گذشت زمان، فناوری پیشرفت کرد و منابع LED به‌وضوح یکی از برترین انتخاب‌های ما به شمار می‌روند.

 طراحی نورپردازی مراکز بهداشت و درمان چگونه است؟

یک دهه پیش، صنعت بهداشت و درمان در اوج رونق ساخت‌وساز بود اما با رکود اقتصادی سرعت ساخت‌وساز کمتر شد. در حال حاضر، مدیران بیمارستان طی رویکردی مبتکرانه نسبت به مدیریت امکانات و تسهیلات در تلاش هستند تا اقدامات به‌روزی را مطابق با خواسته‌ها و نیازهای بیماران انجام دهند. یکی از نتایج مثبت چنین امری طراحی نورپردازی است.

هدف از طراحی نورپردازی انجام فعالیت‌های نوآورانه جهت مراقبت از بیماران است. گاهی اوقات با سر زدن به بیمارستان‌های قدیمی شاهد برخی نورپردازی‌های سنتی و دمده خواهیم بود که تنها جهت انجام‌وظیفه روشنایی نصب‌کرده‌اند. این مسئله جدا از طراحی غیر ساختاری روی معماری بیمارستان تأثیر ناخوشایندی می‌گذارد که بازاریابی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. این در حالی است که برخی انتخاب‌های ما بودجه را با محدودیت مواجه نکرده و بر روی کیفیت نور بیمارستان و حال بیماران تأثیر بسزایی می‌گذارد.

محصولات جدید طیف گسترده‌ای از قیمت را ارائه می‌دهد. این در حالی است که اکثر آن‌ها نسبت به محصولات قدیمی کارآمدتر بوده و پیشرفته‌تر هستند.

کنترل روشنایی جزء لاینفک طراحی نورپردازی مراکز بهداشت و درمان به شمار می‌رود که به مشتریان انعطاف‌پذیری بخشیده و آن‌ها را درروند بهبودی کمک می‌کند. این‌همه آن چیزی است که ما می‌خواهیم!