image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

دیزاین داروخانه دکتر دهقان متراژ:۶۰ مترمربع                          وضعیت:اجرا شده توسط گروه معماران شهرآرا موقعیت:اصفهان،خیابان هشت بهشت

بازهم افتخار دیگری داشتیم که با دکتر داروساز جوانی همکاری کنیم که در ابتدای راه بودند دکتر دهقان از طریق انجمن داروسازان اصفهان و با دیدن نمونه کارهای قبلی با ما آشنا شدن و در مرحله اول فرم صورت‌وضعیت تکمیل شد با نیازهای کارفرما آشنا شدیم و جلسه بازدید حضوری گذاشته شد بعد از پلان برداری در جلسه اول در مورد سلیقه کارفرما نیازها و دیدگاه‌ها و در مورد جایگذاری صحبت شد نکته مهم برای مجموعه ما این هست که باسلیقه کارفرما آشنا شویم و بدانیم به چه سبکی از طراحی علاقه‌مند هستند. این آشنایی باسلیقه کارفرما در طراحی دکوراسیون داروخانه بسیار به ما کمک می‌کند به همین دلیل اکثراً در جلسه‌های اول کرکسیون طراحی،کارفرما ۱۰۰% با طراحی انجام‌شده موافق است البته این کار به سریع‌تر شدن روند ما هم برای اجرا کمک می‌کند طراحی سه بعدی در ۱۵ روز انجام شد و در همان جلسه اول طرح تأیید شد و فقط موارد خیلی کمی مثل اضافه کردن آینه یا طرح گلدان تغییر کرد.

دیزاین داروخانه دکتر دهقان

با توجه به متراژ نسبتا کمِ داروخانه،طراحی باید بگونه ای میبود که حداکثر استفاده از فضا برای قفسه های دارویی و همچنین برای قسمت فروشگاهی در نظر گرفته میشد.

قسمتی از فضا بصورت منحنی بود.در طراحی برای اینکه هم زیبایی بصری لحاظ شود و همچنین بیشترین هماهنگی با دیوار منحنی وجود داشته باشد،قسمتی از قفسه ها و کانتر هم بصورت منحنی طراحی شد.

موارد مهم در طراحی داروخانه اصولی

1- مسئول فنی: حتماً در جریان هستید که در دیزاین داروخانه اگر همه‌چیز قرار باشد، اصولی و طبق استاندارد طراحی و اجرا شود باید برای مسئول فنی حریمی لحاظ شود. دلیل هم این است که ممکنِ مشتری بخواهد با مسئول فنی در خصوص داروها، نحوه مصرف و … خصوصی صحبت کند، پس بسیار مهمِ که در طراحی و دیزاین داروخانه به این موردتوجه شود.

2- دکوراسیون سبز: قطعاً تابه‌حال خیلی از فضای اداری و تجاری را دیدید که از سبزینگی در فضا استفاده می‌کنند که مزیت‌های زیادی دارد. ازجمله مزیت‌های این کار: افزایش بهره‌وری زیبایی و مدرن شدن فضاست. در دیزاین داروخانه دکتر دهقان سعی کردیم برای جداسازی قفسه‌های دارویی و بهداشتی و هم زیبایی و مدرن شدن داروخانه از دیوار سبز که ازگل‌های طبیعی هم هستند،استفاده کنیم.

طراحی سه بعدی داروخانه

3- نور و تأثیر مثبت و منفی آن در دکوراسیون داروخانه کوچک:

در معماری و طراحی و دکوراسیون فضاها، یکی از مهم‌ترین موضوعات خوانایی و دعوت‌کنندگی ورودی مکان‌ها است. در دکوراسیون داروخانه کوچک، به دلیل کمبود فضا برای نشان دادن تمام اجناسشان، با چیدمان قفسه جلوی شیشه‌های کنار در، این موضوع را کاملاً بی‌اهمیت جلوه می‌دهند.

علاوه بر آن نور مستقیم روی داروهای این قفسه‌ها تأثیرات مخربی می‌گذارد. اول اینکه قفسه‌ها با نور مستقیم به‌مرورزمان، دچار زنگ‌زدگی می‌شوند و ظاهر غلط‌اندازی به داروخانه می‌دهند. علت دوم این است که، نور مستقیم روی اجناس و داروها به‌مرورزمان از عمر آنها کاهش می‌دهد و یا ممکن است به دلیل واکنش‌های شیمیایی روی داروها، آنها را خراب کند.

از طرفی برای افرادی که برای اولین بار می‌خواهند، از این داروخانه خرید کنند. جلوه زیبا و چشمگیری وجود ندارد. بهتر است قفسه‌بندی در دکوراسیون داروخانه کوچک، در تمام دیوارها به‌جز دو دیوار شیشه‌ای کنار درب ورودی صورت بگیرد. در دیزاین داروخانه دکتر دهقان با توجه به اینکه ده پنجره در فضا وجود داشت، هشت پنجره با پشت ِقفسه بسته شد.

و فقط دو پنجره که در فضای مشتری بود باز گذاشته شد که هم نور فضا تأمین شود و هم جنبه‌ی تبلیغاتی برای گذر پیاده داشته باشد. البته از قسمت بیرونی یکی از پنجره‌ها برای نصب تابلو استفاده شد که هنگام عبور ماشین دید خوبی داشت. قبل از اجرا داروخانه

4- انتخاب متریال در داروخانه‌های قدیمی شاهد این بودید که از قفسه‌های فلزی استفاده می‌شد.که متاسفانه هنوز هم وجود دارند داروخانه‌های با قفسه‌های فلزی! در حال حاضر بهترین متریال در قفسه‌بندی داروخانه استفاده از هایگلاس باروکش ترک هست.

البته باروکش ایرانی هم امکان‌پذیرِ اما کیفیت لازم را ندارد و بعد از مدتی تغییر رنگ می‌دهد. ام دی اف معمولی (مات) و نئوپان هم در بازار موجود هستند. اما پیشنهاد ما همیشه استفاده از هایگلاس است. چون هم ازلحاظ زیبایی به دلیل براق بودن و هم کیفیت و ماندگاری مورد تأیید هست.

در دیزاین داروخانه شیک دکتر دهقان پیشنهاد ما این بود که در قفسه‌های جلو که در دید عموم بودند برای حفظ زیبایی در نظر مراجعه‌کننده از ام دی اف هایگلاس استفاده شود، و در قفسه‌های پشت یا همان انبار دارویی از ام دی اف معمولی استفاده شد. که در کاهش بودجه هم تأثیر زیادی داشت.

Call Now Button
× ارتباط با مشاوران شهرآرا