image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

درمانگاه شبانه‌روزی شهرآرا طراحی ،اجرا و بازسازی توسط گروه معماران شهرآرا
همکاری گروه معماران شهرآرا با درمانگاه شبانه‌روزی شهرآرا:

هم‌اسم بودن ما با درمانگاه شهرآرا کاملاً اتفاقی بوده است!

در این پروژه ما با یک مجموعه بزرگ حدود ۶۱۷ متر روبرو بودیم و با چند کارفرما

طبق روال همیشگی ما، بعد از تکمیل فرم صورت‌ وضعیت بازدید اولیه انجام شد به دلیل بزرگی فضا و قدیمی بودن ساختمان و مشخص نبودن اولویت‌های کارفرمایان

پروسه تصمیم‌گیری یک مقدار زمان برد البته در ابتدای راه فقط تصمیم بر بازسازی آزمایشگاه داشتند و به دلیل مناسب نبودن تقسیم‌بندی‌های آزمایشگاه و کم بودن فضا مشکل تهویه هم وجود داشت ازآنجایی‌که درمانگاه شبانه‌روزی شهرآرا از قدیمی‌ترین و مجهزترین مراکز درمانی شاهین‌شهر هست،تصمیم داشتند که مراحل بازسازی و زیباسازی طی چند مرحله انجام شود.

کارفرما درنظر داشت که در اولین مرحله آزمایشگاه بازسازی شود ،اما با بررسی‌ها و مشورت‌های زیاد پیشنهاد ما این بود که از نمای ساختمان، راهرو و پذیرش همکف کار بازسازی شروع شود و در اولویت‌های بعدی آزمایشگاه بازسازی شود چراکه راهرو و پذیرش فضاهایی بودند که بیشتر در دید مراجعه‌کننده‌ها بود.و همچنین بیشترین رفت‌وآمد در این فضا بود ولی با مشکل همیشگی بودجه و زمان روبرو شدیم.

با این وجود مهم‌ترین محدودیت ما زمان بود چراکه درمانگاه شبانه‌روزی بود و امکان تعطیلی هم وجود نداشت و ما هم قول بازسازی بدون تعطیلی رو داده بودیم این محدودیت در خیلی از موارد مثل طراحی تأثیر می‌گذاشت گروه ما بیش از سه نوع طراحی برای فضا انجام داد.

که درنهایت با در نظر گرفتن محدودیت در اجرا و بودجه یک طرح انتخاب شد.

14 13 133 1 2

 

WhatsApp Image 2019 10 21 at 11.25.13

ارتفاع سالن پذیرش همکف بیش از چهار متر بود که هم مزیت بود و همین  عیب، از این لحاظ که گردش هوای خوب و فضای دل‌بازی برای مراجعه‌کننده‌ها داشت اما برای بازسازی یک مقدار سخت بود چراکه برای رنگ و اجرای تایل سقف نیاز به داربست بود و خوب با رفت‌وآمد زیادی که آنجا بود چالش بزرگی برای ما داشت.

پس از نهایی شدن طرح، اقدامات اولیه برای شروع پروژه مثل هماهنگی تیم‌ها و بازدید از محل و خرید متریال انجام شد کار عملیاتی از تاریخ سوم اسفندماه ۹۸ شروع شد اولین مرحله بتونه و رنگ راهرو بود.

در فضای راهرو که با حدود ۱۵ متر طول ۵ پنجره وجود داشت، که دید به فضای داروخانه و گل‌فروشی داشتند. و ظاهر زیبایی نداشتند برای بازسازی و همچنین استفاده کاربردی از فضا تصمیم بر این شد که استفاده تبلیغاتی از لایت باکس‌ها انجام شود البته با طراحی مناسب بنرها بعد از اجرای سقف راهرو ورودی و تکمیل رنگ ورودی نوبت به تایل سقفی رسید پس از اجرای داربست در یک روز تایل های سقفی و نوری انجام و نصب شدند.

1 1 1 4 3 8 1 6 1

چهار نمونه طراحی سه بعدی راهرو درمانگاه


قسمت مهم تر و سخت تر داستان زمانی بود که باید سرامیک کف پذیرش همکف کلینیک را انجام می‌دادیم بدون تعطیلی به همین دلیل بهترین زمان برای اجرا شب بود از ساعت ۹ شب به بعد البته چون بازسازی بدون تعطیلی داشتیم مجبور شدیم فضا را به دو قسمت تبدیل کنیم که آسیبی به کار افراد وارد نشود و بعد از اجرای نصف سرامیک کف، تخریب کانتر پذیرش و افزودن کانتر موقت و به جابجایی موقت صندوق و کانتر را داشتیم .

2 2 بازسازی

بهترین انتخاب ممکن استفاده از سرامیک‌های ۸۰ در ۸۰ و به دلیل پرتردد بودن فضا پیشنهاد گروه طراحی رنگ طوسی بود در همین حین نمای ساختمان شروع شد یعنی همزمان پذیرش همکف و آزمایشگاه، زیرزمین و نما در حال بازسازی بودند و تیم اجرا مشغول کار در آخرین روزهای اسفند ۹۸ و تیم طراحی مشغول طراحی بنرهای تبلیغاتی و فضاهای دیگر بودند.در ۲۵ اسفند ۹۸ تخریب زیرزمین آزمایشگاه شروع شد. فضایی که ما می‌توانستیم با تعطیلی بازسازی را انجام بدهیم و آزمایشگاه بود . تخریب پارتیشن‌های شیشه‌ای آزمایشگاه سینک و یونیت شروع شد و در کارگاه هم پارتیشن‌های جدید و دیگر اسباب آزمایشگاه در حال ساخت بود که بعد از سرامیک کف و دیوارها، تایل های سقفی و تهویه اجرا شد. حتماً در جریان هستید که به هنگام شروع کردن این پروژه کل کشور و حتی  دنیا درگیر ویروس کرونا بود و شرایط بعد از عید و قرنطینه کردن بدتر شد از دوم عید تیم اجرایی شروع به‌کار کردند و ما برای تهیه متریال با مشکل مواجه شدیم به دلیل شرایطی که ویروس کرونا ایجاد کرده بود از دوم فروردین تا دوازدهم فروردین که در تعطیلات آزمایشگاه بود درگیر تخریب سرویس بهداشتی ها،دیوار چینی ،ایزوگام سرویس بهداشتی و….کلیه مواردی که مربوط به تخریب بود در زمان انجام شد…

از بازسازی2 بازسازی.gif3

اورژانس:به دلیل ارتفاع زیاد  به دو طبقه تبدیل شد برای ایجاد سقف، نیاز به ستون برای تحمل بار بیشتر داشتیم.

در حین کار متوجه شدیم لوله‌کشی فاضلاب پروژه مشکل داشت و مربوط به چهل سال پیش بود. بازسازی فقط  زیباسازی نیست به همین دلیل مشکلات  باید از ریشه حل شود به نظر ما این بود که لوله‌کشی‌ها باید جدید و استاندارد شوند. همین مسئله هزینه و زمان بیشتری را از ما گرفت . ممی‌شود گفت هیچ شرکت معماری و ساختمانی نیست که در حین اجرا  با چالش‌های از پیش مشخص‌شده روبرو نشود به همین علت در هنگام انعقاد قرارداد با توجه به کوچکی پروژه  از پیش تعیین‌شده در نظر گرفته می‌شود.

6 2 5 scaled 1

 

Call Now Button
× ارتباط با مشاوران شهرآرا