موقعیت: کرمان–زرند

وضعیت: طراحی و اجرا توسط گروه معماران شهرآرا

متراژ: 110 مترمربع

زمان طراحی و اجرا: 30 روز


تعریف هدف شهرآرا:

هدف ما، کمک به داروسازان برای افتتاح داروخانه‌ای مدرن است. ما با نیازهای داروسازان به‌خوبی آشنا هستیم؛ قبل از شروع طراحی و اجرای دکوراسیون داروخانه، از طرف شهرآرا مشاوره‌های لازم به شما داده می‌شود تا در طول پروسه‌ی تکمیل داروخانه، همه چیز از قبل پیش‌بینی شود و هزینه و وقت هدر نرود.

هدف اصلی و مشترک ما و داروسازان، طراحی فضایی مدرن و کاربردی است. با این هدف، پرسنل و مراجعه‌کننده‌ها آسایش و رضایت بیشتری خواهند داشت.

شما با خیال راحت دکوراسیون داروخانه‌تان را به شهرآرا می‌سپارید، و زمان و انرژی بیشتری برای رسیدگی به کارهای دیگرِ تأسیس داروخانه خودتان خواهید داشت.

تمام هدف شهرآرا در یک جمله: ایجاد محیطی کاربردی در داروخانه و کم کردن دغدغه‌های داروساز در شرف تأسیس داروخانه است.

چرا دکتر دلگرم، شهرآرا را انتخاب کردند؟

دکتر دلگرم عزیز از بهترین کارفرماهایی بودند که افتخار همکاری با ایشان را داشتیم. در ابتدا برای همکاری تردید داشتند و نگران هزینه‌ها بودند. راه‌حل ما برای این موضوع برنامه‌ریزی بر اساس بودجه ی کارفرما بود. طراحی مطابق با سلیقه ی دکتر و استانداردهای لازم پیش رفت و بعد از طراحی قیمت نهایی اجرا دکوراسیون داروخانه برآورد شد و ما با مشاوره در ردیف‌های فاکتور و پیشنهادهای مختلف در متریال توانستیم هزینه‌های اجرا را به بودجه ی کارفرما نزدیک کنیم و پرداخت هم به‌صورت اقساطی در نظر بگیریم.

اما به گفته ی دکتر دلگرم از دلایلی که گروه شهرآرا را انتخاب کردند پشتیبانی و پیگیری منظم ما در پاسخگویی و حل مسائل ایشان بود.

pharmacy delgarm 01

و اما چالش‌های طراحی و اجرای داروخانه:

  1. استیجاری بودن فضا
  2. ستون‌ها (مجاز به تخریب آنها نبودیم)
  3. بودجه محدود با توجه به متراژ زیاد فضا
  4. ریز فضاهای موردنظر کارفرما (اتاق مدیریت، آبدارخانه و …)

pharmacy delgarm 02

حل چالش اول: برای حل این چالش برای داروخانه دکتر دلگرم، دکور و قفسه‌های پرتابل را طراحی و اجرا کردیم. قفسه‌هایی که در حمل نقل از اصفهان به زرند کامل ساخته شده باشند و ایستایی لازم را داشته باشند.

حل چالش دوم: ستون‌ها داخل قفسه‌ها قرار داده شد؛ دو ستون در قفسه‌های جداکننده‌ی بخش انبار و فروشگاه و دو ستون در قفسه‌های انبار.

pharmacy delgarm 03

حل چالش سوم: تعداد قفسه‌‌های انبار را کاهش دادیم و از متریال با قیمت مناسب استفاده کردیم. تا هزینه‌های اجرا مطابق با بودجه ی کارفرما باشد و در آینده زمانی که بودجه فراهم شد قفسه‌های انبار را می‌توانند تکمیل کنند.

حل چالش چهارم: طراحی ریز فضاها به این دلیل در بعضی از پروژه‌ها همراه با چالش است که محدودیت‌هایی در فضا وجود داشته باشد. مثل: ستون‌ها، ذوزنقه بودن پلان فضا، کمبود بودجه و…برای حل این چالش، در طراحی، همه‌ی بخش‌ها را به طور دقیق بررسی کردیم و سعی کردیم نهایت استفاده را از حداکثر فضا داشته باشیم.

برای رنگ‌بندی دکوراسیون این داروخانه از رنگ چوب، سفید، و سبز آبی استفاده کردیم. این رنگ‌ها کمک می‌کنند در فضا، حس آرامش و جذابیت بیشتری جریان داشته باشد. البته باید بگوییم که سلیقه و درخواست کارفرما (داروساز) بسیار اهمیت دارد؛ درمورد انتخاب رنگ نهایی، با دکتر دلگرم صحبت کردیم و نحوه‌ی استفاده اصولی از این رنگ‌ها را توضیح دادیم.

pharmacy delgarm 04

در طراحی داروخانه دکتر دلگرم، برای مراجعه کننده‌ها، فضای کافی در نظر گرفتیم تا مانع تجمع آنها در یک نقطه شود.

رِگال و ویترین‌های بخش آرایشی و بهداشتی، برای قرار دادن وسایلی طراحی کردیم که بهتر است در دید مشتری باشند؛ از آنجایی که این بخش روبه‌روی نشیمن قرار دارد، در نتیجه برای مراجعین جلب توجه می‌کند.

ویترین جلوی کانتر، برای جدا کردن بخش آرایشی بهداشتی و صندوق نیز کاربرد دارد.

pharmacy delgarm 05

کمدهای بخش آرایشی و بهداشتی، برای دِپو و نگهداری وسایلی درنظر گرفته شده است که ظاهر خوبی ندارند و یا بزرگ هستند، ولی باید دسترسی راحتی به آنها داشت.

pharmacy delgarm 06

برای راحتی بیشتر پرسنل، برای هر بخش در قسمت آرایشی بهداشتی و دارویی، کمد و قفسه‌بندی درنظر گرفتیم. با این کار پرسنل می‌توانند وسایل خود را داخل کمدها و داروها و محصولات پرمصرف را در قفسه‌های میز خود بگذارند.

pharmacy delgarm 07

pharmacy delgarm 08

برای مراجعین به بخش مشاوره (مسئول فنی)، صندلی درنظر گرفتیم. به ارتفاع میز این قسمت نیز توجه کردیم تا هم برای مسئول فنی و هم برای مراجعه‌کننده مناسب باشد و در طول زمانی که صحبت می‌کنند، احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

pharmacy delgarm 09

در بخش دارویی هم از ویترین جلوی کانتر، برای جدا کردن بخش‌های مختلف و ایجاد خرید غیرمنتظره استفاده کردیم؛ چون بخش نشیمن روبه‌روی این ویترین‌ها هم هست.

pharmacy delgarm 10

ارتباط فضایی در بخش دارویی را می‌توانید در تصویر زیر ببینید (ارتباط نزدیک تحویل دارو، دریچه نسخه‌پیچی، بخش مشاوره دارویی و مسئول فنی با یکدیگر).

pharmacy delgarm 11

تصاویر مربوط به انبار داروخانه دکتر دلگرم را در ادامه ببینید.

pharmacy delgarm 12

pharmacy delgarm 13

pharmacy delgarm 14

pharmacy delgarm 15

در اتاق مدیریت داروخانه دکتر دلگرم، میز مدیریت، قفسه‌بندی، کمد، نمایشگر و تابلو دکوراتیو درنظر گرفتیم.

pharmacy delgarm 16

عکس‌ها و ویدئوهای بعد از اجرا به‌زودی در سایت قرار می‌گیرد.

Call Now Button
× ارتباط با مشاوران شهرآرا