image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

طراحی داروخانه بزرگ – دکتر حاج امینی در نجف‌آباد اصفهان

متراژ: ۱۰۰ مترمربع                               موقعیت: اصفهان، نجف‌آباد، خیابان امام                                                وضعیت: طراحی، بازسازی و اجراشده توسط گروه معماران شهرآرا

داروخانه‌های شبانه‌روزی اکثراً از داروخانه‌های دیگر متراژ بیشتری دارند و جز داروخانه بزرگ هستند. پس به دلیل مراجعه‌کننده بیشتر نیاز بیشتری هم به قفسه‌بندی دارویی و انبارهای بزرگ دارند. در طراحی داروخانه بزرگ اولویت در نظر گرفتن فضای کافی برای انبار داروها و استفاده بهینه از فضاست.

بازسازی داروخانه و شروع روند پروژه

در اواخر دی‌ماه ۹۸، دکتر حاج امینی از طریق سایت و نمونه اجرا داروخانه دکتر رستمی در نجف‌آباد با ما آشنا شدند.

ادامه کار طبق روند مجموعه پیشرفت رفت: تکمیل فرم صورت‌وضعیت، بازدید اولیه و برداشت پلان، انتخاب پکیج طراحی، طراحی سه بعدی و پس از تأیید کارفرما، عملیات اجرایی شروع شد.

 

چالش‌های موجود در پروژه بازسازی داروخانه

وجه تمایز داروخانه دکتر حاج امینی شبانه‌روزی بودنش و همچنین تعداد بالای مراجعه‌کننده بود.  و آقای دکتر هم قصد توسعه داروخانه رو داشتند، ملکی کنار داروخانه قبلی یا همان داروخانه موجود بود که قصد داشتند به‌کل فضا اضافه کنند و متراژ بیشتری رو برای محیط کسب‌وکارشان داشته باشند. و کاربری قبلی هم قاب فروشی بود!

هدف دکتر مددیان از بازسازی مناسب‌سازی محیط کار، رضایت و راحتی مراجعه‌کنندگان و استفاده کاربری و بهینه از حداکثر فضا بود.

و اما نیازهایی که کارفرما داشت و موارد مهمی که در طراحی بسیار مهم بودند:سیستم‌های هشداردهنده، دوربین مداربسته، ورودی، محل نگه‌داری دارو انبار، نشیمن مشتری و صندوق، و فضا مجزا برای جلسه با ویزیتورهای دارو…

همونطور که قبلا گفتیم داروخانه قبلی در کنار یک کلینیک قرار داشت و دکتر قصد توسعه داروخانه رو داشتند و نمیخواستند موقعیت موجود(نزدیک بودن به کلینیک )رو از دست بدهند.پس ما مجبور بودیم ورودوی قبل رو حفظ کنیم .

پس ما به یک مشکل دیگه برمی‌خوردیم! ادغام دو فضا. فضایی جدید و قدیمی!

قرار بود بعد از اضافه شدن فضای جدید و جابه‌جایی، فضای قبلی بازسازی شود. متراژ داروخانه قبلی حدود ۷۰ متر بود که با توسعه ۱۷۰ متر، متراژ کلی فضا شد. بازسازی ۷۰ متر در فاز دوم پروژه اجرا می شه.

انتخاب رنگ در داروخانه

در داروخانه به دلیل مسائل بهداشتی و همچنین بزرگ‌تر نشون دادن فضا و برای ایجاد نظم مخصوصا زمانی که داروها در قفسه چیده میشند و هرکدوم رنگ و ظاهری متفاوت دارند، بهترین رنگ سفید هست. اما در کنارش رنگ دیگه ای هم به‌عنوان مکمل قرار داره که بستگی به سلیقه شخصی کارفرما داره. برای اطلاعات بیشتر در مورد رنگ‌شناسی ازنظر بازاریابی و جلب نظر مشتریان کلیک کنید.

 

برای اطلاع از ریز قیمت طراحی تا اجرا این پروژه میتونید از طریق  درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید

در داروخانه های  شبانه روزی  فضای خیلی زیادی برای قفسه ها و انبار نیازِ.در داروخانه دکتر حاج امینی قرار بود فضای قدیمی با فضای جدید ادغام شود.

بعد از بررسی فضا به این نتیجه رسیدیم که نیازهای خاصی در فضا هست که ممکنه افراد حاضر از این نیازها بی خبر باشند.مثل فضایی برای رختکن و استراحت پرسنل که شب ها لازمه…

با توجه به استیجاری بودن فضا قفسه های دارویی به شکل طراحی و ساخته شدند که امکان جابه جایی وجود داره و حتی دیوارکوب هایی که استفاده شدند از جنس هایگلاس هستند با عرض ۱۲۰ سانتیمتر که اگر زمانی قصد جابه جایی داشتند بتونند از دیوار کوب ها به عنوان قفسه استفاده کنند….

ادامه در ویدئو 

 

Call Now Button
× ارتباط با مشاوران شهرآرا