آزمایشگاه‌ یکی از سازه‌های حساس متناسب با عملکرد درون ساختاری‌شان به شمار می‌رود که علاوه بر دارا بودن طراحی خاص، باید درخور محققان و دانشمندان باشند. به نظر می‌رسد، بسیاری از طراحان و معماران هوش و ذکاوت خود را به‌کار بسته‌اند تا با یک طراحی خودشان را به دنیا معرفی نمایند و با سایر همکاران خود به رقابت بپردازند. ما در این مقاله قصد داریم سه مورد از برترین آزمایشگاه‌های دنیا ازلحاظ دکوراسیون را معرفی و عناصر آن‌ها را تشریح کنیم.

 آزمایشگاه Arteche

آزمایشگاه Arteche یکی از سازه‌های پوشانیده شده با سطوح فلزی است که در اسپانیای شمالی واقع‌شده است. معماری خارجی و طراحی داخلی آزمایشگاه بر عهده معماران شرکت ACXT بوده که نتیجه آن به‌مثابه یک فلز درخشان چشم هر تماشاگری را به خود خیره کرده است.

اگر بخواهیم خارج از دیزاین ظاهری آزمایشگاه، هدف تأسیس آن را در نظر بگیریم باید بگوییم معماران شرکت ACXT این بنای صنعتی را به‌منزله تست ترانسفورماتورهای دی‌الکتریک ساخته و طراحی کرده‌اند. تست ترانسفورماتورهای دی‌الکتریک به‌منظور بررسی پیوستگی عایق تجهیزات الکتریکی به‌کار گرفته می‌شود. بنابراین، ظاهر هوشمندانه این سازه کاملاً باهدف ساخت آن تطابق دارد.

معماران شرایط لازم برای آزمایش‌ها انحصاری را مطابق با ابعاد این سازه (طول: ۵۷ متر، عرض: ۳۰ متر و ارتفاع: ۲۷ متر) فراهم ساختند.

این سازه از دو بخش تشکیل‌شده که بخش اساسی آن‌یک قفس فارادی است. محوطه‌ای که متشکل از متریال رسانا بوده و دربرگیرنده یک سالن آزمایشگاه نیز است. اگر به فراز این آزمایشگاه زیبا نگاهی می‌اندازید متوجه ستون‌های مرتفع نقره‌ای‌رنگ خواهید شد.

آزمایشگاه در دو طبقه شامل فضاهای تخصیص‌یافته به برگزاری نشست‌ها و آزمایش‌های ساخته‌شده است. تمام این فضاها مجهز به پنجره‌های طویل می‌باشند.

نمای خارجی بلوک‌های کوچک‌تر با نوارهای عمودی نشان داده‌شده‌اند که روی‌هم‌رفته یک دیوار پلیسه‌دار فلزی را بر جای گذاشته‌اند. اگرچه ساختمان‌های آزمایشگاه زیادی ساخته و طراحی‌شده‌اند اما نمی‌توان منکر ساخت زیبای این سازه شد. تمام عناصر این آزمایشگاه بلند و شکیل درست در جای خود نشسته‌اند که نشانگر هوشمندی طراحان آن نیز است.

این ساختمان یک آزمایشگاه ولتاژ بالا برای آزمایش ترانسفورماتورهای دی‌الکتریک تا ۸۵۰ کیلوولت است که علاوه بر طراحی خاص، خواستار محاسبات دقیق بوده است.

سالن اصلی این آزمایشگاه به ۳ بخش اساسی تقسیم‌شده که هرکدام متناسب با آزمایش‌های تخصصی طراحی‌شده است. علاوه بر فضای سالن اصلی، یک بلوک در تقابل مستقرشده که به‌منزله پذیرش/کنترل، برگزاری جلسات برای سخنرانی با ظرفیت حداکثر ۶۰ نفر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این آزمایشگاه جدید به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های دنیا شناخته‌شده که بیشتر از فناوری به‌کار گرفته درون ساختاری بابت نمای خارجی درخشان آن موردتوجه واقع‌شده است. حتی اگر از درخشش آن صرف‌نظر کنیم، این ساختمان مرتفع یک سر و گردن از سایر سازه‌ها و آزمایشگاه‌ها بلندتر است.

آزمایشگاه Sainsbury

حال که نوبت به دومین وبرترین آزمایشگاه دنیا رسیده، نمی‌توان از طراحی منحصربه‌فرد آزمایشگاه Sainsbury صرف‌نظر کرد. با تلفیق علم، هنر و معماری می‌توان شاهد افتتاح و طراحی زیبای آزمایشگاه گیاه‌شناسی در باغ گیاه‌شناسی دانشگاه کمبریج شد.

طراحی این سازه زیبا بر عهده شرکت معماری استنتون ویلیامز بوده است. برترین آزمایشگاه دنیا امکان تمام تحقیقات علم گیاه‌شناسی را در دو طبقه و همکف فراهم آورده است. ظاهر این آزمایشگاه از دیوارهای پنجره‌ای شکل‌گرفته که دارای دو نوع متریال سنگی و چوبی هستند. این متریال‌ها ظاهری متفاوت و تلفیقی به اصل سازه بخشیده‌اند.

 آزمایشگاه شامل ساختمان هرباریوم، تالار کنفرانس یا اتاق نشست، کافه، باغ و فضاهای اجتماعی است. اگر بخواهیم وارد جزئیات و عناصر معماری این سازه بشویم، متوجه تلفیق طراحی مدرن و کلاسیک حتی در ستون‌های آن خواهیم شد. به نظر می‌رسد هر تکه از این آزمایشگاه که یادبودی به‌جامانده از Lord Sainsbury است، نشانگر یک نوع معماری است.

 

 آزمایشگاه Biokilab

چندی است که طراحان اسپانیایی شرکت Taller Básico de Arquitectura مجموعه آزمایشگاه‌های بتنی Biokilab را روی پایه‌های فلزی قرمز ساخته و طراحی نموده‌اند. ازآنجاکه سطح زمین این دو آزمایشگاه مسطح نبوده و قرار بر استقرار آن‌ها روی یک زمین شیب‌دار واقع در پارک فناوری ویتوریا مجاور بیلبائو بود، طراحان اسپانیایی تمام هوش و ذکاوت خود را به‌کار گرفتند. تصمیم بر این شد که آزمایشگاه‌های جعبه‌ای شکل Biokilab بر روی پایه‌های فلزی قرمز مسطح مستقر شوند. به نظر می‌رسد شکل این آزمایشگاه‌های مکعب بیشتر فانتزی و مدرن باشند اما همچنان جایگاه سومین وبرترین آزمایشگاه‌های دنیا را از آن ِ خودکرده‌اند.

 

این پایه‌های فلزی مسطح به‌مثابه دو صلیب بوده که در زیر سازه‌های این آزمایشگاه‌ها تعبیه‌شده‌اند. درواقع اگر با نگاه دقیق‌تر این سازه‌ها را بررسی کنیم، متوجه مرکز این پایه‌ها در وسط دیوارها می‌شویم. به نظر می‌رسد هر دیوار دارای یک پنجره یا درب ورودی باشد.

اگرچه اشتباها تصور می‌شود که این آزمایشگاه‌ها بسیار نزدیک به هم هستند اما یک پل کوتاه این دو سازه را به هم متصل کرده است.

یکی از سازه‌ها شامل دو اتاق کوچک و مکانی برای گفتگوست و دومین سازه یک آزمایشگاه مجزاست که از نیمه‌های کاری پرشده است.

باآنکه نمای تمام سفید این آزمایشگاه‌ها ممکن است چشم را بزند اما قاب‌های سیاه پنجره‌ها از داخل نشانگر طراحی مدرن و متضاد می‌باشد. به‌هرحال، می‌توان گفت این جعبه‌های معلق در هوا یکی از برترین آزمایشگاه‌های دنیا به شمار می‌روند.