دیزاین داروخانه_ معرفی برترین داروخانه دنیا امری غیرممکن است اما بسیاری از داروخانه‌ها با اجرای متفاوت طراحی و دیزاین علاوه بر برند سازی تمام نگاه جهانیان را معطوف خود نموده‌اند.

اگر بخواهیم برترین داروخانه‌های دنیا را از تمام منظرها معرفی نماییم، باکاری بس دشوار روبرو خواهیم بود. به نظر می‌رسد دنیای تکنولوژی باعث گردیده تا اکثر داروخانه‌ها در سطوح گسترده جهان به بسیاری از داروها، تجهیزات پزشکی و محصولات آرایشی و بهداشتی مجهز باشند. ازاین‌رو، نمی‌توان حقیقتاً برترین داروخانه‌های دنیا را ازنظر فروش و عرضه داروها و محصولاتشان قیاس کرد. بنابراین، تنها عنصری که می‌تواند داروخانه‌ها را متمایز از یکدیگر جلوه بدهد نوع طراحی آن‌هاست. بدین‌جهت، ما تصمیم گرفتیم تا سه نمونه از برترین داروخانه‌های دنیا را معرفی نموده و عوامل این برترین شدن را تشریح نماییم.

داروخانه مولکر در تایوان

داروخانه مولکر توسط استودیوی Waterfrom تایوان طراحی‌شده است. این دیزاین داروخانه الهام گرفته از طبیعت و به‌مثابه یک گلخانه سبز می‌درخشد. می‌توان گفت عامل برترین شدن این داروخانه علاوه بر مجهز بودن آن در نظر گرفته شدن تک‌تک جزئیات طراحی آن است. به‌طور مثال، با نگاهی اجمالی به قفسه‌های شیشه‌ی و عناصر مسی درمی‌یابید با داروخانه‌ای کاملاً چشمگیر مواجه هستید که رقابت با آن بی‌نتیجه است. بنابراین، برترین داروخانه دنیا یکی از زیباترین و بی‌رقیب‌ترین‌هاست.

فضای داروخانه مولکر ۱۲۰ مترمربع بوده که واقع در تایچونگ تایوان است. برترین داروخانه ما باهدف حذف سرویس پیشخوان سنتی ترجیح داده تا از میز آزمایشگاه مرکزی بهره ببرد. این میز با جای دادن گیاهان زیبا افراد با به تعامل طبیعی داروسازها و مشتریان فرامی‌خواند. این طراحی به‌قدر کافی هوشمندانه است.

اگر وارد جزئیات کوچک‌تر طراحی این دیزاین داروخانه شویم، باز شاهد هوشمندی بیشتر طراحان خواهیم شد. این میز مرکزی از چوب تنه درخت صدساله ساخته‌شده و یک پوشش شیشه‌ای سرباز را جای‌داده که درون آن از گیاهان و خزه‌های قابل رشد پرشده است.

روشنایی‌های مسی که با شاخه‌های معلق آراسته‌شده‌اند، تجلی‌گر جلوه جنگل مانند هستند. فضای این داروخانه شامل نیمکت و میز به‌منزله گفت‌وشنود بازدیدکنندگان هم است. 

بطری‌های سنتی قهوه‌ای‌رنگ که قفسه‌های شیشه‌ای را پرکرده، استفاده‌شان تقریباً به سه نسل از هر خانواده‌ای بازمی‌گردد. درواقع طی یک بررسی ساده می‌توان متوجه تلفیق سنت و طبیعت در این طراحی شد. علاوه بر این، لوله‌های آزمایشگاهی نیز در قفسه‌های مسی نگهداری می‌شوند. این موضوع به‌تنهایی نشان‌دهنده نظم و سازمان‌دهی در داروخانه‌ای است که جزء برترین‌ها معرفی‌شده است.

از دیگر عناصر موردتوجه در  دیزاین داروخانه باید به اشغال فضای قفسه‌ها با گلدان گیاهان اشاره کرد. این قفسه‌ها که معمولاً با تجهیزات آزمایشگاهی اشغال می‌شوند، با قرارگیری گلدان گیاه تنوع بصری چشمگیری ایجاد کرده‌اند.

استودیوی Watefrom گفته است: هنگام اجرای طراحی داروخانه مولکر تمام تلاش خود را به‌کار گرفتیم تا هدف ما در راستای خدمات این داروخانه باشد. همان‌طور که اسم داروخانه مولکر از دو بخش مولکول و کر تشکیل‌شده، می‌توان متوجه شد طراحی و دیزاین آن تحت تأثیر استخراج مولکول‌های طبیعت در راستای شفابخشی داروهاست. بنابراین ما ایده ساخت داروخانه مولکر را طبیعت در آزمایشگاه نامیدیم که ظاهر بدوی آن با فناوری پیشرفته در تناقض است.

با یک نگاه گذرا متوجه خواهید شد آنچه این داروخانه را در فهرست برترین دیزاین داروخانه قرار داده، دیوار پوش‌سنگ‌های قیمتی و پلکان مارپیچی به شکل ساختار DNA است.

داروخانه پلاسبو در یونان

دیزاین داروخانه پلاسبو یکی از برترین داروخانه‌های دنیا و یونان است که طراحی آن توسط طراحان استودیوی KLab انجام‌شده است. این داروخانه دارای ساختار ۸ ضلعی بوده که فضای داخل آن دوار است. بینابین فضای ۸ ضلعی و فضای دوار با گیاهان پرشده است.

یکی از مبتکرانه‌ترین نمونه‌های طراحی دکوراسیون داروخانه را می‌توان در نمای خارجی این سازه مشاهده نمود. پنل‌های این ساختمان با الهام بخشی خطوط به ریل نابینایان طراحی‌شده که به نورگیری بیشتر فضای داخل دامن زده است.

داروخانه پلاسبو دارای دو طبقه مجزا بوده که طراحی پلکان آن فضا را کمتر دایره‌ای شکل نشان داده است. این پلکان باحالت شیب‌دار مارپیچ چشمگیری پدید آورده که طبقه همکف داروخانه را به طبقه دوم اداری متصل کرده است.

این برترین داروخانه با طراحی شعاعی میز صندوق‌دار به‌مثابه نقطه کانونی عمل کرده است. صندوق‌دار قادر است از پشت این میز تمام داروخانه را زیر نظر بگیرد. می‌توان گفت تمام بخش‌های داروخانه اعم از بخش داروسازی، فروش و حتی سرویس بهداشتی نیز مجهز به طراحی محوری هستند. این موضوع به‌تنهایی باعث نورگیر بودن فضا در تمام طول روز شده است.

داروخانه مدلی در نیویورک

داروخانه مدلی از برترین داروخانه‌های دنیا و نیویورک است که طراحی آن بر عهده استودیوی Sergio Mannino بوده است. می‌توان گفت شرکت محلی این استودیو توانسته با طراحی کاملاً منحصربه‌فرد خود چشم جهانیان را به اثر هنری خود معطوف نماید.

طراحی و اجرا داروخانه

این شرکت و استودیو علاوه بر صرف زمان‌بر روی نحوه طراحی فضای داروخانه مدلی، تلاش کرده‌اند با راه‌اندازی اپلیکیشن حتی از راه دور کسب‌وکار آنجا را رونق ببخشند. یکی از نکات مهم طراحی استودیوی Sergio Mannino راه‌اندازی کاملاً رایگان اپلیکیشن داروخانه مدلی است. بنابراین، می‌توان دریافت این شرکت تلاش خود را به‌کار بسته تا کیفیت کاری خود را بدون در نظر گرفتن مبلغ دریافتی ارتقا ببخشد و رضایت مشتریان خود را جلب نماید.

طراحان شرکت Sergio Mannino با طراحی هوشمندانه خود دو رنگ سبز و سفید را جهت برند سازی داروخانه مدلی استفاده نموده و بااین‌حال، از رنگ آبی در دیزاین سالن انتظار چشم‌پوشی نکرده‌اند.

طراحی سرزنده و شیک برترین داروخانه دنیا نه تنها در دیوارهای نعناع رنگ و اشکال هندسی کاشی‌های آن خلاصه‌شده، بلکه تک‌تک عناصر با آرم برند این داروخانه نیز تطبیق دارند.

چرم وینیل سبز تیره و پوشش کروم دو نیمکت به احترام طراح ژاپنی قرن بیستم، شیرو کوراماتا اجراشده که مشتریان را به مکالمه با یکدیگر تشویق می‌کند.