علاوه بر آنکه موفقیت در کسب‌وکار پزشکی یکی از مهمات درمانگاه، مطب، درمانگاه و سایر مراکز درمانی به شمار می‌رود، طراحی چنین اماکن وابسته به صنف پزشکی از اهمیت بصری فوق‌العاده‌ای برخوردارند. به‌طوری‌که طراحی این‌طور جاها ممکن است بر روی مراجعات بعدی مطب شما هم مؤثر واقع شود. سفر به دنیای طراحی در صنف پزشکی متناسب با دارایی و سرمایه شماست. منتها نمی‌توان بنا به میزان سرمایه از طراحی مطب صرف‌نظر کرد. مطب و یا درمانگاه شما باید ازلحاظ عملکرد، زیبایی و سابقه چنان پویا باشد که این عوامل به برند سازی شما در صنف پزشکی دامن بزند. بنابراین، پیش از آنکه دست به هرگونه اقدامی بزنید نکات گردآوری‌شده توسط ما را بررسی نموده و با مشاور متخصص مشورت نمایید.

ابعاد فضای بسیاری از مطب‌های پزشکی و دندانپزشکی به‌عنوان حق امتیاز محسوب می‌شود. علاوه بر آنکه فضا به کارآمد بودن کارکنان مرتبط بوده، آسایش و رفاه حال بیماران را میسر می‌سازد. ما در این مقاله به طراحی مطب‌های کوچک پرداخته‌ایم. طراحی مطب و کلینیک و یا مطب کوچک دارای نکات حائز اهمیت بوده که در صورت عدم ابتکار و هوشمندی فضای هرچقدر کوچک قربانی دیزاین نازیبا شده و بر روی کسب‌وکار تأثیر منفی می‌گذارد.

 فضا را روشن کنید!

رعایت این نکته ساده، بر روی دیزاین و طراحی مطب کوچک شما تأثیر می‌گذارد. درک این نکته ساده است. هرچه نور بیشتر، فضا بزرگ‌تر! پیش از خرید ملک مطب، بهتر است در صورت کوچک بودن فضا به دنبال پنجره‌های نورگیر آن باشید. پنجره‌های نورگیر با تابانیدن نور به فضای داخل فضا را بزرگ‌تر نشان داده و سبب گرمای محیط داخلی می‌شود.

نصب سیستم پرده‌کرکره‌ای متحرک علاوه بر حفظ حریم شخصی فضا این اجازه را به نور خورشید داده تا با بخشیدن روشنایی به مطب کوچک آن را بزرگ‌تر جلوه دهد. علاوه بر این موضوع، شما با انتخاب روشنایی‌های گرم‌تر برای سالن انتظار قادر خواهید بود فضا را بیش‌ازپیش بزرگ‌تر جلوه بدهید. بنابراین، به‌جای فلورسنت سنتی از چراغ‌ها و لوسترهای روشنایی گرم‌تر بهره ببرید. رعایت این نکات به طراحی مطب کوچک شما کمک کرده و آن را وسیع‌تر نشان می‌دهد.

 

طراحی مطب مدرن

مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید

انتخاب مناسب‌ترین رنگ یکی از نکات اصلی و اساسی طراحی مطب کوچک است. انتخاب صحیح رنگ و نقاشی آن بر روی جای‌جای مطب کوچک به‌مثابه خطای چشمی عمل می‌کند. درواقع انتخاب رنگ متناسب با کلینیک و یا مطب کوچک شما ممکن است کمی بیماران را ازلحاظ بصری فریب بدهد و آن‌ها را باانرژی جاری در فضا شارژ کند. چه‌بسا فضای شمارا بیش از همیشه بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

حتماً تابه‌حال درباره تأثیرات رنگ‌های روشن و غوغای معجزه‌آسای آن‌ها در طراحی فضاهای کوچک شنیده‌اید. همچنین رنگ‌های تیره و نقاشی آن‌ها حتی بر روی دیوار فضاهای بزرگ آنجا را خفه و کوچک‌تر نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد سایه‌های سفید و حتی خاکستری روشن یا طیف رنگ‌های آبی روشن بتوانند در طراحی مطب کوچک شمارا یاری رسانند. این رنگ‌ها و سایر رنگ‌های بی‌طرف و اصطلاحاً خنثی قادرند فضا را بزرگ‌تر جلوه داده و منعکس نور بیشتری باشند. ازاین‌رو، با انتخاب صحیح رنگ یک تیر به دو نشان بزنید!

علاوه بر این موضوع، اگر به فکر خستگی بصری بیماران و یا حتی خودتان افتاده‌اید می‌توانید از رنگ‌های روشن در طیف‌های متفاوت کمرنگ و پررنگ‌تر استفاده کنید و برخی فضاهای مطب را تقسیم‌شده نشان بدهید. این‌یکی موارد هوشمندانه و خلاقانه در طراحی مطب کوچک به شمار می‌رود.

 بگذارید زمین در طراحی کوچک مطب سلطه کند

پس‌ازآنکه دیوارها و تمام بخش‌های فضای کوچک کلینیک و یا مطب را بارنگ زیبا نقاشی کردید، نوبت به انتخاب کف‌پوش مناسب می‌رسد. انتخاب یک کف‌پوش مناسب که به فضای روشن و گاهی بی‌رنگ‌ورویتان حس زندگی ببخشد، ممکن است جزء انتخاب‌های تاریخ‌ساز باشد!

توجه داشته باشید بیماران و مراجعین مطب کوچک شما تمایل دارند، پس از یک مدت چشم دوختن به درودیوارهای بی‌رنگ فضای شما تمام خستگی چشم خود را بر روی عنصر رنگ و لعاب‌دارتری خالی کنند. و این عنصر زمین و نوع کف‌پوش شماست!

اگرچه رنگ‌های خنک و روشن باعث گردیده تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد اما نمی‌توان رنگ دیوار را بارنگ زمین ست کرد! زمین بخشی از طراحی مطب به شمار می‌رود که چیدمان مبلمان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. از این لحاظ، می‌توان گفت عنصر زمین بیش از تصورات شما به چشم می‌آید.

درصورتی‌که پارکت و کف‌پوش چوبی مدنظر شماست، با چیدن تخته‌ها به‌صورت عمودی بر طول ابعادی فضا تأثیر گذاشته و آنجا را بزرگ‌تر نشان می‌دهید.

 فضا را هوشمندانه مبله کنید

حال نوبت به قانون طلائی طراحی مطب کوچک می‌رسد. بهتر است درهم‌برهم کردن و شلختگی را از ذهن آشفته مطب دور کرده و آن را درست مانند یک فضای مینیمالیستی مبله کنید.

استفاده از مبلمان روشن و دارای رنگ خنثی علاوه بر نمایش چشمگیر فضا از خستگی بصری می‌کاهد. بهتر این است که فضا را تا حد ممکن خلوت کنید. بااین‌حال، نمی‌توان از آویختن برخی تابلوهای دارای نقش و نگار ساده دست کشید. این موضوع یکی از نکات طراحی مطب کوچک به شمار می‌رود.