بازسازی داروخانه را نباید نادیده گرفت ،نخستین داروخانه‌ها که درگذشته دواخانه نامیده می‌شدند تا چندین سده قبل به شکلی ابتدایی و در عطاری‌ها یا مراکز فروش داروهای گیاهی خلاصه‌شده بود به‌تدریج و بارونق گرفتن صنایع و داروهای شیمیایی جهان این داروها نیز از پستوها و حجره‌های قدیمی خارج‌شده و به قفسه داروخانه‌های تجهیز شده منتقل شدند.

این داروخانه‌ها در مجاورت مراکز درمانی و یا مطب پزشکان حاذق شهرهای کوچک و بزرگ تأسیس شدند. داروسازان و کادر فنی این رشته نیز که در نسخه خوانی و نسخه‌پیچی تبحر داشتند در این مکان متمرکز شدند. با گسترش حوزه‌های علوم پزشکی و دارویی، طراحی دکوراسیون داروخانه‌ها نیز از سطح ابتدایی پا را فراتر نهاده و به شکل امروزی‌تر سایر محصولات جانبی و فراورده‌های بهداشتی را نیز پوشش داده که دراگ استور نامیده می‌شوند.

امروزه با گسترش حوزه داروشناسی مکان‌های اختصاص‌یافته به دکوراسیون داروخانه‌ها نیز توسعه‌یافته و بنابراین به‌منظور جذب بیشتر مشتریان و خدمات‌دهی مطلوب لزوم توسعه فضای کاربردی و بازسازی داروخانه و مطب نیز ضروری می‌باشد. همچنین شرکت‌های معماری و طراحی متعددی در خصوص بازسازی و طراحی مطب تأسیس‌شده و فعالیت دارند. بیمارانی که به هر دلیلی به این داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند دیگر تاب ماندن در صف‌های طولانی و اتلاف وقت خود را ندارند به عبارتی با بازسازی و طراحی مطب یا نوسازی در دکوراسیون داخلی داروخانه ونیز بهره‌وری فضا و چشم‌اندازهای بدیع راه برای افزایش مشتریان و کسب رضایت و بازخوردهای مناسب آنان باز می‌شود. به همین دلیل بازسازی داروخانه و مطب می‌تواند نقش مهمی در جذب و جلب بیماران داشته باشد.

مغازه، عطاری یا داروخانه

نخستین تصویری که از یک داروخانه‌ی ابتدایی و به شکل سنتی به ذهن متبادر می‌شود محیطی مشتمل بر یک سالن بزرگ و قفسه‌هایی طویل و عریض چوبی یا فلزی و ویترین‌هایی شیشه‌ای می‌باشد. بیماران و مراجعه‌کنندگان در این محیط و در صف‌های طولانی و پرتنش ایستاده‌اند. صندلی‌های پلاستیکی و چسبیده به هم یا در مواردی چند چهارپایه بخش انتظار داروخانه و دکوراسیون داروخانه را تشکیل می‌دهد. بیمار تا ساعت‌ها سردرگم می‌ماند و درنتیجه خدمات مطلوبی دریافت نمی‌کند.

آیا وقت آن نرسیده است که اثربخشی را از فضای داخلی محیط‌های درمانی آغاز کنیم؟. مگر می‌توان به تخصص اعتقاد داشت و نقش تغییر و تحول را در چیدمان یک فضا نادیده گرفت؟. تعاریف امروزی داروخانه را یک مکان تخصصی می‌نامند که معمولاً می‌توان در آن‌ها به پزشک داروساز نیز دسترسی پیدا کرد. ارائه مشاوره و نیز تهیه انواع داروهای تجویزشده توسط پزشک معالج در این مکان صورت می‌گیرد. کادر فنی و نسخه خوان‌ها نیز از طریق دریچه‌ها یا برش‌های مدوری که در شیشه ایجادشده‌اند با مشتریان در ارتباط هستند. این شیشه‌ها می‌توانند باوجود ضخامت دردسرساز شده و ضمن جذب گردوغبار می‌تواند بشکنند و به بیمار یا کارکنان آسیب بزند.

نحوه خدمات‌دهی مطلوب زمانی میسر است که بتوان فضا را به‌گونه‌ای دور از کسالت و روزمرگی تعریف کرد. بدین منظور داروساز می‌تواند به کادر فنی طراحی دکوراسیون و یا بازسازی داروخانه و مطب مراجعه نماید و توقعات خود را برای ایجاد فضای داخلی جدید با آنان در میان بگذارد. تیم طراحی دکوراسیون نیز ضمن مشاوره، جدیدترین متدهای طراحی و بازسازی داروخانه و معماری را در اختیار وی قرار می‌دهد.

 

رنگ ها را تجویز کنید!

فکر می‌کنید واقعاً چقدر قادر هستید تا با نوآوری‌های موجود کنار بیایید؟. آیا می‌دانید که ضرورتاً باید بازسازی را پذیرفت؟ المان‌ها و نشانه‌های یک فضای اثرگذار در بازسازی و طراحی مطب یا اماکن درمانی چیست؟. با ترکیبات رنگ و نور چقدر آشنا هستید؟. بازسازی داروخانه و مطب شما و چیدمان مدرن درواقع به‌نوعی فضای دکوراسیون داروخانه شمارا هدف می‌گیرد. می‌توانید از پانل‌های مختلف چوبی یا فلزی در دکوراسیون داروخانه خودتان استفاده کنید. می‌توانید کانترهای زیبا بارنگ بندی‌های قهوه‌ای و یا سفید بسازید. اثرات درمانی این دو رنگ در بازسازی و طراحی مطب یا داروخانه شما غیرقابل‌انکار است.

سالن انتظار را می‌توان به یک ردیف مبلمان روبروی هم تبدیل کنید که این رنگ‌بندی متناسب بارنگ دیوار و قفسه‌ها متناسب با دکوراسیون داروخانه باشد. البته داروهای شیمیایی به‌خصوص در دراگ استورها لزومی ندارد تا در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. در مواردی حتی باید در قفسه‌های پوشیده نگه‌داری شوند. این قضیه در مورد سایر فراورده‌های بهداشتی چندان قابل‌توجه نبوده و اتفاقاً این مواد باید در بازسازی و طراحی مطب و دکوراسیون داروخانه موردنظر قرارگرفته و در دید عموم قرار بگیرند.

کارشناسان طراحی دکوراسیون و معماری با اتفاق‌نظر در خصوص رنگ‌های سفید یا خنثی که آرامش را به بیننده القا می‌کنند این رنگ‌ها را برای رنگ قفسه‌ها، مبلمان های موجود و یا کاغذدیواری پیشنهاد می‌کنند. چیدمان مدرن بارنگ بندی‌های شاد و بی‌نظیر از قبیل بژ یا آبی و حتی رنگ سبز هم برای دکوراسیون یا بازسازی داروخانه و مطب این اماکن می‌تواند پیشنهاد وسوسه کننده‌ای باشد.

یک چیدمان خالی از زرق‌وبرق و بدون حضور اشیاء اضافی که بیننده را غرق ظرافت فضا می‌سازد. چیدمان مدرن اشیاء و هر چیز اضافی را بر نمی‌تابد. این نکته یکی از اصول بازسازی و طراحی مطب یا داروخانه‌ها به شمار می‌رود. کانترهای طرح‌ریزی‌شده و انواع میزهای مورداستفاده غالباً از جنس ام دی اف می‌باشد که از انعطاف و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند و ازنظر هندسی و ارتفاع توصیه می‌شود بین ۱ تا ۱٫۲۵ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشند. این ارتفاع برای میز کار داروساز یا کادر فنی تا حدود ا متر می‌باشد. ضمن اینکه قرارگیری مانیتورها و دستگاه‌های موجود فضایی در حدود ۴۰ سانتی‌متر را در برمی‌گیرد که لازم است تا در ساخت میز مربوطه به این نکته نیز توجه شود.

ویترین‌های شیشه‌ای به‌تدریج برچیده می‌شوند و پکیج‌های سفارشی بی‌نظیری جایگزین آن‌ها می‌شوند. رنگ سفید و سایر رنگ‌های وابسته به این طیف می‌تواند فضای داخلی را گسترده‌تر نشان دهند. این رنگ‌ها در انواع شلف ها و قفسه‌ها نیز به‌خصوص در بخش مواد بهداشتی و آرایشی وجود تابلوهای هشداردهنده اگر هنرمندانه طرح‌شده باشند می‌تواند تأثیر مطلوبی در ذهن بیننده بر جا بگذارد. تعدد آثار هنری به‌تنهایی نمی‌تواند بیانگر خلاقیت باشد بلکه لازم است تا این کار به‌دست کارشناسان دکوراسیون و یا بازسازی داروخانه و مطب سپرده شود.