تغییر دکور در آزمایشگاه _ یکی از ویژگی‌های بیش‌تر مراکز درمانی فضای پراسترس حاکم بر آن‌ها است. بیش‌تر مراجعین این مراکز، بیماری‌ها و مشکلات پزشکی گوناگونی دارند که برای تشخیص و درمان آن‌ها مراجعه و به‌تبع شرایط پراسترسی را تجربه می‌کنند.

آزمایشگاه‌ها یکی از این مراکز هستند که جنبه‌ی تشخیصی دارند. تغییر دکور در آزمایشگاه ازجمله مواردی است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی آرامش را به محیط تزریق کند. در این مطلب به لزوم تغییر دکور در آزمایشگاه می‌پردازیم.

 

– دکوراسیون آزمایشگاه باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

دکوراسیون آزمایشگاه را می‌توان به سه بخش سالن انتظار، اتاق نمونه‌گیری و بخش آنالیز نمونه تقسیم کرد. در ادامه به تغییر دکور در آزمایشگاه در هر بخش می‌پردازیم.

 

– تغییر دکور در آزمایشگاه در اتاق انتظار

سالن انتظار ازجمله بخش‌های است که در معرض دید مراجعه‌کنندگان است و می‌تواند تا حد بسیار زیادی از فشار روانی بیماران در بدو ورود کم کند؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم مهم‌ترین قسمت تغییر دکور در آزمایشگاه، بخش پذیرش و اتاق انتظار است.

ازآنجایی‌که گاهی تعداد مراجعه‌کنندگان به آزمایشگاه زیاد می‌شوند و مجبورند تا رسیدن نوبتشان زمان زیادی را در آزمایشگاه صرف کنند؛ بنابراین اتاق انتظار باید به تعداد کافی مبل و صندلی راحت داشته باشد تا مراجعه‌کنندگان مجبور نشوند زمان زیادی را ایستاده بگذرانند.

یکی از مهم‌ترین پخش‌های اتاق انتظار آزمایشگاه، کانتر پذیرش است. پیشنهاد می‌کنیم میز یا کانتر پذیرش را در ابتدای ورودی اتاق انتظار تعبیه کنید تا مراجعه‌کنندگان به‌محض ورود به آزمایشگاه بتوانند اطلاعات لازمی مانند بخش‌ها و طبقات مختلف را کسب کنند و مراحل پذیرش خود را به‌سرعت انجام دهند. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام تغییر دکور در آزمایشگاه از کانتر های بزرگ و پرزرق برق به‌جای میزهای قدیمی منشی استفاده کنید تا ضمن اینکه توجه مراجعه‌کنندگان جلب شود، فضای بیش‌تری برای طبقه‌بندی مدارک و پرونده‌ها و پنهان کردن آن‌ها از دید مراجعه‌کنندگان، در اختیار مسئول پذیرش قرار داده شود.

در رابطه بارنگ و نور اتاق انتظار آزمایشگاه، توجه به این نکته ضروری است که برای القای حس آرامش در مراجعه‌کنندگان بهتر است از رنگ‌های روشن و خنثی مانند سفید، خاکستری، سبز و آبی روشن و… استفاده کنید، همچنین برای ایجاد حس سرزندگی استفاده از رنگ‌ها و المان‌هایی بارنگ‌های گرم بسیار مؤثراست.

نور اتاق انتظار آزمایشگاه بهتر است به‌صورت نقطه‌ای باشد تا با ایجاد تعادل در فضا از ایجاد نور کاذب یا تاریکی مطلق جلوگیری به عمل آورد.

یکی دیگر از نکات مثبتی که می‌توانید در طراحی دکوراسیون آزمایشگاه از آن بهره بگیرید، استفاده از گیاهان در اتاق انتظار است، با این کار علاوه بر ایجاد جذابیت‌های بصری می‌توانید حس امید وزندگی را به فضای پرتنش اتاق انتظار اضافه کنید.

درنهایت استفاده از وسایلی مانند دستمال‌کاغذی، مایع ضدعفونی‌کننده، لیوان یک بار مصرف، آب‌سردکن و ظرفی حاوی شکلات برای جلوگیری از افت فشار ناگهانی، ضروری است.

 

– تغییر دکور در آزمایشگاه در بخش نمونه‌گیری

بخش نمونه‌گیری دومین بخشی است که مراجعه‌کنندگان پس از ورود به آزمایشگاه به آن مراجعه می‌کنند.

مهم‌ترین نکته در تغییر دکور آزمایشگاه، رنگ اتاق نمونه‌گیری است به این منظور پیشنهاد می‌کنیم در اتاق نمونه‌گیری از رنگ‌های مشابه رنگ دیوارهای اتاق انتظار استفاده کنید؛ زیرا تغییر رنگ ناگهانی ممکن است باعث ایجاد تنش عصبی در بیماران شود. مشابه آنچه پیش‌تر اشاره شد بهتر است در اتاق نمونه‌گیری نیز از نورهای نقطه استفاده کنید.

بهتر است در اتاق نمونه‌گیری از طبقه‌بندی استفاده کنید تا همه‌ی وسایل و تجهیزات موردنیاز در آن‌ها جای بگیرند، به این صورت ضمن صرفه‌جویی در زمان برای پیدا کردن وسایل موردنیاز، وسایل اضافی جلوی چشم بیمار قرار نمی‌گیرد و اتاق نمونه‌گیری خلوت به نظر می‌رسد.همچنین استفاده از تجهیزات و وسایل باکیفیتی که به‌سادگی تمیز می‌شوند در هنگام تغییر دکور در آزمایشگاه به‌ویژه در اتاق نمونه‌گیری ضروری است.

– تغییر دکور آزمایشگاه در بخش آنالیز نمونه

بخش‌های آنالیز نمونه کاملاً تخصصی هستند و در تغییر دکور در آزمایشگاه باید در کنار متخصصان معماری از متخصصان آزمایشگاه بهره برد تا بتوانند جای درست تجهیزات را متناسب با کارکرد آن‌ها مشخص کنند.

اولین نکته‌ای که در تغییر دکور در آزمایشگاه در بخش آنالیز نمونه باید موردتوجه قرار گیرد، تهویه‌ی مناسب این بخش است، دومین نکته نور مناسب بخش آنالیز نمونه و سومین نکته استفاده از قفسه و طبقه‌بندی در این بخش است.

ایجاد طبقه‌بندی و فضاهای مناسب در بخش آنالیز نمونه در هنگام تغییر دکور در آزمایشگاه می‌تواند از شلوغی این بخش تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنند، توجه داشته باشید که این فضاها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که دسترسی به آن‌ها ساده باشند و مسئولین آزمایشگاه را دچار سردرگمی نکند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های طراحان و معماران طراحی بخش‌های مختلف فضاهای آزمایشگاهی است و یکی از چالش‌های بزرگ آنها ساختارشکنی در طراحی فضاهای آزمایشگاهی و ساختمان‌های درمانی است. طراحان دکوراسیون آزمایشگاه در تلاش هستند تا نتیجه کارشان، نوعی احساس مثبت در مراجعه‌کنندگان به وجود آورد. درواقع هدف از طراحی چنین فضاهایی که در ساختمان‌های درمانی و آزمایشگاهی که مردم با آنها ارتباط زیادی دارند شامل دسترسی ساده و آسان افراد و نیز ایجاد احساس مثبت در آنها برای رهایی از افکار منفی می‌باشد